Jak bezpiecznie usunąć kleszcza u psa?
czytania opublikowano
Kleszcze największą aktywność wykazują od kwietnia do października, ale w praktyce można je spotkać przez cały rok. Bytują już nie tylko w gęstych lasach, na polach, czy łąkach. Nawet psy zamieszkujące tereny miejskie narażone są na kontakty z kleszczami. Pajęczaki te roznoszą najróżniejsze choroby – nawet co czwarty kleszcz zarażony jest boreliozą. By uchronić psa przed zakażeniem tą chorobą, należy wyjąć pasożyta w ciągu pierwszej doby po ukąszeniu.
Dlaczego kleszcze są groźne?
Obecnie w Polsce spotkać możemy aż 19 różnorodnych gatunków kleszczy. Do niedawna obecne wyłącznie na terenach wiejskich i leśnych, dziś coraz chętniej przenoszą się do miasta. Ich obecność jest groźna ze względu na choroby, których są nosicielami.
Choroby wywoływane przez kleszcze
Borelioza
Zwierzęta bardzo często przechodzą tą chorobę bezobjawowo i dopiero po kilkunastu miesiącach możemy obserwować objawy, a należą do nich gorączka, utrata apetytu, zapalenie stawów, kulawizna, ból stawów, choroby nerek, zaburzenia rytmu serca, nagła agresja, wyraźne zmiany zachowania. W przypadku psów rasy Golden Retriver, labradorów oraz berneńskich psów pasterskich borelioza wywołuje niezwykle ciężkie do wyleczenia zapalenia nerek. Boreliozę leczy się poprzez wdrożenie leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych, usprawniających pracę nerek i antybiotyków. Całkowite wyeliminowanie krętków z organizmu jest jednak praktycznie niemożliwe.
Babeszjoza
Objawy to osłabienie organizmu, apatia, utrata apetytu, zmiana zabarwienia moczu na ciemnobrunatny, zażółcenie błon śluzowych, czasami biegunka, powiększone węzły chłonne, wysoka gorączka, obrzęk kończyn. Można się nią zarazić cały rok. Nieleczona prowadzi do skutków ubocznych – anemii hemolitycznej, uszkodzenia nerek, uszkodzenia wątroby. Babeszjoza jest szczególnie groźna w przypadku szczeniąt – często prowadzi bowiem do zgonu. Choroba nie ujawnia się od razu po ukąszeniu kleszcza – początkowo może przebiegać w ukryciu. Leczenie polega na wdrożeniu leków przeciw pierwotniakom, często także leków przeciwzapalnych, antybiotyków i płynoterapii.
Profilaktyka przeciwkleszczowa
Lekarze weterynarii są zgodni – jedynym w pełni skutecznym sposobem na ochronę psa przed kleszczami jest całoroczna profilaktyka z zastosowaniem środków odstraszających i zabijających pasożyty. Do najskuteczniejszych preparatów przeciwpasożytniczych należą tabletki smakowe dla psów, krople spot-on do aplikacji na skórę zwierzęcia, obroży oraz aerozole. Wyboru należy dokonywać zawsze w porozumieniu z lekarzem weterynarii. Nie należy też zapominać o regularnej kontroli sierści po spacerze (kleszcze najczęściej wybierają skórę głowy, pachwiny). Dzięki niej jesteśmy w stanie w porę wyłapać wędrującego kleszcza, który jeszcze nie zdążył ukąsić zwierzaka, a także odnaleźć pasożyty, które wgryzły się w skórę psa niedawno.
Usuwanie kleszcza
Do zakażenia boreliozą lub babeszjozą dochodzi zwykle wtedy, kiedy kleszcz pozostaje w kontakcie ze skórą psa dłużej niż 24 godziny. Istnieje spora szansa, że wcześnie wykryty i sprawnie usunięty pasożyt nie zdąży zainfekować naszego zwierzaka. Jeśli tylko zauważymy obecność kleszcza, powinniśmy niezwłocznie udać się na wizytę do lekarza weterynarii. W pewnych sytuacjach możemy być jednak zmuszeni do samodzielnego działania.
Jak usunąć kleszcza krok po kroku?
- Do wyjęcia kleszcza używamy specjalnej pęsety – znajdziemy ją w każdym sklepie zoologicznym, a także w aptekach. Narzędzie przed użyciem należy odkazić. Apteki mają też w ofercie karty do usuwania pajęczaków oraz haczyki O’Toma.
- Unikajmy kontaktu kleszcza z naszą skórą, starajmy się nie dotykać pasożyta gołą ręką. Kleszcza łapiemy delikatnie pęsetą i równomiernie przekręcamy go w wybraną stronę. Chaotyczne ruchy mogą doprowadzić do urwania odwłoku. W trakcie wyjmowania kleszcza nie należy go uciskać ani niczym polewać – może to sprowokować wymioty, a co za tym idzie zakażenie chorobą. Pamiętajmy o umyciu rąk po dokonaniu tego zabiegu.
- Po usunięciu pasożyta sprawdzamy, czy został on wyjęty w całości. Jeśli w skórze pozostały fragmenty kleszcza, to nie usuwamy ich samodzielnie, ale zabieramy zwierzę do lekarza weterynarii.
- Wyjętego kleszcza należy spłukać w toalecie.
- Ranę po ukąszeniu trzeba koniecznie zdezynfekować, przecierając ją wacikiem nasączonym wodą utlenioną.
- Miejsce po ukąszeniu obserwujemy – jeśli pojawi się zaczerwienienie lub opuchlizna należy natychmiast zabrać zwierzę do lekarza weterynarii.
Uwaga!
Choroby przenoszone przez kleszcze są niezwykle groźne nie tylko dla szczeniąt oraz starszych psów, które gorzej znoszą infekcje odpasożytnicze, ale też dla dorosłych osobników. Szansą na uchronienie zwierzaka przed infekcją jest całoroczna profilaktyka oraz regularny przegląd sierści. Szybko wyjęty kleszcz nie zdąży bowiem zainfekować zwierzęcia. Jeśli mamy taką możliwość to o usunięcie kleszcza poprośmy lekarza weterynarii. W pewnych sytuacjach możemy jednak przeprowadzić zabieg samodzielnie – ważne, by w tym przypadku robić to spokojnie, przy użyciu odpowiednich narzędzi i z zastosowaniem środków higieny.