Jak uchronić psa i kota przed kleszczami?

czytania opublikowano

Ilustracja przedstawiająca psa na rękach lekarza weterynarii

Jeszcze do niedawna wielu właścicieli psów i kotów nie zwracało należytej uwagi na profilaktykę przeciwpasożytniczą – ocieplenie klimatu, łagodne zimy i większa aktywność kleszczy wymusiła jednak zmiany w tej dziedzinie. By uchronić psa i kota przed wkłuciem się kleszcza należy przez cały rok stosować odpowiednie środki profilaktyczne – jakie? W wyborze z pewnością pomoże nam lekarz weterynarii.

Pamiętajmy, że:

ilustracja przedstawiająca kleszcza

Na rynku istnieje wiele skutecznych środków przeciwkleszczowych, a wśród najpopularniejszych z nich można wyróżnić:

  • Tabletki smakowe dla psów
  • Krople spot-on
  • Obroże przeciw kleszczom
  • Aerozole

Jak wybrać odpowiedni preparat przeciwko kleszczom?

Przy wyborze preparatu przeciwko kleszczom najlepiej jest zasięgnąć porady lekarza weterynarii. Taka rekomendacja powinna być poprzedzona rozmową z opiekunem/opiekunką psa lub kota. Chodzi o uwzględnienie wieku, kondycji zdrowotnej, stylu i warunków życia zwierzęcia. Należy pamiętać, że zwykle inne preparaty stosuje się dla psów, a inne dla kotów. W przypadku kotów wychodzących na zewnątrz, zabezpieczenie przeciwko kleszczom jest bezwzględnie konieczne. Jeżeli chodzi o psy, niektóre osobniki będą bardziej niż inne narażone na inwazję tych pajęczaków – np. psy, które częściej buszują w zaroślach i regularnie odbywają wędrówki po lesie. W takich przypadkach lekarz weterynarii może zaproponować równocześnie dwie formy zabezpieczenia, które mają w składach różne substancje czynne. Z uwagi na dodatnie temperatury w miesiącach zimowych należy zabezpieczać zwierzęta przeciwko kleszczom przez cały rok. Preparaty mogą mieć różne formy aplikacji: tabletki, spot-on, obroże przeciw kleszczom, specjalistyczne spraye. Przy stosowaniu każdego preparatu przeciwko kleszczom konieczne jest pamiętanie o terminach kolejnych aplikacji, aby nie dopuścić do sytuacji, w której nasz czworonożny przyjaciel pozostanie bez ochrony.

Ważne

Nawet jeśli doskonale znasz swojego pupila, wybór środka przeciwko kleszczom pozostaw lekarzowi weterynarii – dzięki temu zyskasz pewność, że Twój przyjaciel jest w pełni bezpieczny przez cały rok.

Jak działają preparaty przeciwko kleszczom?

Wkłucie się kleszcza może powodować rozwój groźnych chorób – boreliozy i babeszjozy. Na szczęście na rynku nie brakuje skutecznych środków profilaktycznych. Na czym polega ich działanie?

Tabletki smakowe dla psów

Dostosowane są do wagi psa i wydawane są z polecenia lekarza weterynarii. Ich ogromną zaletą jest to, że nie trzeba zwierzaka szczególnie namawiać do spożycia, bo smak został dobrany tak, by pieścić podniebienie naszego pupila. Tabletki zabijają kleszcze, które rozpoczęły żerowanie na skórze już w pierwszej dobie po wkłuciu. Warto wybrać takie, które działają w ciągu 24 godzin, ponieważ eliminacja kleszcza w pierwszej dobie znacznie zmniejsza ryzyko zarażenia naszego pupila chorobami odkleszczowymi.

Krople spot-on

Krople spot-on, czyli krople do skrapiania na skórę zwierzęcia. Dobrze jest nałożyć je na kark pomiędzy łopatkami tak, by zwierzę nie mogło go zlizać. Preparat w zależności od producenta zawiera różne substancje aktywne, dzięki którym pasożyty są zazwyczaj zabijane w ciągu 24–48 godzin od zastosowania produktu. Jeśli w momencie podania preparatu na ciele zwierząt przebywają kleszcze, działanie produktu występuje średnio w ciągu tygodnia. Co istotne producenci zalecają unikania kąpieli zwierząt najlepiej 2-3 dni przed i po aplikacji kropli. 

Obroże przeciw kleszczom

Obroże przeciw kleszczom działają nawet do ośmiu miesięcy. Nie można ich jednak stosować u młodych osobników poniżej 8 tygodnia życia. Obroże odstraszają kleszcze, a pojedyncze osobniki, które zdołają wkłuć się w skórę, zabijają w pierwszej dobie od rozpoczęcia żerowania.

Aerozole

Aerozole działają krótkotrwale – wyłącznie przez kilka godzin od aplikacji, wydzielając zapach odstraszający pasożyty. Są znakomitym środkiem uzupełniającym, jeśli akurat wybieramy się w rejony, gdzie kleszcze są szczególnie aktywne – np. do lasu.

Poza wyżej wymienionymi środkami profilaktycznymi, na rynku istnieją także szczepionki. Co prawda nie uchronią one zwierzaka przed inwazją kleszczy, ale nie dopuszczą do zakażenia boreliozą (zabiją krętki choroby już w organizmie kleszcza!). Szczepionkę można podawać zwierzakom w każdym wieku – nawet ciężarnym sukom. By szczepienie było jednak skuteczne, należy powtórzyć je w odstępie 3-5 tygodni od podania pierwszej dawki, a następnie podawać dawki przypominające raz w roku.

Ważne

Aż 25% populacji kleszcza zarażonych jest boreliozą. Wystarczy jedno wkłucie, by Twój kot lub pies zachorował na tą groźną dla życia chorobę – dlatego nie zwlekaj i już dzisiaj zapytaj swojego lekarza weterynarii o skuteczne środki profilaktyczne odstraszające kleszcze.

Dziś żaden właściciel czworonoga nie ma już wątpliwości – regularna profilaktyka przeciwkleszczowa może uchronić zwierzaka przed wieloma groźnymi chorobami, a w przypadku niektórych osobników nawet przed śmiercią. Nie wystarczy już stosować środki przeciwkleszczowe w sezonie letnim, gdyż kleszcze pozostają aktywne przez cały rok. Tabletki smakowe, krople stosowane na skórę dają znakomite rezultaty – oczywiście pod warunkiem, że stosuje się je umiejętnie i pamięta o podaniu kolejnych dawek, tak by nasz pupil nawet przez chwilę nie pozostał bez profesjonalnej ochrony.