Pasożyty u psa i kota a badanie kału

czytania opublikowano

Pasożyty jelitowe to jedna z częściej występujących przypadłości psów i kotów. Jakie zagrożenia niesie ze sobą choroba pasożytnicza? Jakie są objawy i konsekwencje zdrowotne dla psa i kota? W jaki sposób zapobiegać pasożytom wewnętrznym? Odpowiedzi znajdziecie Państwo w dalszej części artykułu. Zapraszamy!

Pasożyty wewnętrzne u psa i kota – poważne ryzyko zdrowotne

Pasożytnictwo to obok symbiozy jedna z najczęściej występujących relacji w naturze. Pasożyt pobiera od swego żywiciela krew, tkanki lub inny materiał biologiczny. Aktywność pasożyta w organizmie żywiciela z założenia nie powinna wywoływać śmiertelnych konsekwencji dla gospodarza, gdyż zagrażałoby to również życiu robaka.

Jednakże w przypadku, gdy zwierzę jest bardzo młode (lub w podeszłym wieku), osłabione innymi chorobami lub gdy ilość pasożytów w organizmie jest zbyt duża, obecność robaków może wywołać poważne dolegliwości zdrowotne, zahamować rozwój i wzrost oraz doprowadzić ofiarę do zgonu.

Pasożyty wewnętrzne – rodzaje

Najczęściej atakującymi pasożytami wewnętrznymi u psów i kotów są:

Drogi zarażenia pasożytami wewnętrznymi

Inwazyjne formy pasożytów wewnętrznych przedostają się do otoczenia w odchodach chorych zwierząt.

Pies czy kot zaraża się:

Symptomy choroby pasożytniczej u psa i kota

l  problemy ze strony układu pokarmowego – wymioty, biegunki     

Ważne!

Endopasożyty zwierzęce potrafią przeniknąć do organizmu człowieka. Obecność pasożytów w organizmie ludzkim może wywołać szereg poważnych dolegliwości zdrowotnych! Zabezpieczając swego psa czy kota przed inwazją pasożytów wewnętrznych, dbasz jednocześnie o zdrowie swoje i swoich bliskich.

Badanie kału u psa i kota na obecność pasożytów

W przypadku wystąpienia u psa lub kota niepokojących objawów (patrz: Symptomy choroby pasożytniczej u psa i kota) należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem weterynarii. Specjalista przeprowadzi wywiad środowiskowy z opiekunem i prawdopodobnie zleci wykonanie dalszych badań w celu ustalenia przyczyny problemu.

Do najczęściej zalecanych badań w kierunku wykrycia pasożytów wewnętrznych należy:

Lekarz weterynarii może poprosić opiekuna czworonoga, by ten dostarczył do laboratorium weterynaryjnego trzy próbki kału, pobierane z kolejnych dni. Dlaczego należy dostarczyć kilka próbek odchodów?

W przypadku niektórych pasożytów obecność wykrywalnych form (cysty, jaja) jest cykliczna, a nie stała. Rozciągnięcie badania na trzy próby daje większą szansę zdiagnozowania pasożyta.

Ważne!

Próbki dostarczane do laboratorium weterynaryjnego powinny być świeże. Opiekun czworonoga nie powinien czekać z przekazaniem materiału biologicznego, aż zbierze wszystkie próbki, a dostarczać je systematycznie.

Niektóre kliniki weterynaryjne posiadają na stanie nowoczesny sprzęt diagnostyczny pozwalający na uzyskanie satysfakcjonującego wyniku z jednej próbki kału podczas jednej wizyty u lekarza weterynarii.

Zapobieganie chorobom pasożytniczym u psa i kota

Najskuteczniejszym sposobem na ochronę czworonogów przed pasożytami wewnętrznymi jest regularne podawanie zwierzętom preparatów odrobaczających. Lekarz weterynarii podczas wizyty ustala harmonogram odrobaczania w zależności od wieku, stanu zdrowia, sposobu życia i żywienia zwierzęcia.

Odrębnym systemem odrobaczania objęte są szczenięta, suki w ciąży, matki karmiące, psy wystawowe, pracujące i pomagające w polowaniach.