Przyczyny biegunek u psów i kotów – nie tylko żywienie

czytania opublikowano

Ilustracja przedstawiająca psa rasy mops pod kocem

Nieświeży pokarm, nietolerancja, alergia pokarmowa, infekcja bakteryjna, zakażenie, reakcja alergiczna, inwazja pasożytów – przyczyn biegunek u zwierząt może być wiele. Sporadyczne pojawienie się luźnego stolca nie jest jeszcze powodem do paniki, jeśli jednak biegunka utrzymuje się dłużej, może to oznaczać, że w organizmie zwierzęcia rozwija się infekcja albo rozwinęła się alergia.

Uwaga!

W przypadku utrzymujacej się biegunki konieczna jest jak najszybsza interwencja lekarza weterynarii, gdyż nieleczona biegunka wywołuje odwodnienie organizmu, które w przypadku słabszych zwierząt może prowadzić nawet do śmierci.

Biegunka u psa i kota – objawy towarzyszące

Biegunka u naszego pupila nie zawsze musi oznaczać coś groźnego. Jeśli jednak czworonóg cierpi na dolegliwości ze strony układu pokarmowego, warto dokładnie go obserwować. Gdy po kilku dniach biegunka nie przechodzi, a do tego dochodzą inne objawy chorobowe, warto skonsultować się z lekarzem weterynarii. Ostra i nieleczona biegunka może bowiem błyskawicznie doprowadzić do odwodnienia organizmu, osłabienia, spadku masy ciała. Należy pamiętać, że młode i starsze osobniki odwadniają się szybciej i stan ten każdorazowo jest zagrożeniem życia.

Objawy biegunek:

ilustracja przedstawiająca kota
  • Osłabienie, apatia, senność
  • Zanik apetytu
  • Gorączka
  • Odwodnienie
  • Wymioty
  • Niechęć do spacerów i zabawy
  • Ból okolicy brzucha
  • Gazy i wzmożona perystaltyka

Biegunka u psa i kota – przyczyny

Najczęstszą przyczyną biegunek u czworonogów są błędy dietetyczne – nagła zmiana pokarmu (np. na wakacjach), nieświeża karma, nietolerancja pokarmowa, alergia na nowy produkt, silnie przyprawione jedzenie, łakomstwo. Do innych przyczyn rozwolnień u psów i kotów należą:

Biegunki u zwierząt – leczenie

Biegunka charakteryzuje się zwiększoną ilością wypróżnień. Stolec jest płynny lub półpłynny i przybiera różne kolory od żółtego, przez zielony, nawet do czarnego. Jeśli biegunka nie trwa długo i nie towarzyszą jej inne objawy, a zwierzę jest w dobrym stanie i zachowuje się zwyczajnie, to nie ma powodów do obaw. Wystarczy dbać o lekkostrawną dietę, podawanie wody i elektrolitów. 

Zasięgnij porady lekarza weterynarii!

Problemy zaczynają się, gdy rozwolnienie utrzymuje się dłużej, gdy stan zwierzęcia wyraźnie się pogarsza oraz gdy biegunce towarzyszą inne objawy – wysoka gorączka, ból brzucha, wymioty. W takiej sytuacji należy jak najszybciej udać się do lekarza weterynarii, który wdroży odpowiednie leczenie.

Przewlekła biegunka jest szczególnie groźna dla młodych psów i kotów oraz dla starszych osobników, które szybciej się odwadniają. W tym przypadku konieczne może być przeprowadzenie pogłębionej diagnostyki, która pomoże wykryć źródło problemu. Lekarz weterynarii po zbadaniu czworonoga wdroży bezzwłocznie leczenie polegające na podaniu leków przeciwbiegunkowych, na uzupełnieniu płynów, soli mineralnych i elektrolitów (również w formie kroplówki). Kolejnym krokiem będzie dobranie odpowiedniego leczenia, które pozwoli wyeliminować przyczynę wystąpienia biegunki oraz wzmocnić organizm naszego pupila.