Wakacje z psem – jak je zaplanować i o czym pamiętać?
czytania opublikowano
Urlop z czworonogiem – kto o nim nie marzy? Gdy słupek rtęci na termometrze skacze w górę, coraz częściej myślimy o zarezerwowaniu swojej podróży marzeń bez stresu związanego z rozstaniem z pupilem. Dla wielu z nas to członek rodziny i naturalne, że myślimy o tym, aby zabrać go ze sobą. Jak zatem zaplanować podróż z psem, by uniknąć stresu i przykrych niespodzianek?
Podróż z psem – o czym należy pamiętać?
Zanim wyruszysz w wymarzoną podróż ze swoim czworonogiem warto rozważyć kilka bardzo istotnych kwestii, które na pewno pomogą w bezpiecznym wyjeździe na urlop i przyczynią się do lepszego samopoczucia Twojego pupila.
Wizyta u lekarza weterynarii
Ten krok będzie szczególnie istotny w planowaniu podróży z psem. Lekarz sprawdzi aktualne szczepienia i zabezpieczenie przeciwko pasożytom zewnętrznym i wewnętrznym. Zarekomenduje produkty odpowiednie do miejsca, w które się wybieramy oraz nawyków psa i jego kondycji zdrowotnej. Pamiętajmy, że niektóre destynacje podróży będą wymagały od nas bardziej skomplikowanych i długotrwałych działań. Przepisy obowiązujące w niektórych krajach wymagają od opiekunów czworonogów dostarczenia badań immunologicznych oceniających miano przeciwciał przeciwko konkrentym patogenom. Niekiedy proces taki wymaga dodatkowych szczepień i pobierania krwi w odpowiednich momentach więc może on potrwać nawet więcej niż miesiąc.
Choroba lokomocyjna
Psy bez względu na wiek, płeć czy rasę mogą cierpieć na chorobę lokomocyjną (statystycznie najczęściej dotyczy młodych osobników). Aby zabezpieczyć się na taką ewentualność, warto poprosić lekarza weterynarii o przepisanie odpowiednich leków, których działanie zmniejszy lub wyeliminuje objawy. Zwykle należą do nich nudności, wymioty, ślinienie lub po prostu złe samopoczucie.
Mikroczip
Jeśli zabieramy psa na wakacje, powinniśmy wcześniej go zaczipować. Dzięki temu, gdy nam ucieknie lub zgubi się w obcym miejscu, łatwiej będzie go namierzyć. Dodatkowym zabezpieczeniem przed zagubieniem będzie identyfikator zewnętrzny przypięty do obroży.
Jedzenie i woda
W dniu planowanej podróży warto psa nakarmić kilka godzin przed wyjazdem, a podczas samej podróży co 2-3 godziny organizować postoje na krótkie spacery i napojenie. Posiłek podajemy zwierzakowi dopiero po dotarciu na miejsce docelowe.
Pamiętajmy, że:
- W przypadku choroby lokomocyjnej należy stosować preparaty przeznaczone dla zwierząt, nie dla ludzi.
- Występuje różnica pomiędzy chorobą lokomocyjną a lękiem lokomocyjnym.
Lęk lokomocyjny u psów – jak go pokonać?
Wiele psów odczuwa silny niepokój przed wejściem do samochodu. Lęk lokomocyjny jest zaburzeniem zachowania-objawia się strachem i często ucieczką. Zwierzęta od pierwszych tygodni życia powinny być oswajane z autem, zaczynając od krótkich kilkuminutowych podróży, które warto nagradzać ulubionymi smakołykami. Dzięki temu po jakimś czasie podróż będzie kojarzona pozytywnie. Dorosłym psom (na przykład z adopcji) warto pokazać kilka tygodni przed podróżą, że kontakt z pojazdem to bezpieczne i pozytywne doświadczenie. W przypadku wystąpienia silnej awersji do jazdy samochodem polecamy zasięgnąć porady zoopsychologa lub behawiorysty.
Podczas podróży samochodem zwierzę powinno być przypięte specjalnym pasem bezpieczeństwa - najlepiej jeśli ma na sobie szelki. Można również umieścić je w transporterze lub w przestrzeni bagażowej oddzielonej od kabiny pasażerskiej specjalną kratką. Pamiętajmy, aby nigdy nie pozostawiać psa samego w samochodzie. Jest to szczególnie ważne, kiedy nawet chwilowe przejaśnienia w pochmurny dzień podwyższają temperaturę w aucie bardzo szybko, co może dopowadzić nawet do śmierci zwierzęcia.
Wczasy z psem - gdzie jechać?
