Jak przygotować kota do wizyty w lecznicy?

czytania opublikowano

Ilustracja przedstawiająca kota w transporterze

Koty nie lubią wizyt w lecznicy weterynaryjnej. Dla psa taka wizyta może być źródłem nowych bodźców czy znajomości, jednak dla kota najczęściej kojarzy się ze stresem i przymusową zmianą otoczenia. Podpowiadamy, jak przygotować kota do wizyty u lekarza weterynarii!

Jak oswoić kota z transporterem i przygotować go do podróży?

Problem zaczyna się już w domu, przy wejściu do kontenera dlatego warto wcześniej oswajać mruczka z tym przedmiotem. Przed wyjściem do lecznicy weterynaryjnej można spróbować umieścić na widoku otwarty transporter, aby kot mógł swobodnie do niego wejść. Na dno kontenera należy położyć ręcznik a na niego podkład higieniczny, aby być przygotowanym na wypadek załatwiania potrzeb fizjologicznych wynikających z sytuacji niepożądanej dla kota. Jeśli mruczek zdecyduje się wejść do transportera warto nagrodzić go smakołykiem czy dobrym słowem. W przypadku, jeśli zwierzak musi być na czczo, nie możemy podawać mu smakołyków przed planowaną konsultacją.

Ważne!

Przed wizytą dobrze jest przypomnieć sobie jakie mamy pytania do lekarza weterynarii. Warto także przeanalizować objawy, które wydają się nam niepokojące w zachowaniu mruczka.

Choroby kotów - objawy

Do oznak choroby u kotów należą m.in: załatwianie potrzeb fizjologicznych poza kuwetą, brak apetytu, krwiomocz, apatia, brak chęci do ruchu, wydzieliny z oczu, uszu, nosa, zaprzestanie mycia, nadmierne wylizywanie, wyłysienia, drapanie ciała, kulawizny, wokalizacje, zmiana wyglądu sierści, bladość błon śluzowych, brzydki zapach z pyszczka, nadmierne pragnienie.

Czy wiesz, że:

ilustracja przedstawiająca kota

Alarmującym objawem u kota, który powinien być skonsultowany natychmiast z lekarzem weterynarii, jest brak łaknienia? Po dwóch dobach całkowitego braku łaknienia może u kota dojść nawet do stłuszczenia wątroby.

Warto jest dołożyć wszelkich starań, aby wizyta w gabinecie weterynaryjnym miała przebieg nieinwazyjny, który dla kota nie skończy się traumą. Lekarze weterynarii mają skuteczne sposoby na przeprowadzanie konsultacji u kotów, które mają łagodny przebieg i dają powody nawet do zadowolonego mruczenia.