Emerytura i adopcja psa? Czy to dobre połączenie?

czytania opublikowano

Zdjęcie przedstawiające emerytów z psem

Dla wielu osób – szczególnie tych bardzo aktywnych początki emerytury są niezwykle trudne. Zmienia się tryb dnia, przyzwyczajony do ruchu organizm nie wie, jak spożytkować energię, pojawia się duża ilość czasu, którą ciężko jest od ręki zagospodarować. Świetnym pomysłem na emeryturę może być adopcja psa lub kota ze schroniska. Czuły towarzysz wprowadzi nową energię do życia i pomoże kreatywnie wypełnić dzień.

Ważne!

Adopcja zwierzaka to zawsze dobry pomysł. Decydując się na przygarnięcie psa lub kota ze schroniska, dajemy mu szansę na ciepły, dobry dom, na miłość i godne warunki życia. Pamiętajmy jednak o tym, że adopcja zawsze musi być przemyślana. Pies lub kot ze schroniska to najczęściej zwierzak, który już sporo w życiu wycierpiał, nie możemy traktować go jak chwilowej zabawki czy sposobu na zaspokojenie aktualnych kaprysów.

Pies i kot ze schroniska – towarzysz na każdy czas

Obecność zwierząt w domu ma terapeutyczny wpływ na wszystkich domowników. Radość, ruch, zabawa, towarzystwo – dzięki zwierzakowi jesteśmy spokojniejsi, bardziej zrelaksowani, pełni optymizmu i radości. Pies lub kot ze schroniska to świetny towarzysz – dzięki takiemu kompanowi lepiej radzimy sobie ze stresem, mamy też zapewnione towarzystwo. Osoby, które przechodzą na emeryturę spotykają się z koniecznością reorganizacji planu dnia. Jakimi czynnościami wypełnić czas, którego mamy teraz w nadmiarze? Warto poszukać nowego hobby – podróże, spotkania z dawno niewidzianymi znajomymi, książki, filmy, a może zwierzak? Kot lub pies ze schroniska – złakniony miłości stanie się wspaniałym towarzyszem – zabawy z nim i codzienne spacery wypełnią pustkę po czynnościach, do których aktualnie nie mamy dostępu. 

Zwierzak ze schroniska – dlaczego emerytura to dobry czas na adopcję?

Dlaczego emerytura to dobry czas na adopcję psa lub kota? To proste! W końcu mamy więcej czasu dla siebie i dla bliskich. Jeśli do tej pory marzyliśmy o zwierzaku, ale nie mieliśmy czasu, który moglibyśmy poświęcić pupilowi, to problem zdaje się sam rozwiązał. Teraz nasz harmonogram dnia wygląda zupełnie inaczej i bez najmniejszych obaw możemy zdecydować się nawet na bardzo wymagającego psa. W końcu mamy czas na wizyty u lekarza weterynarii, u behawiorysty, na szkolenie psa, na wstąpienie do kręgu miłośników danej rasy. Adopcja zwierzaka ze schroniska na emeryturze może okazać się idealnym sposobem na nowe hobby. Praca, obowiązki domowe – tempo życia bywa naprawdę zawrotne. Na emeryturze w końcu możemy odetchnąć pełną piersią i docenić każdą chwilę. Jeśli od dawna myśleliśmy o adopcji psa lub kota ze schroniska, to miejmy na uwadze fakt, że właśnie teraz mamy naprawdę czas na to, by skupić się na nowym domowniku. Adopcja zwierzaka to spore wyzwanie dla całej rodziny. Pies lub kot ze schroniska początkowo będzie nieufny, będzie potrzebował czasu na to, by oswoić się z nowymi opiekunami i z nowym miejscem. Behawioryści proponują, by na czas adopcji zaplanować sobie urlop. Nie każdy jednak może sobie na to pozwolić. Z tego względu emerytura wydaje się wprost idealnym momentem na adopcję bezdomnego zwierzaka – właśnie teraz mamy czas na to, by nawiązać więź z czworonogiem, spokojnie pokazać mu każdy kąt i dogłębnie poznać jego zwyczaje i potrzeby. 

Jaki pies dla seniora? 

Niektórych seniorów przed przygarnięciem zwierzaka pod swój dach może powstrzymywać obawa, że nie nadążą za niespożytą energią szczeniaka. Podskoki, zabawy, aktywne spacery – nie każdy senior ma na to ochotę. Warto jednak pamiętać o tym, że dojrzałe osoby wcale nie muszą decydować się na niesfornego i pełnego energii szczeniaka – wychowanie młodego psa to prawdziwe wyzwanie. Dla spokojnych i pragnących harmonii osób wiekowy pies, czekający na kochający dom w schronisku może być prawdziwym ideałem. Spokojny i zrównoważony towarzysz na czterech łapach zrozumie seniora lepiej niż ktokolwiek inny. Wspólne leniwe spacery, uważność, bliskość, troska, towarzystwo – starszy pies może dać nam więcej miłości niż nam się wydaje. Schroniska pełne są starszych psów, które tylko czekają na najmniejszy sygnał miłości ze strony człowieka. Warto spojrzeć przychylnym okiem w ich kierunku. 

W pigułce!

Jeśli od wielu lat marzyliśmy o towarzystwie pupila, ale nasz tryb życia na to nie pozwalał, to właśnie na emeryturze możemy w końcu spełnić swoje marzenie o towarzyszu na czterech łapach. Pies lub kot ze schroniska – szczególnie ten wiekowy i po przejściach może okazać się idealnym kompanem na emeryturę. Pamiętajmy jednak, by nie decydować się na adopcję zbyt pochopnie! Nieprzemyślana decyzja i ponowne oddanie takiego zwierzaka do schroniska naprawdę może złamać mu serce.