Pchły u psa i kota - jak sobie z nimi radzić?

czytania opublikowano

Ilustracja przedstawiająca drapiącego się kota

Pchły są pasożytami zewnętrznymi, które są groźne zarówno dla psów, jak i kotów. Pchły są bardzo inwazyjne, w ciągu swojego życia składają nawet ok. 30 jaj dziennie.

Pchły - jak dochodzi do zakażenia?

Psy mogą przynieść pchły do domu po kontakcie z innymi zarażonymi zwierzętami. Pogryzienie przez pchły objawia się swędzeniem i miejscowymi problemami dermatologicznymi. Ciągłe drapanie może doprowadzić do poważnych uszkodzeń skóry, które mogą przechodzić w powikłania wymagające antybiotykoterapii.

Jakie choroby przenoszą pchły?

ilustracja przedstawiająca pchłę psią - ctenocephalides canis

Alergiczne pchle zapalenie skóry psów i kotów jest reakcją uczuleniową na białka występujące w ślinie pcheł. Pchła zwykle przemieszcza się ze zwierzęcia do otoczenia. W przypadku inwazji tych pasożytów należy koniecznie zadbać o eliminację pcheł ze środowiska: posłania, dywany, meble.

Ważne:

Pchły mogą przenosić na psa tasiemca Dipylidium caninum, dlatego przy leczeniu inwazji pcheł wskazane jest zbadanie kału i w razie potrzeby odrobaczenie czworonoga.

Jak uchronić zwierzaka przed inwazją pcheł?

Jedynym skutecznym sposobem zabezpieczenia czworonoga przeciwko pchłom jest zastosowanie odpowiedniego preparatu zarekomendowanego przez lekarza weterynarii.