Babeszjoza u psów - dlaczego trzeba się jej bać?
czytania opublikowano
Babeszjoza to groźna odkleszczowa choroba, która nie zawsze daje jednorodne symptomy. Prowadzi do utraty apetytu, towarzyszy jej ogólne osłabienie i apatia. W przebiegu z powikłaniami wywołuje żółtaczkę, wysoką gorączkę, obrzęk kończyn, a nieleczona zgon zwierzęcia.
Uwaga!
Choroba, o której w okresie największej aktywności kleszczy mówi się najwięcej, to babeszjoza. Jest groźna i przenoszona między innymi przez ukąszenia kleszczy. Prowadzi ona do wielu nieprzyjemnych objawów klinicznych, a czasem też do śmierci pupila. Inną chorobą, która także stanowi zagrożenie dla zwierząt jest borelioza. Również w tym przypadku to kleszcze są głównym wektorem choroby i po ich ukąszeniu może dojść do wprowadzenia zarazka do organizmu naszego czworonoga.
Co należy wiedzieć o tej chorobie i jak jej zapobiegać?
Babeszjoza (zwana też piroplazmozą) wywoływana jest przez pierwotniaka Babesia canis bytującego w gruczołach ślinowych kleszcza. Zakażenie następuje wskutek ukąszenia przez kleszcza, który musi pozostać w kontakcie ze skórą zwierzęcia przez dłuższy czas (nawet do 24 godzin). Choroba najczęściej dotyka zwierząt – szczególnie psów, ale na zakażenie narażeni są także ludzie – głównie osoby o obniżonej odporności (dzieci, osoby starsze).
Jak dochodzi do zakażenia babeszjozą?
Głównym czynnikiem wywołującym zakażenie tą groźną chorobą jest ukąszenie kleszcza. Należy jednak pamiętać o tym, że nasz pupil może zarazić się także od innego psa. W jaki sposób? Drogi są dwie – na skutek pogryzienia przez chorujące na babeszjozę zwierzę lub poprzez przetoczenie zakażonej krwi. Jeśli ciężarna suka zarazi się babeszjozą, prawdopodobnie przeniesie chorobę także na swoje szczenięta. Babeszjozą można zarazić się cały rok. Stosunkowo ciepłe zimy sprzyjają szybszemu rozwojowi larw kleszcza, co zwiększa ryzyko zachorowania nawet poza sezonem.
Czy wiesz, że:
- Babeszjozą można się zarazić cały rok
- Narażeni są na nią także ludzie
- Nie zawsze daje jednoznaczne objawy
- Prowadzi do silnego osłabienia organizmu
- Nieleczona babeszjoza wywołuje groźne powikłania: uszkodzenie nerek, uszkodzenie wątroby, anemię hemolityczną, śmierć
- W przypadku słabych organizmów – np. szczeniąt bezpośrednim zagrożeniem jest zgon
- Leczenie babeszjozy jest zwykle długotrwałe, często także inwazyjne – gdy dojdzie do anemii hemolitycznej, niezbędna będzie transfuzja krwi
Profilaktyka – jak uchronić psa przed chorobą?
Najskuteczniejszą formą zapobiegania babeszjozie jest regularna profilaktyka odpowiednimi środkami farmakologicznymi dostępnymi u lekarzy weterynarii – na rynku występują preparaty, które skutecznie zabijają kleszcze na ciele pupila, oraz takie co je odstraszają.
Babeszjoza i borelioza to bardzo poważne choroby stanowiące duże zagrożenie dla zdrowia a nawet życia czworonogów. Nieleczona babeszjoza najprawdopodobniej doprowadzi do śmierci zwierzęcia. Leczenie tych chorób to niezbędny, ale często trudny i długotrwały proces. Żeby więc zminimalizować ryzyko zarażenia chorobami odkleszczowymi u naszych podopiecznych, lekarze weterynarii zalecają całoroczną profilaktykę przeciwkleszczową. W naszym klimacie kleszcze wykazują aktywność nawet zimą, która w ostatnich latach bywa bardzo łagodna. Z tego względu musimy przez 12 miesięcy pamiętać o zabezpieczeniu naszych psów i kotów przed tymi ektopasożytami.
