Borelioza u psów – wszystko co należy o niej wiedzieć

czytania opublikowano

Ilustracja przedstawiająca psa leżącego pod kocem

Borelioza jest jedną z najgroźniejszych chorób, którą przenoszą kleszcze. Nawet 25% populacji kleszczy stanowi dziś zagrożenie zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt. Borelioza prowadzi do krzywizny, wywołuje niedowład kończyn, daje objawy neurologiczne, a bakterii, które ją wywołują, nie da się w pełni wyeliminować z organizmu.

W pigułce

Liczba zachorowań na boreliozę każdego roku drastycznie rośnie. Wszystko przez zmiany klimatyczne i coraz cieplejsze zimy. Co prawda ryzyko zachorowania na boreliozę jest największe od kwietnia, do października, ale faktycznie chorobą tą pies może zakazić się przez cały rok. Ponieważ aż 25% populacji kleszcza jest nosicielami boreliozy, to ogromną uwagę należy zwrócić na profilaktykę przeciwkleszczową. Wyłącznie regularne szczepienia połączone ze stosowaniem środków antykleszczowych są gwarantem ochrony przed tą niezwykle groźną chorobą.

Jak dochodzi do zakażenia boreliozą?

Boreliozę wywołują przenoszone przez kleszcze krętki Borelia burgdorferi. Zakażenie boreliozą następuje na skutek ukąszenia przez kleszcza. Przyjmuje się jednak, że aby do niego doszło, kleszcz musi żerować na skórze zwierzęcia zwykle dłużej niż przez 24 godziny. Wcześnie wykryty i umiejętnie usunięty pasożyt najprawdopodobniej nie zdąży zakazić naszego psa. Należy usunąć go jednak przed upływem 48 godzin od ukąszenia. Po tym czasie dochodzi do transmisji drobnoustrojów do krwi. Co prawda zakażone chorobą psy nie roznoszą jej dalej, ale same są w poważnym niebezpieczeństwie.

ilustracja przedstawiająca bakterię borrelia burgdorferi - krętki boreliozy

Dlaczego borelioza jest groźna?

Borelioza stanowi jedną z najgroźniejszych choróbktóra może dotknąć naszego psa. Wywołuje objawy nie tylko fizjologiczne, ale też neurologiczne prowadząc np. do ataków agresji – przez co łagodny dotąd pupil może stać się prawdziwym zagrożeniem dla swoich właścicieli i ich dzieci.

Czy wiesz, że:

ilustracja przedstawiająca kleszcza
  • Tylko 5% zakażonych psów wykazuje objawy choroby
  • Borelioza nie daje jednoznacznych objawów, a w pierwszym etapie przebiega w ukryciu
  • Zwykle wywołuje późne skutki uboczne w postaci zaawansowanych zwyrodnień
  • Prowadzi do bolesnego zapalenia stawów – w pierwszej kolejności stawu, który znajduje się najbliżej miejsca ukąszenia
  • Wywołuje kulawiznę, która po pewnym czasie przybiera postać przewlekłą, prowadzącą do trwałych zwyrodnień
  • Daje objawy neurologiczne w postaci napadów agresji
  • Prowadzi do niedowładu kończyn
  • Wywołuje zapalenie opon mózgowych i zapalenie mięśnia sercowego
  • Antybiotykoterapia łagodzi objawy choroby, ale nie eliminuje bakterii z organizmu zwierzęcia

Profilaktyka – jak nie dopuścić do zakażenia boreliozą?

Najskuteczniejszą formą ochrony przed zakażeniem boreliozą jest niedopuszczenie do kontaktu psa z kleszczem. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że aż 25% populacji kleszcza jest nosicielami tej groźnej choroby, a kleszcze żerują nie tylko na terenach wiejskich, ale też w miastach, lekarze weterynarii zalecają całoroczne korzystanie ze środków przeciwkleszczowych.

Uwaga!

Lekarze weterynarii zalecają całoroczne korzystanie ze środków przeciwkleszczowych, w szczególności tabletek smakowych oraz kropli spot-on. Nie czekaj udaj się do swojego lekarza weterynarii po poradę.

Jednym z rozwiązań zabezpieczenia psa przed objawami boreliozy jest szczepionka – można podać ją już szczeniakom w 3 miesiącu życia. By szczepionka była w pełni skuteczna należy pamiętać o regularnym podawaniu dawek przypominających. Dodatkowo pamiętajmy, że szczepionki zabezpieczają przed ograniczoną ilością odmian genetycznych zarazka, a jego zmienność i różnorodność w środowisku jest dużo większa. Nie ma stuprocentowej gwarancji i zawsze należy pamiętać o preparatach przeciwkleszczowych w celu minimalizacji ryzyka ugryzienia przez kleszcza.

Aby doszło do zakażenia boreliozą, kleszcz musi pozostać w kontakcie ze skórą zwierzęcia zwykle przynajmniej przez dobę. Z tego względu warto po każdym spacerze (szczególnie po wyjściu w teren leśny) dokładnie obejrzeć psa. Jeśli zauważymy obecność kleszcza, koniecznie zabierzmy pupila do lekarza. Jeśli kleszcz zostanie usunięty w ciągu 48 godzin od ukąszenia, ryzyko zachorowania na boreliozę znacznie spadnie.

Objawy boreliozy u psa

Ze względu na brak jednoznacznych i charakterystycznych objawów chorobowych, borelioza jest niezwykle trudna do wykrycia. Aż w przypadku 95% zakażonych psów borelioza przez długi czas nie daje żadnych objawów i uaktywnia się dopiero po kilku miesiącach od ukąszenia kleszcza.

Do najczęstszych objawów boreliozy należą:

Borelioza jest szczególnie groźna dla berneńskich psów pasterskich, dla labradorów i psów rasy Golden Retriver – w ich przypadku choroba wywołuje trudne to wyleczenia stany zapalne nerek.

Borelioza - leczenie

Skuteczność leczenia i rodzaj podjętej terapii zależą od stopnia zaawansowania choroby. Boreliozę standardowo leczy się przy zastosowaniu antybiotykoterapii, lekarz weterynarii może jednak zdecydować o wdrożeniu leczenia objawowego polegającego na podaniu leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych lub wspomagających pracę nerek. Potwierdzenie boreliozy u psów jest stosunkowo proste – wystarczy udać się ze zwierzęciem do lekarza weterynarii, który wykona test płytkowy krwi. Jeśli stwierdzi on obecność przeciwciał, będzie mógł dobrać odpowiednie dla naszego psa leczenie. Należy pamiętać, że antybiotyki skutecznie łagodzą objawy choroby i prowadzą do szybkiej poprawy stanu zdrowia psa, nie eliminują one jednak krętków z organizmu!

Liczba zachorowań na boreliozę w ostatnich latach drastycznie wzrosła. Szacuje się, że już 25% populacji kleszcza jest nosicielem boreliozy, która może atakować zarówno zwierzęta, jak i ludzi. Choroba ta w przypadku psów daje objawy tylko u 5% zakażonych zwierzaków. U pozostałych osobników przez długi czas przebiega w ukryciu, dając późne objawy w postaci zaawansowanych zwyrodnień. By uchronić swojego pupila przed tą ciężką do wyleczenia chorobą, należy dbać o całoroczną profilaktykę z zastosowaniem środków przeciwkleszczowych – tabletek smakowych, preparatów spot on czy obroży.