Jak zadbać o bezpieczeństwo swojego kota?
czytania opublikowano
Istnieje powiedzenie, że koty zawsze spadają na cztery łapy. Niestety ma ono niewiele wspólnego z prawdą – w rzeczywistości okazuje się, że nawet drobne upadki mogą być bardzo niebezpieczne dla naszych mruczków. Na koty czeka jednak więcej niebezpieczeństw. Jakich? Opowiadamy o nich poniżej i serwujemy garść porad, które pomogą przygotować bezpieczną przestrzeń dla naszego miauczącego przyjaciela.
Ważne
Kociaki uwielbiają bawić się w chowanego. Zapewnijmy im w domu chociaż kilka bezpiecznych kryjówek, z których będą mogły obserwować to co dzieje się w otoczeniu.
Kot w domu - na co uważać?
Bezpieczny kot to szczęśliwy kot. Chcąc zapewnić swojemu przyjacielowi pełne bezpieczeństwo, powinniśmy ograniczyć dostęp do niebezpiecznych przedmiotów i zastosować zabezpieczenia, które pomogą uniknąć tragedii.
Zabezpieczenie okien i balkonów
Obecnie posiadanie zabezpieczonych siatkami okien i balkonów to podstawowy wymóg przy adopcji kota z fundacji czy schroniska. Jak pokazują statystyki – koty wypadają z okien i balkonów częściej, niż nam się zdaje. Upadek z wysokości jest w zasadzie nieunikniony – mruczki uwielbiają się wspinać, wystarczy jednak chwila nieuwagi i nieszczęście gotowe. W konsekwencji takich wypadków koty – jeśli przeżyją – doznają poważnych urazów, które wymuszają często interwencje chirurgiczne. Zwierzaki cierpią z powodu stresu i bólu przez wiele miesięcy, niektóre wymagają żmudnej rehabilitacji. Trzeba pamiętać również o tym, że nierzadko koty upadające z wysokości przypłacają taki wypadek życiem.
Ograniczenie dostępu do chemikaliów
Niemal w każdym mieszkaniu znajdują się dziś środki drażniące i chemiczne. Tak samo, jak zabezpieczamy szafki z taką zawartością przed dziećmi, powinniśmy zabezpieczyć je również przed kotami. Mruczki są bardzo ciekawskie – uwielbiają zaglądać do różnych schowków – niestety w tym wypadku szafka wypełniona substancjami drażniącymi jest potencjalnym źródłem niebezpieczeństwa. Zwracajmy też szczególną uwagę na nasze koty podczas sprzątania mieszkania – kot często wylizuje łapy, łatwo więc może zatruć się silnym chemicznym środkiem. Kontakt z niektórymi detergentami może być też przyczyną alergii kontaktowej.
Zabezpieczenie gniazdek elektrycznych
Wystające kolorowe kabelki to wielka pokusa dla kota! Nasz czworonożny przyjaciel z pewnością nie omieszka sprawdzić, do czego służą takie przewody. Jeśli chcemy zapewnić mu bezpieczeństwo, zadbajmy o to, żeby kable były niedostępne dla jego ciekawskich łapek i zębów. Regularnie zwracajmy uwagę na stan gniazdek i przewodów elektrycznych – nawet drobne porażenie prądem może okazać się dla kota śmiertelne!
Torby foliowe
Szeleszcząca torba to z pewnością przedmiot, który zwróci uwagę naszego kociaka. Stanowi on jednak zagrożenie, z którego nie każdy zdaje sobie sprawę. Nigdy nie powinniśmy zostawiać kota bez opieki z dostępem do toreb foliowych. Zabawa takim przedmiotem grozi poważnymi problemami zdrowotnymi jak niedrożność przewodu pokarmowego, wgłobienia jelit czy uduszenie.
Uwaga na drobne przedmioty
Niewskazane są również kontakty kota z groźnymi dla niego, małymi przedmiotami takimi jak igły, korki, guziki, nitki, gumki do włosów, małe klocki, groszki. Przedmioty linearne stanowią wielkie zagrożenie dla mruczków, ponieważ ich połknięcie prowadzi do niedrożności jelit, która stanowi bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia zwierzęcia. Połknięcie drobnych przedmiotów może zakończyć się nawet interwencją chirurgiczną.
Kocie kryjówki
Koty uwielbiają pudełka i schowki, dlatego należy ZAWSZE przed włączeniem urządzenia sprawdzać, czy kota nie ma w pralce, suszarce, zmywarce, piekarniku – sprzęty te dobrze jest trzymać zawsze zamknięte – dzięki temu zyskamy pewność, że nasz kociak nie utknął w pułapce bez wyjścia.
Zabezpieczenie żywności przed kotem
Przed kotem, tak samo, jak przed psem należy bezwzględnie schować wszelkie leki. Również niektóre środki spożywcze mogą być niebezpieczne dla mruczków – cebula, czosnek, czekolada, kawa, sól, duże ości – ich spożycie grozi śmiercią lub poważnym zatruciem i uszkodzeniem wątroby, nerek czy innych narządów. Najlepiej, jeśli mruczek spożywa wyłącznie przeznaczoną dla niego karmę i kocie smakołyki. Jeśli nie mamy pewności, czym karmić kociaka – poprośmy o radę lekarza weterynarii. Nigdy też nie podawajmy kotu potraw przygotowanych dla ludzi.
Trujące rośliny
Jeśli mamy lub zamierzamy mieć w domu kota, powinniśmy ze szczególną uwagą dobierać rośliny do swojego mieszkania. Kociaki uwielbiają podgryzać zielone gałązki – to dla nich atrakcyjne zajęcie. Niestety wiele gatunków domowych roślin zawiera toksyny, które mogą zaszkodzić naszemu zwierzakowi. Wśród nich znajdziemy np. popularne skrzydłokwiaty, fikusy, monstery, oleandry i wiele, wiele więcej.
Ważne
Kot nie zawsze spada na cztery łapy! Kociaki uwielbiają się wspinać. Regały, szafy, szafki, a nawet balustrada na balkonie – to dla nich doskonała przestrzeń do zabawy. Niestety taką rozrywkę kot może przypłacić nawet życiem. W trosce o zdrowie naszego mruczka koniecznie zabezpieczmy okna i balkony specjalną siatką chroniącą przed upadkiem.
W przestrzeni domowej na kota czeka wiele niebezpieczeństw – drobne przedmioty, niezabezpieczone siatką okna, pozostawione luzem leki czy środki chemiczne – każdy z tych elementów może stanowić nie lada pokusę dla naszego przyjaciela. Chcąc jak najlepiej zadbać o bezpieczeństwo mruczka, wyeliminujmy z przestrzeni potencjalne źródła niebezpieczeństwa. W końcu chcemy, by nasz kot doczekał szczęśliwej starości, prawda?