Więź z psem - jak ją budować?

czytania opublikowano

ilustracja przedstawiająca Kobietę z psem

Nie bez przyczyny mówi się, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Psy są wierne, szczere, bezinteresowne i prawdziwie oddane swojemu opiekunowi. By jednak zyskać takiego przyjaciela, warto już od narodzin dbać o silną i autentyczną więź ze swoim czworonogiem.

Budowanie więzi z psem od narodzin

Najwcześniejszy okres życia może mieć decydujący wpływ na przyszłość naszego czworonoga. Traumy przeżyte na wczesnym etapie mogą odbić się na charakterze psiaka, wywoływać zachowania agresywne lub być przyczyną nadmiernego wycofania. Z kolei wsparcie, miłość, ciepło i empatia, którego pies doświadczy w tygodniach spędzonych w hodowli, pomogą mu nabrać pewności siebie i sprawią, że pies będzie rozwijał się harmonijnie na późniejszych etapach życia. Właśnie z tego względu profesjonalni hodowcy otaczają psie maluchy taką troskliwą opieką w pierwszym okresie po narodzinach.

Czy wiesz, że:

ilustracja przedstawiająca obrys psa

Pierwsze 6 tygodni życia ma ogromny wpływ na kształtowanie się charakteru szczeniaka - zaniedbane maluchy mogą wykazywać w późniejszym życiu zachowania agresywne czy lękowe. By pomóc im odzyskać harmonię i spokój, w wielu przypadkach może być potrzebna interwencja zoopsychologa i specjalistyczna terapia, która pomoże im radzić sobie ze stresem.

Etapy rozwoju psa

Pierwsze trzy tygodnie po narodzinach to czas, gdy zwierzak przebywa pod stałą opieką matki. Cała jego aktywność w tym okresie sprowadza się do ssania mleka i snu. Maluch każdego dnia widocznie przybiera na wadze, staje się silniejszy i coraz bardziej aktywny. Kolejne tygodnie to czas, gdy szczenię zaczyna powoli wychodzić z kojca, zapoznawać się z najbliższym otoczeniem, interesować zabawkami. W 4 tygodniu życia zwierzaki powoli zaczynają oswajać się z obecnością człowieka. Są brane na ręce, głaskane, przytulane. Początkowo dotyk ludzkich rąk może stanowić element stresogenny – z czasem jednak pieski odnajdują w nim przyjemność i same go szukają. Dla prawidłowego rozwoju szczeniaka niezwykle ważne jest, by nie izolować go od świata zewnętrznego. Zwierzę już we wczesnym etapie życia powinno uczestniczyć w życiu domowym – poznawać zapachy i dźwięki – w tym dźwięk odkurzacza, pralki, suszarki, by uniknąć reakcji lękowych w domu, do którego trafi z hodowli. Z badań wynika, że pierwsze 6 tygodni życia ma ogromny wpływ na kształtowanie się charakteru psa - to właśnie dlatego w tym czasie hodowcy otaczają malucha tak staranną opieką. Szczenięta zaniedbane w pierwszych tygodniach życia mogą wykazywać zaburzenia zachowania takie jak agresja na tle lękowym. By pomóc im odzyskać harmonię i spokój, w wielu przypadkach może być potrzebna interwencja zoopsychologa i specjalistyczna terapia, która pomoże im radzić sobie ze stresem.

Budowanie więzi z psem - jak zacząć?

Pies jest zwierzęciem stadnym i zazwyczaj lubi towarzystwo człowieka. Trzeba oczywiście pamiętać o tym, że jedne psy są bardziej śmiałe od innych – łatwiej nawiązują relację ze swoim panem/panią, inne będą potrzebowały nieco więcej czasu. Wybierając psa dla siebie, warto postawić na osobnika o charakterze zbliżonym do naszego – dzięki temu codzienne aktywności będą prawdziwą przyjemnością. Pasjonaci prowadzący hodowle, zanim oddadzą psa pod opiekę konkretnej osobie, starają się ją dobrze poznać i doradzić w wyborze pieska. Niektórzy hodowcy nawet po wydaniu zwierzaka pozostają w kontakcie z nowymi opiekunami, służąc im niejednokrotnie fachową poradą i pomocą.

Uwaga!

Hodowcy zrzeszeni w Związku Kynologicznym w Polsce muszą stosować się do konkretnych zasad prowadzenia hodowli zgodnych z FCI. Przy decyzji o zakupie psa rasowego warto korzystać wyłącznie z takich hodowli. Polska jest niestety krajem, gdzie bezdomność jest poważnym problemem społecznym. Pseudohodowle mają w tym procederze niestety bardzo duży udział. 

Po przywiezieniu psa do nowego domu warto dać mu czas na oswojenie się z otoczeniem. Kilka pierwszych dni może być dużym stresem. Nowe zapachy, głosy, dźwięki, towarzystwo innych zwierząt – pies musi stawić im czoła. W tym czasie starajmy się zapewnić pieskowi przestrzeń pełną spokoju i cierpliwości. Stosujmy karmę tę samą, która podawana była w hodowli, udostępnijmy pieskowi jego ulubioną zabawkę. Starajmy się rozmawiać przy zwierzaku spokojnym tonem, nie bierzmy go też zbyt często na ręce. Ekscytację szczególnie trudno może być powstrzymać dzieciom, dla których pojawienie się psa w domu jest ogromnym wydarzeniem – warto jednak wcześniej uprzedzić je, że piesek będzie potrzebował czasu na oswojenie się z nowym miejscem. Jeśli pozwolimy psu eksplorować teren w swoim rytmie, to łatwiej nawiążemy z nim solidną więź. Na tym pierwszym etapie znajomości starajmy się również nie oczekiwać od psa zbyt wiele – nauka komend czy sygnalizowania potrzeb fizjologicznych – dla szczeniaka to nowość i zdecydowanie warto wrócić do nich, dopiero gdy pies poczuje się w naszym domu dobrze i pewnie.


Dla wielu z nas pies to pełnoprawny członek rodziny. Nic dziwnego – razem z nami przeżywa smutki i radości, towarzyszy nam na co dzień i w czasie wakacji. Zabieramy go na małe wycieczki i planujemy mu miejsce w domu, który właśnie budujemy. Jeśli chcemy, by nasz pies faktycznie stał się wiernym przyjacielem rodziny, powinniśmy rozsądnie podejść do tematu budowania więzi już na wczesnym etapie rozwoju. Energia włożona w oswajanie psa w pierwszych tygodniach życia z całą pewnością zaprocentuje. Dzięki temu zyskamy wiernego kompana, który będzie z nami na dobre i na złe.