Linienie kota – czyli dlaczego nasz kot gubi sierść?

czytania opublikowano

Gubienie sierści przez kota jest zjawiskiem całkowicie fizjologicznym i myśląc o przygarnięciu kota pod swój dach, musimy się na to przygotować. Są jednak sytuacje, w których nadmierne gubienie sierści przez zwierzaka powinno nas zaalarmować.

Linienie kota – co to jest? 

Koty gubią sierść przez cały rok, na przełomie pór roku zjawisko to jednak się nasila. Większość martwych włosów kot usuwa samodzielnie podczas codziennej toalety. Czasem możemy jednak pomóc mruczkowi i delikatnie wyczesać sierść specjalną szczotką. Takie zabiegi warto wykonywać szczególnie wiosną, kiedy linienie kota szczególnie się nasila. Szacuje się bowiem, że nawet do 60% martwej sierści kot może podczas wylizywania połykać – a to z kolei może prowadzić do kłopotów gastrycznych czy nawet poważnych zaburzeń wymagających interwencji chirurgicznej. Kiedy linienie powinno nas zaniepokoić? Jeśli kot gubi sierść równomiernie i z niewielkim nasileniem, to w zasadzie nie ma powodów do obaw, problem zaczyna się w momencie, kiedy na ciele naszego pupila pojawiają się niepokojące zmiany lub gdy intensywność utraty włosa przybiera na sile. 

Ważne!

Podczas codziennej toalety kot wylizuje futro i je połyka. By zapobiec dolegliwościom żołądkowym i innym poważnym zagrożeniom związanym z wydalaniem kul włosowych, warto regularnie szczotkować futerko swojego czworonoga

Nadmierne wypadanie sierści u kota – kiedy udać się do lekarza?

Linienie kota jest zjawiskiem fizjologicznym i w zasadzie oprócz okresowego wyczesywania nadmiaru sierści nie możemy nic więcej na to poradzić. Warto jednak uważnie przyglądać się skórze naszego czworonożnego przyjaciela, bowiem nadmierne, a przede wszystkim nierównomierne gubienie sierści przez kota może być zwiastunem kłopotów. Pupila warto zabrać do lekarza weterynarii, gdy: 

Linienie kota – możliwe przyczyny

Nadmierne linienie kota zawsze powinno wzbudzić naszą czujność. Jeśli zauważymy, że kot gubi sierść bardzo intensywnie, a czasem i nierównomiernie, a przy tym towarzyszą mu zmiany skórne, to koniecznie czym prędzej zabierzmy zwierzę do lekarza weterynarii. Wśród przyczyn nadmiernego linienia u kota najczęściej wymienia się:

1.  Obecność pasożytów (pchły, świerzbowce,  nużeńce, wszoły i inne): obecność niektórych pasożytów manifestuje się również poprzez utratę sierści. Z tego względu warto regularnie zabezpieczać koty i przez cały rok stosować profilaktykę przeciwpasożytniczą. (Więcej o profilaktyce przeciwpasożytniczej przeczytasz w artykule „Profilaktyka przeciwpasożytnicza u psów i kotów”.)

2.  Nadmierny stres: stres jest jednym z najsilniejszych czynników wywołujących linienie u kota. W jakich sytuacjach kot się stresuje? Może to być między innymi nagła zmiana otoczenia, zmiana opiekunów, długotrwała nieobecność jednego opiekuna, pojawienie się w domu niemowlaka, pojawienie się w domu nowego zwierzaka, remont, przemeblowanie, nowe ostre zapachy (np. farba). W takich sytuacjach warto obserwować kota i łagodzić samodzielnie lub z pomocą behawiorystów wcześnie wyłapane oznaki stresu. 

3.  Źle zbilansowana dieta: na wygląd sierści kota ma wpływ biotyna, kwasy omega oraz cynk. Jeśli brakuje ich w diecie czworonoga, to z dużym prawdopodobieństwem ucierpi na tym futerko naszego przyjaciela. 

4.  Grzybica skóry: ta choroba prowadzi do wielu przykrych konsekwencji – w tym między innymi do nadmiernego linienia u kota, powstawania krostek, grudek i nadmiernej produkcji łoju. 

5.  Alergia (pokarmowa lub atopia): koty też mogą być alergikami. Szczególnie alergie skórne mogą powodować utratę sierści.  W tych przypadkach kot odczuwa silny świąd i przerzedzenia lub wyłysienia, które znajdziemy, zwykle są efektem wylizywania się cierpiącego zwierzaka. Reagujmy jak najszybciej – ciągły świąd to dla zwierząt prawdziwy koszmar! 

6.  Inne choroby czy nieprawidłowości: niestety nie wszystkie przyczyny nadmiernego linienia są nam znane. Może zdarzyć się tak, że lekarz weterynarii wykluczy obecność pasożytów, a kot nadal będzie silnie gubił sierść. W takiej sytuacji warto szczególnie zwracać uwagę na zwierzaka i sprawdzać, czy z czasem nie pojawią się dodatkowe objawy. Dbajmy też o regularne badania laboratoryjne, które umożliwią nam wczesne wychwycenie zmian stanu zdrowia zwierzęcia.

Uwaga!

Jedną z przyczyn nadmiernej utraty sierści przez kota może być obecność pasożytów – np. pcheł. Należy pamiętać, że ich zwalczanie musi objąć zarówno osobniki bytujące na ciele kota, jak i larwy rozwijające się w otoczeniu czworonoga.

Wymiana okrywy włosowej u kota to proces jak najbardziej naturalny. Kot gubi sierść przez cały rok, jednak na przełomie pór roku – szczególnie wiosną i jesienią możemy zauważyć zwiększenie intensywności linienia u kota. Jeśli jednak utracie sierści zaczną towarzyszyć inne objawy np. widoczne gołym okiem pasożyty, krostki, grudki, silny świąd, to koniecznie skontaktujmy się z lekarzem weterynarii. Może się bowiem okazać, że nadmierna utrata sierści u kota może być spowodowana czynnikami chorobowymi.