Adopcja psa - od czego zacząć?

czytania opublikowano

Ilustracja przedstawiająca psa zamkniętego w klatce

W Polsce niestety nie maleje liczba zwierząt bezdomnych przebywających w schroniskach, przytuliskach czy domach tymczasowych. Najlepszą rzeczą, jaką możemy zrobić, aby przyczynić się do zmiany tego stanu, jest adopcja zwierzaka bezdomnego i szerzenie wiedzy na temat kastracji zwierząt. Adopcja psa to nie tylko ładny gest, to istotna zmiana w jego i w naszym życiu.

Uwaga!

Decyzja o adopcji wiąże się z koniecznością postawienia wielu pytań i udzielenia na nie rzetelnych odpowiedzi. Przed adopcją zastanówmy się, ile czasu jesteśmy w stanie codziennie przeznaczyć na aktywne przebywanie z psem. Nasz nowy członek rodziny na czterech łapach będzie zmuszony dostosować się do naszego stylu życia, upodobań i zachowań. Z drugiej strony my, żeby tworzyć z nim harmonijny związek, będziemy zmuszeni podążać za jego potrzebami, instynktami czy upodobaniami.

Jak przygotować się do adopcji?

Jeśli zamierzamy przygarnąć pierwszego czworonoga w życiu, warto przeznaczyć wcześniej kilka tygodni na przygotowanie się do tego wyjątkowego przeżycia. Na rynku dostępnych jest wiele książek dotyczących budowania relacji z psem. Nic jednak nie zastąpi wizyty w schronisku czy przytulisku i rozmowy z wolontariuszami.  Zachowania i przyzwyczajenia pensjonariuszy schronisk są ważniejsze od ich wyglądu. Dlatego przed decyzją o adopcji musimy zadać wiele pytań pracownikowi schroniska lub wolontariuszowi, który opiekuje się konkretnym zwierzakiem, na przykład:

Ważne!

Pamiętajmy o tym, że zwierzę adoptujemy na całe jego życie, bez względu na trudy wychowania czy koszty leczenia. Miejmy otwarte serca! Adoptując jednego psa, nie zmienimy całego świata, ale cały świat zmieni się dla tego jednego psa! A to jest wielka wartość.