Jakie mogą być przyczyny wylizywania sierści przez kota?

czytania opublikowano

Ilustracja przedstawiająca kota liżącego łapę

Wylizywanie futra przez kota ma oczywistą funkcję utrzymania higieny. Statystycznie koty przeznaczają na tę czynność w sumie, w odstępach czasu, około 3 godzin w ciągu doby.

Przyczyny wylizywania sierści przez koty

Koty wylizują sierść, aby utrzymać higienę. Czym innym jest jednak kompulsywne wylizywanie sierści, które prowadzi do wyłysień, a nawet uszkodzeń skóry. Ono najczęściej (choć nie zawsze) ma tło psychogenne. Takie zachowanie może oznaczać, że w otoczeniu mruczka występują bodźce, które go stresują. Mogą to być zmiany w otoczeniu takie jak: wprowadzenie do rodziny nowego domownika (człowieka lub zwierzęcia), nowy szczekający sąsiad, nowy zapach czy hałas. Koty bardzo źle znoszą przeprowadzki, remonty, przemeblowania.

Czy wiesz, że:

ilustracja przedstawiająca kota

Znane są przypadki mruczących czworonogów, które popadły w apatię z powodu drzewa wyciętego za oknem, które było dla nich codziennym obiektem obserwacyjnym. Straciły w ten sposób ulubiony rytuał, a stałe czynności porządkują kotu życie i dają mu poczucie bezpieczeństwa.

Jakie choroby u kotów mogą wpływać na wylizywanie sierści

Wylizywanie sierści może manifestować choroby dermatologiczne - np. świąd, ale też inne problemy zdrowotne (cukrzyca, ból ortopedyczny, ból brzucha, zapalenie pęcherza itd.). Koty w sposób mniej oczywisty do zaobserwowania niż psy, manifestują ból czy dyskomfort. Zazwyczaj jest to właśnie nadmierne wylizywanie sierści. W takich przypadkach należy niezwłocznie udać się do lekarza weterynarii, który może zaordynować właściwą diagnostykę, a następnie leczenie. Pamiętajmy, że takiej sytuacji nie można bagatelizować.

Ważne!

Wylizywanie sierści może być spowodowane nudą. Faktem, że nie zapewniamy kotu wystarczającej dawki zabawy czy możliwości eksplorowania otoczenia. Koty przede wszystkim potrzebują bliskości ze swoim opiekunem i powodów do mruczenia. Jeśli lekarz weterynarii wykluczy problemy zdrowotne, jako przyczynę nadmiernego wylizywania sierści – należy poprosić o konsultację zoopsychologa.