Odwodnienie u kota – jak sobie z nim radzić?
czytania opublikowano
Kot to potomek zwierząt pustynnych. Większość płynów pobiera z pożywienia i najczęściej nie odczuwa pragnienia aż do momentu, gdy odwodnienie dojdzie do stanu krytycznego. Odwodnienie u kota jest bardzo groźne i może prowadzić do poważnego uszkodzenia nerek, a nawet śmierci – jak rozpoznać objawy odwodnienia i co robić, jeśli nasz kot pije za mało?
Uwaga!
Odwodnienie u kota jest bardzo groźne i może prowadzić do poważnego uszkodzenia nerek, a nawet śmierci!
Przyczyny odwodnienia u kota
Przyczyn odwodnienia u kota może być naprawdę wiele. Jedną z nich mogą być na przykład upały. W gorące, letnie dni – zarówno ludzie, jak i zwierzęta są szczególnie narażeni na utratę wody z organizmu. Jeśli kreska na termometrze niebezpiecznie szybuje w górę, to koniecznie pomyślmy w tym czasie o wystawieniu większej ilości misek z wodą dla naszego kota. Odwodnieniu sprzyjają też wszelkie infekcje, alergie, niedrożności jelit, zarobaczenie organizmu – towarzyszące im wymioty i biegunki szybko doprowadzają do spadku wody w organizmie. W dodatku osłabiony zwierzak najczęściej nie ma ochoty pić ani jeść, co doprowadza do bardzo niebezpiecznej sytuacji – koniecznie w tym wypadku zabierzmy naszego pupila na wizytę kontrolną do lekarza weterynarii. Niezbędne może okazać się nawet podanie kroplówki w celu nawodnienia i wzmocnienia organizmu.
Objawy odwodnienia u kota
Jak rozpoznać odwodnienie u kota? Pamiętając o tym, że koty często nie czują pragnienia aż do momentu, gdy ich organizm jest silnie odwodniony – to my, ich właściciele i opiekunowie jesteśmy odpowiedzialni za bieżące monitorowanie stanu zdrowia zwierzaka. Jeśli zauważymy kilka poniższych objawów u naszego pupila, to może to świadczyć, że mamy do czynienia właśnie z odwodnieniem. W takiej sytuacji niezwłocznie wybierzmy się na wizytę do lekarza weterynarii i poinformujmy go o naszych obawach. Do objawów odwodnienia u kota należą:
- Suchość śluzówki w jamie ustnej
- Lepka ślina
- Zmniejszenie elastyczności skóry
- Zapadnięte powieki
- Złapany fałd skórny na grzbiecie nie wraca do swojego położenia
- Zły stan sierści i skóry
- Posmutnienie, złe samopoczucie
Odwodnienie u kota – dlaczego jest niebezpieczne?
Odwodnienie u kota jest tak samo niebezpieczne, jak odwodnienie u małego dziecka. Postępuje bardzo szybko i może doprowadzić do katastrofalnych skutków – włącznie ze śmiercią zwierzaka. Pamiętajmy o tym, że koty mogą odwadniać się bardzo szybko i przez długi czas – mimo postępującego odwodnienia nie czuć pragnienia. Odwodnienie w pierwszej fazie prowadzi do pogorszenia samopoczucia – kot traci radość życia i nie wykazuje chęci do zabawy. Do tego dochodzi pogorszenie jakości sierści i skóry, a w późniejszej fazie także uszkodzenie narządów wewnętrznych, prowadzące do śmierci zwierzaka. Pamiętajmy o tym, że odwodnienie organizmu to nie tylko utrata wody, ale także utrata przez organizm elektrolitów (chloru, potasu, sodu, wapnia).
Czy wiesz, że:
Odwodnienie u kota postępuje bardzo szybko – szacuje się, że 20% utrata wody przez organizm może doprowadzić do śmierci zwierzaka już w 24 godziny. Na odwodnienie szczególnie narażone są młode i starsze osobniki. O nawadnianie organizmu pupila należy dbać przede wszystkim w czasie upałów i podczas infekcji, której towarzyszy biegunka oraz wymioty.
5 sprawdzonych sposobów na nawodnienie kociaka
1. Mokra dieta
Jeśli podejrzewamy, że nasz kot może być odwodniony, to pomyślmy o zmianie diety z suchej na mokrą – dzięki temu dostarczymy organizmowi zwierzaka więcej płynów.
2. Rozdrobnione kostki lodu w karmie
Latem możemy zaproponować kociakowi orzeźwiającą przekąskę. Wystarczy, że rozdrobnimy w blenderze kilka kostek lodu i dodamy go do miski z karmą. Pożywienie i nawodnienie w jednym – prawda, że sprytnie?
3. Kilka misek w całym domu, rozmieszczenie zgodne z poradami behawiorystów
Koty to naprawdę mądre zwierzęta! Nigdy nie piją wody, która znajduje się w bliskim sąsiedztwie pożywienia. Dlaczego? Chodzi o to, by nie zarazić się bakteriami z upolowanej zwierzyny – instynkt nakazuje kotom szukać wody gdzieś indziej. Jeśli rozstawimy kilka misek w różnych zakątkach mieszkania, kot będzie pił z nich zdecydowanie chętniej niż z miski ustawionej w kuchni obok pojemnika z karmą.
4. Woda z kranu (jeśli picie wody bieżącej z kranu jest dla niego atrakcyjne)
Koty wprost uwielbiają pić wodę prosto z kranu. Jeśli więc wszystkie inne metody zawodzą, wystarczy delikatnie odkręcić kran i poczekać aż kot odkryje źródełko – kto w końcu chciałby pić odstaną wodę w misce, kiedy można mieć dostęp do świeżutkiego i orzeźwiającego płynu prosto ze źródła – to znaczy z kranu.
5. Lekka zupa, bulion
Płyny to nie tylko woda! Pamiętajmy o tym, gdy chcemy nawodnić naszego zwierzaka. Zamiast czystej wody możemy z powodzeniem zaproponować mu do picia lekką smaczną zupę albo bulion – któż oparłby się takim pysznościom?
Ważne!
Odwodnienie jest stanem niebezpiecznym dla zdrowia, a nawet życia. Wielu osobom wydaje się, że może ono dotyczyć wyłącznie ludzi, ale w rzeczywistości odwodnienie dotyka też zwierzęta.
Na niebezpieczne dla zdrowia odwodnienie szczególnie narażone są koty, które na co dzień po prostu nie odczuwają pragnienia. Z tego powodu, warto na bieżąco monitorować, ile płynów wypija nasz kociak, a jeśli mamy wrażenie, że jest ich za mało, to warto zasięgnąć porady lekarza weterynarii – odwodnienie u kota może bowiem prowadzić do uszkodzeń nerek, a nawet do śmierci pupila.