Pies senior – jak o niego dbać

czytania opublikowano

Zdjęcie przedstawiające psa seniora

Starszy pies wymaga szczególnej opieki – zmieniają się jego potrzeby, rytm dnia, temperament. Z małej radosnej kuleczki nasz ukochany czworonóg zamienia się w spokojnego, statecznego zwierzaka, który nie ma już ochoty biegać za piłką, a schody pokonuje w prawdziwie żółwim tempie. Jak dbać o psa seniora i o czym należy pamiętać?

Pies senior – czyli kto? Kiedy dla psa nadchodzi starość? 

Przygarniając psa pod swój dach, mało kto myśli o tym, że jego pupil kiedyś się zestarzeje. Tymczasem ta chwila przychodzi szybciej niż mogłoby nam się wydawać. Pies starzeje się bowiem szybciej niż człowiek. Pies senior – od ilu lat możemy myśleć o naszym czworonogu jak o staruszku?

Wiek psa seniora:

ilustracja przedstawiająca obrys psa
  • Rasy małe: starość osiągają ok. 10-12 roku życia
  • Rasy średnie: o seniorach mówimy już w okolicy 8-10 roku życia
  • Rasy duże i olbrzymie: te psy starzeją się najszybciej, starość osiągają już w wieku 6-8 lat od urodzenia

Z jakimi problemami musi zmierzyć się psi senior?

Myśląc o psich emerytach musimy mieć na względzie fakt, że takie czworonogi funkcjonują zwykle inaczej niż ich młodsi koledzy i koleżanki. Na pierwszy rzut oka możemy zauważyć spadek kondycji fizycznej, mniejszą ruchliwość czy osłabienie odporności. Problemów, z którymi psi senior może się spotkać, jest jednak więcej. Oto niektóre z nich:

Pogorszenie słuchu oraz wzroku - pamiętajmy o tym, że zarówno wzrok, jak i słuch możemy regularnie kontrolować u lekarza weterynarii. Wczesna interwencja zdecydowanie zwiększa szanse wyleczenia wielu schorzeń – szczególnie w przypadku narządu wzroku.  

Zapalenia i inne problemy stawów - bolące stawy to codzienność w przypadku psa seniora. Jeśli zauważymy, że nasz pies kuleje, siada w dziwny sposób, bardzo ostrożnie kładzie się na posłaniu – udajmy się na wizytę do lekarza weterynarii – przyczyną takich zachowań może być ból stawów i rozwijająca się choroba zwyrodnieniowa stawów. 

Choroby serca - serce psa słabnie wraz z wiekiem. Kontrolne badanie serca – jeśli nie wykonywaliśmy go do tej pory, należy koniecznie zrobić je między 6 a 8 rokiem życia pupila. Szacuje się bowiem, że nawet 75% populacji starszych psów zapada na endokardiozę – czyli niedomykalność zastawki. Odpowiednio wcześnie wykryta choroba zwiększa szansę na wyleczenie. 

Problemy z zębami i jamą ustną - stan zębów i jamy ustnej psa należy kontrolować od najmłodszych lat. Już szczeniaka warto przyzwyczajać do regularnego szczotkowania zębów. W przypadku psa seniora warto zwrócić szczególną uwagę na stan zębów i dziąseł. Pojawiające się bowiem stany zapalne mogą nie tylko powodować znaczną bolesność, ale też rozprzestrzeniać się na inne narządy. 

Choroby nowotworowe - niestety psi emeryci częściej niż młodsze osobniki zapadają na choroby nowotworowe. Szczególnie częstą przypadłością jest rak sutka występujący u suk.  Szacuje się, że 90% przypadków raka sutka występuje u suk, które nie zostały wysterylizowane w młodości! 

Choroby nerek - starsze psy zagrożone są niewydolnością nerek. Nawet 20% psich seniorów cierpi na tę przypadłość. By zapobiec rozwojowi choroby, należy psa badać cyklicznie – raz do roku a nawet częściej. Nieleczone choroby nerek mogą prowadzić do trwałego uszkodzenia organu!

