Choroba lokomocyjna. Jak przygotować psa do podróży samochodem?
czytania opublikowano
Zbliża się okres wakacyjny. W tym sezonie większość z nas wybierze się pewnie z czworonogami na wspólne wakacje samochodem. Zaplanujmy, podróż w taki sposób, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia potencjalnych problemów.
Zdecydowanie warto zabierać przyjaciela na czterech łapach ze sobą na wakacje, weekendy i spontaniczne wyprawy. Po pierwsze to dla niego wspaniała okazja do poznania nieznanych zapachów, osób, jak i innych czworonogów. A po drugie pies zawsze chce być blisko swojego opiekuna i pragnie przeżywać z nim wspólne przygody oraz poznawać nowe miejsca.
O czym warto pamiętać przed podróżą z psem?
Zaplanowanie noclegów i transportu
Od kilku lat wzrasta liczba hoteli, pensjonatów i innych miejsc noclegowych, które przyjmują gości z ukochanym pupilem. Pamiętaj, aby przed wyjazdem skontaktować się telefonicznie z placówką, w której planujemy się zatrzymać, w celu uzgodnienia warunków finansowych pobytu naszego czworonoga. Jeśli zaś chodzi o samą podróż samochodem, często w trasie robimy sobie przerwy na spożycie posiłków i zwiedzanie ciekawych miejsc. Obecnie większość lokali gastronomicznych pozwala na towarzystwo psa i z chęcią udostępnia miskę z wodą do picia. Gdyby ktoś nie zaakceptował naszej obecności z psem – jego strata! Trzeba się udać do konkurencji.
Badania kontrolne i zaopatrzenie apteczki
Przed wakacjami powinniśmy udać się do lecznicy weterynaryjnej, aby skontrolować kondycję zdrowotną naszego psa. Przy okazji sprawdzamy aktualny stan badań laboratoryjnych, uzębienia, szczepień, odrobaczeń i zabezpieczenia przeciwko pasożytom zewnętrznym. Dodatkowo można zaopatrzyć się u lekarza weterynarii w rekomendowane dla psa środki, które będziemy mogli mu podać doraźne podczas podróży. Z pewnością lekarz dostosuje je odpowiednio do potrzeb naszego pupila. Znając stan zdrowia pacjenta, wiek i skłonność do konkretnych schorzeń lekarz weterynarii będzie również pomocny przy stworzeniu zestawu produktów, które warto zabrać ze sobą w psiej apteczce. Najczęściej zalicza się do nich:
- środki przeciwwymiotne
- karmę stosowaną przy wystąpieniu nagłych problemów żołądkowo-jelitowych wynikających z zatrucia pokarmowego
- prebiotyki i probiotyki
- żel na rany i oparzenia
- preparaty do utrzymania prawidłowej gospodarki wodno-elektrolitowej
Mikrochip
Nasz pies zawsze, ale w szczególności przed podróżą musi być oznakowany. Jeśli nie zrobiliśmy tego wcześniej, należy wszczepić naszemu podopiecznemu mikroczip. To niewielki implant, który aplikuje się na stałe pod skórę-za pomocą specjalnej jednorazowej strzykawki u lekarza weterynarii. Taki transponder zawiera unikalny kod, pozwalający na identyfikację zwierzęcia przez placówki posiadające czytniki. Należą do nich przychodnie weterynaryjne, schroniska dla zwierząt oraz straż miejska. W sytuacji zaginięcia, dzięki nim mamy szansę odnaleźć szybciej naszego pupila.
Ważne!
Pamiętajmy, żeby samodzielnie wprowadzić ten unikalny kod do każdej możliwej bazy danych, aby mieć jak największe szanse na odnalezienie zaginionego psa. Dodatkowo warto zaopatrzyć naszego pupila w obróżkę z identyfikatorem zewnętrznym, jako drugie obok mikroczipa zabezpieczenie. Jednak, aby uniknąć zagubienia w nieznanym miejscu, należy poważnie rozważyć czy spuszczać psa ze smyczy w obcym środowisku.
Podróżowanie samochodem z psem
Jak bezpiecznie przewozić psa?
