Lęk adaptacyjny u psa

czytania opublikowano

Ilustracja przedstawiająca młodego psa siedzącego na dywanie

Lęk adaptacyjny występuje zwykle po zakupie szczeniaka czy adopcji szczeniaka lub psa dorosłego. Zmiana otoczenia może być źródłem stresu. Dlatego, zanim zabierzemy psa do domu, bez względu na jego wiek, warto się z nim poznać i stworzyć przyjazną bazę do wspólnego życia. Może to przebiegać w różnych okolicznościach.

Socjalizacja szczeniaka w hodowli

Jeśli kupujemy szczeniaka z hodowli prowadzonej przez pasjonatów rasy, często nawiązujemy z nimi kontakt jeszcze przed pojawieniem się miotu na świecie. Dzięki temu możemy ustalić z hodowcą terminy spotkań po urodzeniu maluchów na czterech łapach.    

Czy wiesz, że:

Hodowcy pasjonaci zrzeszeni w Związku Kynologicznym w Polsce FCI, zwykle dokładają wszelkich starań, aby socjalizować szczenięta przed wydaniem ich do domu docelowego. Ma to na celu zmniejszenie lęku adaptacyjnego po zmianie otoczenia.

Socjalizacja szczeniaka w hodowli ma na celu oswojenie go z różnymi bodźcami, które zwierzę może spotkać w trakcie swojego życia. Psie maluchy zapoznawane są z nowymi dźwiękami takimi jak odkurzacz czy suszarka, telewizor, radio czy sprzęty agd., kilkutygodniowe psiaki zabierane są w podróż samochodem na przykład do centrum miasta, czy lecznicy weterynaryjnej. Taką socjalizację i obycie z różnymi bodźcami należy koniecznie kontynuować w domu docelowym. 

Adopcja szczeniaka lub psa dorosłego

Inaczej sytuacja może wyglądać w przypadku adopcji szczeniaka lub psa dorosłego. Niestety te czworonogi, mogą nie mieć za sobą właściwiej socjalizacji. Wiele z nich doświadczyło ze strony ludzi dużo zła i cierpienia. Bądźmy gotowi na to, że taka adopcja może wymagać od nas dużo cierpliwości i pracy ze zwierzakiem. Czworonogi po przejściach mogą być bardziej zalęknione z powodu zmiany otoczenia i na pozbycie się lęku adaptacyjnego będą potrzebowały więcej czasu. Nie jest to oczywiście reguła i niejednokrotnie psy, mimo różnych nieprzyjemnych doświadczeń, zachowują ogromną radość życia, ufność wobec człowieka i bardzo szybko adaptują się do nowej sytuacji. Warto wcześniej poznać bezdomniaka, którego chcemy zaprosić do rodziny-wybrać się na wspólny spacer, jak jeszcze przebywa w schronisku, przytulisku czy domu tymczasowym. Nasze zadanie polega na tym, żeby pokazać psu po przejściach, że będzie z nami szczęśliwy i bezpieczny.