Wybierając miejsce do wypoczynku, zwykle kierujemy się różnymi kryteriami – jeśli mamy dzieci, to chcemy, by w pobliżu były place lub sale zabaw, wesołe miasteczko, park rozrywki. Jeśli podróżujemy z rodzicami, to sprawdzamy ofertę lokalnych muzeów i polecanych restauracji. A na co powinniśmy zwrócić uwagę, zabierając na wakacje psa? To pytanie tylko z pozoru wydaje się błahe! Rezerwując wakacje z czworonogiem powinniśmy pamiętać o kilku rzeczach.
Po pierwsze nie każdy właściciel hotelu czy apartamentu turystycznego będzie przychylny zwierzakom. Niektóre obiekty z otwartymi ramionami witają nasze czworonogi, inne życzą sobie dodatkową opłatę za pobyt psa lub kota, jeszcze inne stanowczo zabraniają zabierania zwierząt – koniecznie zwróćmy uwagę na to, jaki stosunek do czworonogów ma obserwowany przez nas obiekt.
Kolejną kwestią jest to, że nie w każde miejsce możemy zabrać psa. O ile żeglowanie z psiakiem może być ciekawym pomysłem (oczywiście o ile pies nie ma choroby morskiej i nie boi się pływać, a my zaopatrzymy go w psi kapok dla bezpieczeństwa), o tyle zabranie psa w góry nie zawsze będzie możliwe – niektóre Parki Narodowe dopuszczają możliwość poruszania się po szlakach z psem, ale nie wszystkie – lepiej sprawdzić to przed wyjazdem.
Istotną kwestią jest też środek transportu – o ile podróż z psem własnym samochodem nie będzie stanowiła problemu, o tyle decydując się na podróż pociągiem lub samolotem może być trudniej. W pociągach można przewozić zwierzęta – mniejsze powinny podróżować w specjalnym transporterze, większe na smyczy i w kagańcu. Możliwość podróżowania psa samolotem określają Standardy Międzynarodowego Stowarzyszenia Przewoźników lotniczych – liczba zwierząt możliwych do przewożenia na pokładzie jest ograniczona. Jeśli chcemy zabrać ze sobą psa – fakt ten należy zgłosić przewoźnikowi odpowiednio wcześniej.
Wakacje z psem – 5 rzeczy, które koniecznie trzeba zabrać
Upragniony wyjazd zbliża się wielkimi krokami? Pakując walizkę, pamiętajmy o tym, by spakować również ekwipunek naszego psiaka.
- Książeczka zdrowia: jeśli zwierzak zachoruje w czasie wakacji i konieczna będzie wizyta u lokalnego lekarza weterynarii, to niezbędna będzie książeczka zdrowia z aktualnymi szczepieniami.
- Karma: planując wakacje z czworonogiem, zastanówmy się, czy nie warto zabrać ze sobą ulubionej psiej karmy – będzie to szczególnie wskazane w przypadku podróży zagranicznych. Pamiętajmy o zapasie wody i zapewnieniu regularnego pojenia w podróży.
- Ulubiona zabawka: podróż – szczególnie ta długa może być sporym stresem, dobrze, by pies miał ze sobą ulubioną zabawkę, która pomoże mu się wyciszyć.
- Leki i kosmetyki: jeśli pies na stałe przyjmuje leki, to oczywiście należy zabrać je ze sobą. Koniecznie pamiętajmy o spakowaniu środków przeciwpasożytniczych – tabletek smakowych, kropli spot on lub specjalnych obróżek. W podróży przydadzą się też psie kosmetyki – w czasie upału dobrze będzie zafundować czworonożnemu przyjacielowi orzeźwiającą kąpiel.
- Kaganiec i smycz: coraz więcej obiektów turystycznych otwiera się na czworonogi. Ciągle jednak zdarzy nam się natknąć na informację, że wstęp do obiektu z psem jest możliwy, o ile zwierzak jest prowadzony na smyczy i ma kaganiec.
Podróżowanie ze zwierzakiem wcale nie musi być trudne! Jeśli nie wyobrażamy sobie rozstania z naszym pupilem, ani też nie chcemy obciążać obowiązkiem opieki rodziny, czy przyjaciół, z powodzeniem możemy zabrać psa ze sobą. Odpowiednio zaplanowana podróż, z całą pewnością pozwoli nam cieszyć się wspaniałymi wspomnieniami bez śladu stresu i niepokoju. A o to przecież wszystkim nam chodzi – o prawdziwy wypoczynek w towarzystwie tych, których kochamy najbardziej.