Ważne!
Jeśli nie wiemy, na jakie produkty się zdecydować, poprośmy o radę lekarza weterynarii, który dobierze odpowiedni preparat dla naszego pupila. Aktualnie, oprócz smakowych tabletek przeciwkleszczowych, mamy do wyboru także krople lub preparaty w aerozolu oraz obroże.
Babeszjoza – objawy
Niepokojące jest to, że objawy babeszjozy nie będą widoczne od razu po ukąszeniu. Nawet jeśli po leśnym spacerze zauważyliśmy kleszcza na skórze zwierzęcia, a po obserwacji nie stwierdziliśmy niczego niepokojącego, nie oznacza to, że zwierzę nie zostało zainfekowane. Okres inkubacji babeszjozy wynosi kilka dni – lub nawet kilka tygodni. Zakażone zwierzę nie zawsze choruje na babeszjozę od razu, czasem staje się jej nosicielem, stwarzając tym samym zagrożenie dla innych psów. W przypadku nosiciela choroba może się uaktywnić nawet po kilku miesiącach od zakażenia, a wtedy trudno będzie nam skojarzyć pierwsze symptomy z ukąszeniem kleszcza w przeszłości.
Do najczęstszych objawów babeszjozy u psów należą:
- Zmiana koloru moczu z żółtego na ciemny (brunatny, ciemnoczerwony, brązowawy)
- Apatia i ospałość
- Utrata apetytu
Początkowe objawy nie zawsze budzą w nas strach, mogą bowiem wskazywać na ogólną infekcję organizmu. Jeśli jednak babeszjoza będzie się rozwijała, do pierwszych symptomów dołączą inne, dużo groźniejsze objawy – w zależności od tego, czy choroba przebiega z powikłaniami, czy bez będą to:
- Wymioty
- Biegunka
- Duszności
- Przyspieszona akcja serca
- Wysoka temperatura (nawet powyżej 400 C)
- Powiększone węzły chłonne
- Obrzęk kończyn
- Zażółcenie skóry i spojówek
Rozpoznanie babeszjozy u pupila możliwe jest po wykonaniu rozmazu krwi i/lub wykonaniu morfologii. Lekarz weterynarii może zlecić też dodatkowe badania, których celem będzie wykluczenie innych możliwych przyczyn wystąpienia niedokrwistości u zwierzęcia.
Babeszjoza – leczenie
Szybka diagnoza zwiększa szansę na wyleczenie zwierzęcia i przywrócenie go do dawnej sprawności sprzed okresu zachorowania. Należy jednak pamiętać o tym, że babeszjoza jest chorobą wyjątkowo groźną, a nieleczona może prowadzić nawet do śmierci pupila. Z tego względu nie należy lekceważyć żadnych objawów chorobowych i jeśli tylko zauważymy jakieś z wymienionych wyżej symptomów, powinniśmy się jak najszybciej zgłosić do lekarza weterynarii. Jeśli badania jednoznacznie wskażą na babeszjozę, lekarz wdroży odpowiednie leczenie – oparte o antybiotyki, sterydy oraz leki przeciwko pierwotniakom. W cięższych przypadkach koniecznie będzie przeprowadzenie transfuzji krwi. W zależności od stopnia zaawansowania choroby leczenie może potrwać kilka dni lub nawet kilka tygodni.
Czy babeszjoza jest groźna dla psów i należy jej się obawiać?
Babeszjoza to groźna i mocno rozpowszechniona choroba, na którą narażone są szczególnie psy i koty. Pupil może się nią zarazić na skutek ukąszenia przez kleszcza. Nieleczona wywołuje liczne powikłania, a nawet prowadzi do zgonu. Tak samo, jak w przypadku boreliozy należy przez cały rok przestrzegać profilaktyki antykleszczowej – dzięki temu zyskamy pewność, że nasz zwierzak jest bezpieczny w każdej sytuacji.