Jak zostać wolontariuszem w schronisku i dlaczego warto?
czytania opublikowano
Pasja, hobby, spotkania z przyjaciółmi – wszystko to, co wypełnia nasz czas „po godzinach”, jest niezwykle ważne dla zachowania równowagi psychicznej i emocjonalnej. Jedni z nas uwielbiają sport, inni są zapalonymi kolekcjonerami, jeszcze inni pragną poświęcić swój czas na pomaganie słabszym. Jednym z pomysłów na wypełnienie czasu wolnego może być wolontariat w schronisku dla bezdomnych zwierząt. Co należy o nim wiedzieć?
W pigułce
Aby zostać wolontariuszem lub wolontariuszką, należy skontaktować się z wybranym schroniskiem, wypełnić formularz zgłoszeniowy i dokładnie zapoznać się z regulaminem placówki. Niektóre ośrodki wymagają odbycia szkolenia. Następnym krokiem jest ustalenie obowiązków i harmonogramu wizyt. A potem już można cieszyć się przyjemnością ze spacerów z czworonogami.
Jak zostać wolontariuszem?
Każde schronisko dla zwierząt posiada swój regulamin, który określa zasady podejmowania wolontariatu. Zakres obowiązków wyznacza zwykle kierownik lub dyrekcja schroniska w porozumieniu z wolontariuszem. Obowiązki dobierane są zwykle w oparciu o potrzeby, predyspozycje i umiejętności przyszłego wolontariusza. Niektóre schroniska prowadzą kursy przygotowawcze dla nowych wolontariuszy, inne placówki przyjmują do pomocy osoby, które mają już doświadczenie w pracy z bezdomnymi zwierzętami. Ogólne zasady, które obowiązują wolontariuszy to:
Pełnoletność
Młodzież, która nie ukończyła 18 roku życia, będzie potrzebowała pisemnej zgody rodziców lub opiekunów na uczestniczenie w wolontariacie.
Podjęcie zobowiązania do regularnego wspierania schroniska
Jeśli mamy wątpliwości, czy nasz rozkład zajęć umożliwi nam faktyczne zaangażowanie się w sprawy schroniska, to lepiej odłóżmy tę decyzję na później.
Umiejętność pracy w grupie
Wolontariusz każdego dnia współpracuje nie tylko ze zwierzakami, ale też z kadrą schroniska i z innymi wolontariuszami i wolontariuszkami. Tutaj komunikacja to podstawa.
Umiejętność radzenia sobie ze stresem
Trzeba mieć świadomość tego, że w schronisku znajdują się różne zwierzaki – również te po przejściach. Niektóre psy bywają bardzo zamknięte w sobie, inne przejawiają zachowania agresywne. Wolontariusz musi być cierpliwy, spokojny i gotowy zmierzyć się z sytuacjami stresowymi.
Znajomość podstawowych zasad dotyczących kontaktu i opieki nad zwierzętami
Dobrze, jeśli na wolontariat decyduje się osoba, która wcześniej miała już w domu psa lub kota – znacznie ułatwi to kontakt z nowymi zwierzakami. Ale bez obaw - osoby rozpoczynające swoją przygodę z opieką nad zwierzakami na pewno szybko zdobędą wspaniałe doświadczenia.
Wysoki poziom empatii, zaangażowania, systematyczności
Musimy być świadomi, że zwierzaki, które znalazły się w schronisku wiele już przeszły. Empatia, zaangażowanie, pogoda ducha i systematyczne odwiedziny – dokładnie tego potrzebują bezdomne psy i koty.
Pracowitość
Praca w schronisku to nie tylko przyjemności. Często spotkamy się tu z sytuacjami, gdzie potrzebna będzie odrobina wysiłku – np. przy pracach porządkowych na terenie schroniska. Nie możemy liczyć na to, że ktoś wykona tę pracę za nas.
Dlaczego warto zaangażować się w wolontariat w schronisku?
Wolontariusze i wolontariuszki, którzy angażują się w pomoc bezdomnym zwierzętom, zwykle decydują się na długotrwałą współpracę ze schroniskiem. Placówki organizujące nabór na wolontariaty często określają jasno, że wymagane jest np. minimum 6-miesięczne regularne odwiedzanie schroniska. To zrozumiałe – zwierzaki znajdujące się w placówce mają często przykre doświadczenia przez co trudno jest im zaufać człowiekowi. Relacja, jaką budują z wolontariuszem stanowi znakomitą bazę pod adopcję. Wolontariusz w trakcie kontaktów ze swoim podopiecznym może zaobserwować, jak zachowuje się konkretny pies na spacerach lub w kontakcie z ludźmi, dziećmi, innymi zwierzętami. Spotkania z wolontariuszem są dla zwierzaków okazją do ponownej socjalizacji – czworonogi uczą się poprawnych zachowań, otwierają się, leczą traumy. Jednak takie spotkania mają też ogromną wartość dla samych wolontariuszy – wypełniają czas wolny, pozwalają czuć się potrzebnym, pomagają poznać ludzi, którzy wyznają podobne wartości.
Ważne
Wolontariat w schronisku to korzyść dla obu stron. Dla wielu wolontariuszy to rodzaj terapii – dla osób, które np. po przeprowadzce czują się samotne w nowym miejscu, które straciły bliską osobę, które chcą bardziej otworzyć się na innych, które potrzebują ciepła i towarzystwa.
W jakie działania mogą zaangażować się wolontariusze?
Jest ich naprawdę wiele! Podstawowe zadania to oczywiście opieka nad zwierzętami i wspólne spacery. Wśród działań na rzecz schronisk można także spotkać się z innymi zadaniami, jak np. karmienie, sprzątanie, promowanie zwierząt ze schronisk, przytulisk czy fundacja w mediach społecznościowych. Zadań, w których mogą sprawdzić się wolontariusze jest tak dużo, że z pewnością każdy znajdzie wśród nich coś dla siebie.
Wolontariat w schronisku to idealna opcja dla tych, którzy nie mają możliwości, by przygarnąć zwierzaka pod swój dach – mają małe mieszkanie, albo np. często się przeprowadzają. Taka aktywność przyniesie obopólne korzyści – da zwierzakom miłość i wsparcie, a wolontariuszowi przyniesie radość i spełnienie. Wszystkim tym, którzy rozważają możliwość zaangażowania się w wolontariat, już dzisiaj polecamy wizytę w najbliższym schronisku – z pewnością rozwieje ona wszystkie wątpliwości i pomoże podjąć ostateczną decyzję.