Cukrzyca - ta choroba niezwykle często atakuje psich seniorów. Przyczynami mogą być nieodpowiednia dieta czy otyłość. Z tego względu niezwykle ważne jest dostosowanie diety do potrzeb czworonożnego seniora. Pomoże nam w tym lekarz weterynarii. 

Jak opiekować się psem seniorem? 

Pies senior, choć już nie tak energiczny jak młody pies, wciąż może być źródłem radości dla swojego opiekuna. W miarę upływu lat zmieniają się jego potrzeby, ale i my nie stoimy w miejscu. To naprawdę wspaniałe doświadczenie móc rosnąć i zmieniać się razem ze swoim psem. Jak opiekować się psem seniorem? Kluczowych będzie tu kilka aspektów:

1. Spokojne spacery: pies senior bardziej od szaleńczej gonitwy za piłką będzie cenił sobie spokojny marsz przy nodze swojego opiekuna. Starszy psiak szybciej się męczy, więc trudno zaplanować z jego udziałem leśny bieg. Spacery planujmy zatem tak, by uwzględniać możliwości naszego towarzysza. Wybierajmy tereny wypłaszczone, zacienione, na spacery zabierajmy psie przekąski oraz wodę. Zwłaszcza kiedy nasz psiak choruje na cukrzycę, nie ruszajmy się z domu bez przekąsek, które w razie potrzeby podniosą mu poziom glukozy. 

2. Więcej odpoczynku, wygodne miejsce do spania: starszy pies szybciej się męczy i w ciągu dnia potrzebuje więcej czasu na odpoczynek. Częściej będzie też ucinał sobie drzemki. Zadbajmy o jego komfort – upewnijmy się, że legowisko znajduje się w cichym i przytulnym miejscu, do którego pies ma dostęp bez ograniczeń.

3. Lekka dieta specjalna dla seniorów: w miarę upływu lat również potrzeby żywieniowe psa się zmieniają. Starszy pies ma zdecydowanie mniejszy apetyt niż jego młodszy kolega. Związane jest to nie tylko ze spowolnieniem metabolizmu, ale również ze zdecydowanie mniejszą ilością aktywności fizycznej. Psi senior będzie potrzebował karmy ze zmniejszoną zawartością białka i tłuszczu. Taka karma powinna jednocześnie zawierać zwiększoną dawkę warzyw. Dzięki niej nasz pupil zachowa zdrowie na dłużej.  Bez względu na to czy chcemy sami gotować czy skorzystać z karmy komercyjnej, najlepiej dopasować jadłospis z pomocą lekarza weterynariidietetyka weterynaryjnego

4. Stała opieka lekarza weterynarii i regularne badania: w przypadku starszego psa niezwykle ważne jest, by poddawać go regularnym badaniom oraz być w stałym kontakcie z lekarzem weterynarii. Dzięki temu wiele chorób może zostać wykrytych we wczesnym stadium oraz wyleczonych w odpowiednim momencie. 

5. Dostosowanie przestrzeni do potrzeb zwierzaka: gdy pies zaczyna się starzeć, przeszkody, które do tej pory nie sprawiały mu kłopotu, nagle stają się nie do pokonania. Wysoka sofa, strome schody, ciasno ustawione meble – starajmy się dostosować przestrzeń do możliwości naszego psiego przyjaciela. Zadbajmy też o to, by miski z wodą i karmą znajdowały się  w dostępnym miejscu. Pogarszający się wzrok i bolące stawy stanowią poważną przeszkodę w poruszaniu się psa.  

W pigułce

Pies senior to bardzo szczególny członek rodziny. Szybciej się męczy, więcej wypoczywa, nie jest już taki aktywny i radosny jak młody pies, za to wciąż potrzebuje sporo uwagi i ciepła. Taki czworonóg, choć funkcjonuje nieco inaczej niż jego młodsi koledzy, nadal może dać nam mnóstwo radości. By na dłużej cieszyć się jego zdrowiem i dobrą kondycją warto pamiętać nie tylko o odpowiedniej diecie, ale i o regularnych badaniach w gabinecie weterynaryjnym!