Pies podróżujący samochodem nie może utrudniać kierowania pojazdem, ograniczać widoczności ani dowolnie się w nim przemieszczać. Oto kilka porad:
- Przyjaciel na czterech łapach powinien podróżować w specjalnych szelkach, które mocuje się do napinacza pasów bezpieczeństwa.
- Koty i niespokojne psy należy przewozić w stabilnie ulokowanych transporterach lub klatkach, aby uniknąć ich przemieszczania podczas gwałtownych manewrów.
- Duże i olbrzymie psy można przewozić w przestrzeni bagażowej, której nie powinno się mylić z bagażnikiem-w nim absolutnie, nie należy wozić czworonogów.
- Trzymanie psów na kolanach, które podczas jazdy nie są w żaden sposób przypięte, nie może mieć miejsca. Czworonożny pasażer może niespodziewanie się przemieścić, a podczas nagłego hamowania, uderzyć z wielką siłą o szybę, w efekcie czego może dojść do poważnych urazów, a nawet jego śmierci.
- Podczas jazdy, ze względu na przeciągi nie otwieramy okien.
- Ostatni posiłek podajemy kilka godzin przed podróżą-mniejszą porcję niż zwykle. Nie karmimy psa w czasie podróży, natomiast na każdym postoju proponujemy mu świeżą wodę.
- Przerwy w podróży robimy często, aby dać możliwości psu odbycia krótkiego spaceru i załatwienia potrzeb fizjologicznych.
Uwaga!
Podczas postojów, pod żadnym pozorem, nie należy pozostawiać zwierzaka samego w samochodzie. W upał taki proceder może zakończyć się nawet śmiercią zwierzęcia. Jeśli zauważymy w cudzym samochodzie psa, kota lub inne zwierzę, które się męczy- mamy prawo wybić szybę, wezwać policję i zawiadomić fundację działającą w ochronie zwierząt. Takie karygodne traktowanie zwierzęcia może zakończyć się sprawą karną.
Jak przyzwyczaić psa do jazdy samochodem?
Zwierzęta domowe mogą wykazywać lęk przed jazdą samochodem. Dlatego już od wieku szczenięcego dobrze jest przyzwyczajać je do podróży, a w przypadku zwierząt dorosłych dbać o częste krótkie wyjazdy, które pozwolą oswoić się z autem. Najpierw zapoznajemy pupila z samochodem, zachęcamy smakołykami i pieszczotami do pozostania wewnątrz, a po paru takich sesjach, możemy odbyć z nim krótką przejażdżkę po okolicy, unikając przy tym gwałtownej jazdy, mogącej wzbudzić dyskomfort u czworonoga. Obserwujemy reakcje psa - jeśli pomimo wszystko źle znosi podróż, należy udać się po poradę do lekarza weterynarii czy behawiorysty.
Choroba lokomocyjna – przyczyny, objawy i leczenie
Choroba lokomocyjna występuje zarówno u ludzi, jak i u zwierząt. Jej przyczyną jest zaburzenie koordynacji pomiędzy poszczególnymi narządami zmysłów, co w efekcie prowadzi do upośledzenia orientacji ruchowej w przestrzeni. Pierwsze jej objawy pojawiają się zaraz po rozpoczęciu jazdy, należą do nich:
- niepokój
- próby przemieszczania
- ślinotok
- mdłości
- wymioty
Pies może kojarzyć niepożądane doznania z jazdą samochodem i manifestować lęk przed podróżą. Choroba lokomocyjna to efekt rozregulowania bodźców wzrokowych i tych pochodzących z błędnika, ale może być też wzmacniana przez bodźce z kory mózgowej, takie jak lęk czy fobia. Warto więc zadbać nie tylko o leki przeciwwymiotne ale także o terapię behawioralną. Chorobę lokomocyjną można leczyć. Należy stosować się do procesu terapeutycznego zaproponowanego przez lekarza weterynarii. Lęk lokomocyjny wymaga pracy i postępowania terapeutycznego ze specjalistą zaburzeń zachowań zwierząt i ma niekiedy podłoże psychologiczne.