Alergia pokarmowa u psów i kotów – jak sobie z nią radzić?

czytania opublikowano

Ilustracja przedstawiająca psa i kota

Alergia pokarmowa najczęściej kojarzy nam się z dolegliwościami dotyczącymi małych dzieci. Rzadziej może ona dotykać osoby dorosłe. Niewiele osób wie jednak o tym, że alergikami mogą być także zwierzęta. Alergia pokarmowa u psów i kotów to problem coraz bardziej powszechny – sprawdzamy jak sobie z nim radzić.

Czy wiesz, że:

ilustracja przedstawiająca psa

Alergia pokarmowa wcale nie musi pojawić się natychmiast po spożyciu danego pokarmu – co znacznie utrudnia jej rozpoznanie. Może się też pojawić w każdym momencie życia zwierzaka.

Alergia pokarmowa a nietolerancja – różnice

Alergia pokarmowa i nietolerancja pokarmowa to terminy, które często bywają stosowane wymiennie ze względu na bardzo podobne objawy. Faktycznie oba określenia dotyczą negatywnej reakcji zwierzęcia na dany pokarm, warto jednak znać różnice – schorzenia te mają zupełnie różne podłoża, różnią się też sposobami leczenia.

Alergia pokarmowa

Alergia pokarmowa ma podłoże immunologiczne. Jest jedną z najczęściej rozpoznawanych chorób alergicznych zarówno u psów, jak i u kotów. Alergia pokarmowa wcale nie musi pojawić się natychmiast po spożyciu danego pokarmu – co znacznie utrudnia jej rozpoznanie. Może się też pojawić w każdym momencie życia zwierzaka.

Nietolerancja pokarmowa

Nietolerancja pokarmowa to reakcja o podłożu nieimmunologicznym. Nietolerancja pojawia się bardzo często w odpowiedzi na spożycie mleka krowiego, które zawiera dużą ilość laktozy – organizm zwierzęcia, który nie potrafi poradzić sobie z rozłożeniem laktozy, zaczyna wykazywać objawy nietolerancji pokarmowej.

Alergeny – co najczęściej uczula nasze psy i koty?

Alergenami są zazwyczaj białka zawarte w karmie. Stosunkowo często spotykamy się z alergią na białko kurczaka, łososia, i inne białka obecne w powszechnie stosowanych karmach bytowych i weterynaryjnych. Nigdy jednak bez sprawdzenia poprzez dietę eliminacyjną, nie będziemy potrafili ocenić powodu alergii „na oko”. Trzeba też pamiętać o tym, że alergizować mogą nawet  takie składniki karmy jak barwniki, tłuszcz, węglowodany, konserwanty czy ulepszacze smaku. Do ras, które najczęściej padają ofiarami alergii pokarmowych, należą: owczarki niemieckie, golden retrievery, buldogi francuskie, cocker spaniele.

Objawy alergii – po czym poznać, że zwierzak jest alergikiem?

Objawów alergii pokarmowej może być wiele. Mogą one występować samodzielnie lub grupowo. Do najczęstszych objawów należą:

Ważne!

Objawy alergii pokarmowej mogą pojawić się o każdej porze roku i w każdym wieku.

Co robić, kiedy zauważymy objawy alergii?

Jeśli zaobserwujemy u swojego pupila wystąpienie któregokolwiek z objawów koniecznie zgłośmy się do lekarza weterynarii. Ponieważ alergia może jednak ujawnić się w dłuższym odstępie czasu od wprowadzenia nowego pożywienia do jadłospisu pupila, dokładnie obserwujmy zwierzaka – nieustępujące i uporczywe objawy skórne powinny nas zaalarmować i skłonić do konsultacji. Często zdarza się, że zwierzę zaczyna reagować na pokarm, który przez długi czas nie powodował żadnych objawów. Bądźmy czujni i reagujmy najszybciej jak to możliwe. Pierwszym krokiem, jaki podejmie lekarz weterynarii, będzie przeprowadzenie z nami dokładnego wywiadu. Jeśli lekarz stwierdzi wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia alergii, z pewnością zaleci zastosowanie diety eliminacyjnej. Innym sposobem stwierdzenia alergii pokarmowej będzie wykonanie testów skórnych. Badania serologiczne pozwalają na stwierdzenie ilości przeciwciał we krwi w kontakcie z wybranym alergenem.

Żywienie alergika

Alergia pokarmowa u zwierząt domowych to temat, który wielu z nas przyprawia o ból głowy. Jak pomóc cierpiącemu pupilowi? Przede wszystkim po zaobserwowaniu dolegliwości skórnych czy pokarmowych warto jak najszybciej udać się do lekarza weterynarii. Pomocna okaże się też dieta eliminacyjna bądź zmiana diety na hipoalergiczną. Lekarz może zdecydować również o zastosowaniu doraźnych środków, które załagodzą zmiany i poprawią komfort funkcjonowania czworonoga.

Dieta eliminacyjna

Polega na wykluczeniu z jadłospisu produktów, co do których zachodzi prawdopodobieństwo alergizowania. Produkty te zastąpić należy takimi, które do tej pory nie pojawiały się w diecie psa – może być to np. mięso królika, brązowy ryż, dziczyzna. Wprowadzenie takiej diety pozwoli załagodzić zmiany skórne i stwierdzić czy faktycznie mamy do czynienia z alergią pokarmową. Dieta eliminacyjna powinna trwać 6-8 tygodni, a w niektórych przypadkach nawet odrobinę dłużej. Po wyciszeniu wszystkich objawów można przystąpić do prowokacji. Polega ona na stopniowym przywracaniu do diety zwierzęcia usuniętych wcześniej potencjalnych alergenów i obserwowanie objawów skórnych lub pokarmowych. Wprowadzanie poszczególnych składników powinno trwać ok. 2 tygodni – jeśli w tym czasie pojawi się jakikolwiek niepożądany objaw, należy uznać, że mamy do czynienia z alergenem. 

Karma hipoalergiczna

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na walkę z alergią skórną u zwierzaka jest zmiana tradycyjnej karmy na karmę hipoalergiczną. Różni się ona od tradycyjnej karmy tym, że zawiera białka hydrolizowane – czyli o mniejszej masie cząsteczkowej.

Uwaga!

Nie bagatelizujmy żadnych sygnałów, które świadczą o dyskomforcie naszego zwierzaka. Alergia pokarmowa dająca objawy z przewodu pokarmowego prowadzi do poważnego obniżenia dobrostanu zwierzęcia. Odczuwa ono mdłości, może cierpieć z powodu przewlekłego stanu zapalnego żołądka i jelit. Leczmy czworonogi jak najszybciej! Rozwiązania są na wyciągnięcie ręki, a zdrowy pupil na pewno doceni naszą pomoc.