O czym warto pamiętać, decydując się na pierwszego psa?

czytania opublikowano

Ilustracja przedstawiająca szczeniaka

Dla wielu z nas pies to pełnoprawny członek rodziny. Tak samo, jak przygotowujemy się na narodziny dziecka, tak samo powinniśmy z wyprzedzeniem zaplanować i przygotować rodzinę na przyjęcie psa. To wielka odpowiedzialność! Szczeniak, który pojawi się w naszym domu, z pewnością wywróci życie domowników do góry nogami. O czym koniecznie trzeba pamiętać? Sprawdźmy!

Ważne

Decyzja o przyjęciu psa pod swój dach powinna być zawsze przemyślana. Jeśli mamy wątpliwości, poprośmy o radę przyjaciół, którzy mają już swojego czworonoga lub lekarza weterynarii - spotkanie z nimi pozwoli nam nabrać pewności co do decyzji o pierwszym psie.

Jak przygotować się do przyjęcia psa?

Specjaliści są zgodni: decyzji o przyjęciu psa pod swój dach nie należy podejmować spontanicznie i pochopnie. Pies to ogromna odpowiedzialność – wyprowadzanie, spacery, karmienie, kąpiele, wizyty u lekarza weterynarii – lista spraw jest naprawdę długa. Jak zatem przygotować się na przyjęcie psa?

Porady i opinie właścicieli psów

Po pierwsze warto zasięgnąć rady i opinii znajomych, którzy już są właścicielami czworonogów. Na pewno chętnie podzielą się z nami radosnymi historiami o swoim pupilu. Z dużą dozą prawdopodobieństwa otrzymamy też szereg rad dotyczących wychowywania psa (jak często kąpać psa, jak nauczyć psa chodzić na smyczy, co robić gdy pies nieoczekiwanie zachoruje) – to cenne źródło wiedzy!

Wizyta u lekarza weterynarii

Dobrym pomysłem będzie też wizyta u lekarza weterynarii, jeszcze zanim pies zamieszka pod naszym dachem – specjalista podpowie nam, w jakie akcesoria i gadżety należy się zaopatrzyć, poinstruuje nas, kiedy można kąpać szczeniaka, kiedy rozpocząć szczepienie szczeniaka, jaką karmę należy mu zaproponować.

Jakiego psa wybrać?

Jeśli myślisz nad adopcją psa ze schroniska, w pierwszej kolejności porozmawiaj na jego temat z jednym z wolontariuszy, aby uzyskać jak najwięcej wartościowych informacji. Dobrym pomysłem jest także zabranie zwierzaka na próbny spacer. Jeśli chcesz przyjąć pod swoją opiekę psa rasowego (tylko ze sprawdzonej hodowli!), to warto od razu zajrzeć do fachowej literatury – dzięki temu dowiesz się więcej na temat upodobań wybranej rasy.  Pamiętaj, aby dostosować wiek, charakter i aktywność psa do własnego stylu życia oraz warunków mieszkaniowych.

Media społecznościowe

Jeśli wśród rodziny i najbliższych znajomych brak jest miłośników czworonogów, to nic straconego – sprawdzonych informacji możemy szukać na forach internetowych, grupach zrzeszających np. miłośników danej rasy, na blogach, czy na portalach – to prawdziwa kopalnia wiedzy!

Jak skompletować psią wyprawkę?

Zanim przywieziemy psiego malucha do domu, przygotujemy niezbędne rzeczy: miski na karmę i wodę, smycz, obroże, szelki, zabawki do gryzienia, smakołyki. Lista psich gadżetów jest w istocie bardzo długa i do sklepu zoologicznego naprawdę warto wybrać się całą rodziną - szczególnie dzieci będą podekscytowane tym wydarzeniem. 

