Jak diagnozować

czytania opublikowano

Przez 12 miesięcy w roku powinniśmy dbać o kompleksową profilaktykę i zabezpieczać czworonogi przed pasożytami zewnętrznymi i wewnętrznymi. Jednak wdrożenie ochrony przeciwpasożytniczej powinno być poprzedzone odpowiednią diagnostyką.

W zależności od rodzaju pasożytów, jakie bytują w organizmie Twojego zwierzęcia, lekarz weterynarii zaproponuje odpowiednie leczenie. Badania laboratoryjne pozwolą zweryfikować jego skuteczność. Badanie kału jest pomocne w rozpoznawaniu przyczyn biegunek, zaparć, wymiotów czy spadku apetytu. W badaniu identyfikowane są pasożyty wewnętrzne takie jak glisty, tasiemce, włosogłówki, tęgoryjce i pierwotniaki. Szczególnie pierwotniak Giardia spp. potrafi być groźny dla organizmu zwierzęcia. To on najczęściej odpowiada za występowanie biegunek, a z uwagi na niewielkie rozmiary cyst jest trudny do wykrycia. Na jego inwazję szczególnie narażone są zwierzęta często odwiedzające miejsca publiczne, takie jak parki lub wybiegi dla zwierząt, czy po prostu przebywające w większych skupiskach. Badanie kału zaleca się pacjentom młodym, ale też dorosłym psom i kotom niewykazującym żadnych objawów – jako badanie profilaktyczne. Powinno być także przeprowadzane przed rozpoczęciem terapii wielu schorzeń, takich jak biegunka czy wymioty, jak również w trakcie leczenia.

Jajo glisty psiej widziane pod mikroskopem

Jajo tasiemca widziane pod mikroskopem

Rodzaje badań kału: badanie makroskopowe, badanie mikroskopowe (rozmaz bezpośredni, flotacja bierna, flotacja wirówkowa, sedymentacja), testy immunologiczne (np. giardia, parwowirus), testy PCR, testy ELISA.  

Nie tylko ochrona przed pasożytami

Lepiej zapobiegać niż leczyć! Nawet jeśli Twój pupil wygląda na zdrowego i nie doskwierają mu problemy ze strony przewodu pokarmowego, dzięki badaniom laboratoryjnym zyskasz pewność, czy nie cierpi na żadną z ukrytych chorób. Regularne kontrole stanu zdrowia dadzą pewność co do kondycji zdrowotnej Twojego czworonoga i pomogą uniknąć kosztownych terapii. Nie zwlekaj z badaniami kontrolnymi do czasu, aż Twój zwierzak będzie wyraźnie chory.

Dzięki wczesnemu wykryciu problemów zdrowotnych możesz:

  • zminimalizować szkody dla organizmu zwierzęcia
  • niezwłocznie rozpocząć odpowiednie leczenie
  • uchronić się przed zoonozami, czyli chorobami odzwierzęcymi

 Badania laboratoryjne mają ogromne znaczenie. Dostarczają danych na temat poszczególnych parametrów i umożliwiają szybsze wykrycie choroby i podjęcie środków zaradczych. Poznaj inne rodzaje badań, jakie wykonuje się w gabinetach weterynaryjnych.

Badanie biochemiczne krwi

Dostarcza wiarygodnych informacji o stanie zdrowia, funkcji narządów (np. nerek czy wątroby) i bilansie płynów w organizmie zwierzęcia.    

Badanie morfologiczne krwi

Wskazuje na objawy ewentualnych stanów zapalnych, infekcji, anemii lub niektórych zaburzeń krzepnięcia krwi. 

Badanie moczu 

Może być wykonywane w połączeniu z badaniem biochemicznym krwi i służy do wykrywania chorób nerek, chorób dróg moczowych lub chorób ogólnoustrojowych. 

PAMIĘTAJ

aby poprosić lekarza weterynarii o wykonanie panelu badań profilaktycznych przynajmniej raz w roku, najlepiej na kilka dni przed corocznym szczepieniem ochronnym

Co powinny zawierać badania profilaktyczne? Jak często odwiedzać lekarza?

Podstawowy profil badań obejmuje morfologię i biochemię. Często jednak należy pogłębić go o bardziej szczegółowe parametry. 

Młodzi pacjenci – min. 4 wizyty u lekarza weterynarii w ciągu roku

Dorośli pacjenci – min. 1 wizyta u lekarza weterynarii w ciągu roku

Starsi pacjenci – min. 2 wizyty u lekarza weterynarii w ciągu roku

Badania w gabinecie weterynaryjnym

W gabinetach weterynaryjnych dostępny jest nowoczesny sprzęt laboratoryjny, który dostarcza wyniki badań w ciągu kilkunastu minut. Dzięki temu nie musisz czekać z niecierpliwością na ocenę stanu zdrowia pupila ani wracać na powtórną wizytę kolejnego dnia!

Możesz zapytać także o indywidualnie dopasowane pakiety badań profilaktycznych. Zawierają one najważniejsze parametry, które powinny zostać zbadane u Twojego zwierzęcia, aby szybko i skutecznie skontrolować stan jego zdrowia.

Przeczytaj więcej