Wszystko, co powinieneś wiedzieć o pchłach

czytania opublikowano

Ilustracja przedstawiająca psa z długimi uszami rasy Basset

Pchła w ciągu swojego życia składa do 2000 jaj. Do tego potrafi wypić 20 razy więcej krwi, niż sama waży. Przenosi groźne choroby (anemia, tasiemiec), wywołuje dermatologiczne objawy APZS, a oznaką jej obecności są bolesne ukąszenia. Czy to wystarczy, by bać się pcheł? Zdecydowanie tak!

W pigułce

Pchły są uciążliwymi pasożytami – niełatwo je złapać, bo dzięki skocznym odnóżom w kilka sekund zmieniają żywiciela. Rozmnażają się błyskawicznie, więc trudno je wytępić. Objawami ich obecności są bolesne ugryzienia. Obecności tych pasożytów należy wystrzegać się ze względu na to, że są nosicielami wielu przykrych i powodujących uciążliwe dolegliwości chorób. Jedynym naprawdę skutecznym sposobem na ochronę zwierzaka przed inwazją pcheł jest całoroczna profilaktyka przeciwpchelnaNie czekaj, udaj się do najbliższego lekarza weterynarii po poradę.

Czym jest pchła?

Pchła jest pasożytem, który żywi się krwią swojego żywiciela. Jest to owad bezskrzydły, który posiada silne i niezwykle skoczne odnóża, dzięki którym potrafi w mgnieniu oka zmienić żywiciela. Na świecie żyje ponad 2000 gatunków pcheł. Pasożyt ten wyposażony jest w kłująco ssący aparat gębowy, dzięki któremu wgryza się w skórę i wypija krew żywiciela. Osiąga wielkość 1-6 mm. 

Ilustracja przedstawiająca pchłę psią ctenocephalides canis

Samica pchły już dobę po zasiedleniu skóry żywiciela zaczyna składać jaja. Każdego dnia składa ich ok. 20-30 sztuk, rozpoczynając tym samym cykl rozwojowy pchły. Z jaja wykluwa się larwa, która w kokonie przeobraża się w dorosłego osobnika. Pełny cykl rozwojowy pasożyta trwa 3-4 tygodnie. Jeśli pchła zamknięta w kokon trafi na niesprzyjające warunki (np. niską temperaturę), to nie przeobrazi się w dorosłego osobnika, ale zaczeka nawet kilka miesięcy na bardziej sprzyjające okoliczności.

Dlaczego pchły są groźne?

ilustracja przedstawiająca pchłę
  • Potrafią wypić nawet 20 razy więcej krwi, niż wynosi ich waga
  • Samica pchły zależnie od gatunku w trakcie swojego życia może złożyć od 600 do 2000 jaj.
  • Jaja znajdujące się na skórze zwierzęcia są trudne do zauważenia gołym okiem i co za tym idzie trudne do usunięcia
  • Pchły bytują nie tylko na skórze zwierzęcia, ale chowają się też w zakamarkach domu 
  • Z łatwością zmieniają nosiciela, mogą żerować również na skórze człowieka
  • Przenoszą wiele groźnych chorób
  • Bardzo trudno jest się ich pozbyć
  • Larwa pchły w niekorzystnych warunkach potrafi przeczekać w uśpieniu nawet kilka miesięcy

Choroby wywoływane przez pchły

Pchły są pasożytami, których niezwykle trudno jest się pozbyć. Rozmnażają się niezwykle szybko (samica w ciągu swojego życia składa do 2000 jaj), potrafią przeżyć w trudnych warunkach nawet kilka miesięcy, a do tego zasiedlają nie tylko skórę zwierzęcia, ale też miejsce jego bytowania – larwy chowają się w posłaniu, podłodze, dywanach. Ich obecność jest uciążliwa – ukąszenia swędzą i drażnią, ale to tylko początek problemów. Ukąszenie pchły często jest początkiem jednej z bolesnych i przykrych. Są to np.: 

APZS Alergiczne Pchle Zapalenie Skóry

Wystarczy jedno ukąszenie, by wywołać jego objawy. Zagraża szczególnie wrażliwym kotom i psom. Powoduje ból, swędzenie, szczypanie. Konsekwencją choroby jest łysienie, samookaleczenia, zakażenia bakteryjne, ropnie.

Anemia

Pojawia się w przypadku wystąpienia inwazji pcheł. Zagraża szczególnie zwierzętom młodym, osłabionym i starszym. Powoduje apatię, senność, silne osłabienie organizmu.

Tasiemczyca 

Wywołuje u zwierzęcia silny świąd w okolicach odbytu, prowadzi do osłabienia organizmu, obniża odporność, powoduje gwałtowny wzrost apetytu przy jednoczesnym bardzo widocznym spadku masy ciała.

Bartoneloza (zwana też Chorobą Kociego Pazura)

Zarazki gnieżdżą się w pazurach i na zębach kotów, co sprawia, że zwierzę bardzo łatwo może zarazić swojego właściciela. Bartoneloza wywołuje miejscowe stany zapalne, gorączkę, powiększenie węzłów chłonnych. Nie leczona prowadzi też do poważnych powikłań. 

Jak chronić pupila przed pchłami?

W naszych warunkach lekarze weterynarii zalecają profilaktykę przeciwpchelną przez cały rok. W tym celu należy skorzystać ze specjalnych tabletek do rozgryzania, kropli aplikowanych na skórę, obroży czy środków w aerozolu. Takie środki sprawdzą się też znakomicie jeśli już doszło do inwazji pcheł. Wybór odpowiedniego specyfiku warto skonsultować z lekarzem weterynarii i w przypadku zauważenia aktywnych pcheł na skórze zwierzęcia wybrać produkt, którego działanie jest dłuższe niż 28 dni. W ten sposób zwiększymy szansę na wyeliminowanie całej populacji.

Należy pamiętać o tym, że zarówno w profilaktyce jak i w zwalczaniu pcheł istotna jest higiena – dokładne i regularne sprzątanie otoczenia, w którym bytuje zwierzę, pozwala pozbyć się z domu ewentualnych larw, które uwielbiają chować się w miękkich i cichych zakamarkach – szparach w podłodze, dywanach, zasłonach, kocach, legowiskach.

Inwazja pcheł – objawy

Wykrycie inwazji pcheł jest stosunkowo proste. Pierwszym objawem jest silny świąd i nieustanne drapanie się zwierzaka. Jeśli podejrzewamy obecność pcheł, warto też dokładnie przejrzeć sierść zwierzęcia. Dorosłe osobniki są łatwe do zauważenia – osiągają bowiem wielkość ok. 6 mm i aktywnie się poruszają. Jeśli mimo jednoznacznych objawów nie wypatrzymy pcheł, należy szukać ich odchodów – wyglądem przypominają ziarnka maku, a przyciśnięte wilgotną chusteczką pozostawiają na niej krwawy ślad.