W kwestii żywienia zaleca się na początku podawać psu tę samą karmę co u hodowcy. W przypadku szczeniąt warto dodatkowo zwrócić uwagę i podczas zakupu wybierać specjalną karmę dla szczeniaka. W ten sposób z dużym prawdopodobieństwem unikniemy rewolucji żołądkowych u zwierzaka. Nowości warto wprowadzać do jadłospisu spokojnie i za każdym razem obserwować reakcję organizmu. 

Pierwsza podróż do nowego domu

Pierwsza podróż po zabraniu od hodowcy czy innego dotychczasowego miejsca pobytu psa jest dla szczeniaka wielkim przeżyciem. Jeśli na tym etapie zwierzę przeżyje silny stres, to w późniejszym czasie może skutkować to reakcjami lękowymi przy kontakcie z samochodem. Z tego względu warto zadbać, by pierwsza podróż odbyła się w bezstresowej atmosferze. W miarę możliwości poprośmy hodowcę lub tymczasowego opiekuna, aby nie karmił psa 3-4 godziny przed wydaniem – w ten sposób mamy szansę uniknąć wystąpienia mdłości i wymiotów u zwierzaka. Po psa starajmy się pojechać we dwójkę – wówczas osoba towarzysząca kierowcy będzie mogła zająć się szczeniakiem podczas jazdy. Ważne, by w trasie unikać gwałtownych ruchów, dużej prędkości, hałasu. Psa przewoźmy z zachowaniem zasad bezpieczeństwa – w specjalnym transporterze dla zwierząt lub przypiętego uprzężą do pasów.

Pierwsze dni w nowej rodzinie

Szczególnie ważna dla naszego psa będzie adaptacja w nowej rodzinie. Szczeniaka dobrze jest zabrać do domu w wieku 8-10 tygodni, a wcześniej kilkukrotnie odwiedzić go u hodowcy. Na początku u zwierzęcia może wystąpić lęk separacyjny – jest to normalne i wiąże się ze zmianą otoczenia oraz z oddzieleniem od matki. Chcąc przyzwyczaić psa do nowych warunków, warto zaplanować ten czas na okres urlopowy, by móc towarzyszyć czworonogowi przez całą dobę w różnych czynnościach. Stopniowo oswajajmy zwierzaka z domem i otoczeniem, uczmy go chodzić na spacery na smyczy i w szelkach, ostrożnie proponujmy kąpiel. Na początku unikajmy zostawiania psa samego w domu - jeśli będziemy na początku wychodzić tylko na kilka minut i szybko wracać, nasz pupil przekona się, że nasze zniknięcie nie jest ostateczne. Nie stosujmy kar wobec zwierzaka, nagradzajmy natomiast wszystkie pożądane zachowania. Pamiętajmy też o wizycie w gabinecie weterynaryjnym – lekarz weterynarii założy lub uzupełni książeczkę zdrowia i podpowie, kiedy najlepiej szczepić szczeniaka.

Pamiętajmy, że:

ilustracja przedstawiająca obrys psa
  • Szczeniaka dobrze jest zabrać do domu w wieku 8-10 tygodni.
  • Pierwsza podróż do nowego domu jest dla psa wielkim przeżyciem.
  • Przed odebraniem psa należy poprosić dotychczasowego opiekuna, aby nie karmił go 3-4 godziny przed wydaniem.
  • Po psa dobrze jest jechać we dwójkę.
  • Psa przewozimy z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.
  • Na początku unikajmy zostawiania psa samego w domu. W razie konieczności należy znaleźć osobę, która zajmie się psem pod naszą nieobecność.

Pierwszy pies to wielkie wyzwanie, ale też wielka radość. Towarzystwo czworonoga potrafi rozjaśnić nawet najbardziej pochmurne dni. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup lub przygarnięcie psa, dobrze się do tego przygotujmy – zakup wyprawki, spotkanie z innymi psimi właścicielami, lektura fachowej literatury z pewnością zwrócą naszą uwagę na ewentualne problemy związane z wychowaniem psa. Najważniejsze jest jednak nasze nastawienie, ciepło, wsparcie i miłość – tego nie może zabraknąć w żadnym psim domu!