Co zrobić, jeśli znajdziemy zagubione zwierzę?

czytania opublikowano

Ilustracja przedstawiająca mężczyznę z psem w parku

Jeśli na naszej drodze znajdziemy zagubionego psa, należy spróbować go złapać. Przyda się do tego obroża ze smyczą lub inne akcesoria, które tę funkcję spełnią (np. pasek do spodni).

Znaleźliśmy i złapaliśmy błąkającego się psa - co dalej?

Jeśli nam się powiedzie, to warto zacząć interwencję od rzeczy najprostszych – przeznaczenia kilku minut na dopytanie napotkanych osób, czy nie kojarzą czworonoga. Następnie warto sprawdzić, czy zwierzę posiada zewnętrzny identyfikator. Jeśli nie posiada, oznacza to, że nie możemy się bezpośrednio skontaktować z jego opiekunem. W takiej sytuacji musimy zawiadomić służby miejskie lub zawieźć go do najbliższej lecznicy weterynaryjnej, aby sprawdzić, czy jest oznakowany mikroczipem.

Czy wiesz, że:

ilustracja przedstawiająca psa

Placówki weterynaryjne posiadają specjalne czytniki, które pomogą ustalić tożsamość psa.

Pomoc z zewnątrz

Jeśli korzystamy z pomocy służb miejskich, pies musi zostać złapany. Wykluczona jest sytuacja, w której zawiadamiamy służby o przemieszczającym się czworonogu, gdyż w ramach interwencji straż miejska nie będzie mogła go znaleźć we wskazanym przez nas miejscu. Z uwagi na fakt, że czas oczekiwania na patrol interwencyjny może wydłużyć się nawet do kilku godzin, warto zadbać o zapewnienie psu czystej wody do picia.

Uwaga!

Jeśli znalezione zwierzę jest ranne, należy również zawiadomić stosowne służby, a w celu przyspieszenia interwencji można poszukać w internecie numeru do kliniki weterynaryjnej, która dysponuje karetką.