Zwierzę nie jest rzeczą - czyli o odpowiedzialnej opiece nad zwierzętami

czytania opublikowano

Ilustracja przedstawiająca mężczyznę z psem

Zwierzę nie jest rzeczą, odczuwa cierpienie fizyczne i psychiczne - to fragment z Ustawy o Ochronie Zwierząt. Jak należy rozumieć to ważne zdanie? Przy opiece nad zwierzęciem domowym (psem lub kotem) istotne są: podążanie za potrzebami danego gatunku czy rasy, odpowiedzialna opieka, empatia i zaangażowanie emocjonalne.

Pies rasowy - jak się nim opiekować?

W ramach podążania za potrzebami psa rasowego, dostosujmy potrzeby rasy do naszych możliwości charakterologicznych, czasowych czy finansowych. Warto poznać dokładnie cechy konkretnej rasy i planować codzienny plan zajęć w taki sposób, aby zawsze umożliwić przyjacielowi na czterech łapach realizację jego potrzeb.

ilustracja przedstawiająca obrys psa

Ważnym rytuałem jest spacer, który ma pozwolić psu na penetrację środowiska w tempie narzuconym przez czworonoga, a nie opiekuna.

Pies w domu - jakich zasad należy przestrzegać? 

Jeśli chodzi o przebywanie z psem w domu, powinniśmy od początku stosować się do określonych zasad. Jeśli na przykład nie chcemy karmić czworonoga przy stole, to konsekwentnie nie może tego robić żaden członek rodziny. Jeśli nie chcemy, żeby pupil spał w łóżkach, nie może być tam zapraszany nawet przez dzieci.

Silna więź z psem - sprzymierzeniec w chorobie

Podstawą budowania silnej relacji z czworonogiem są wspólne zabawy, ćwiczenia sztuczek czy zajęcia sportowe, ale również wspólne leniuchowanie na kanapie, drapanie za uchem czy głaskanie. Silna więź z psem jest bazą do tego, aby umieć natychmiast wyłapać wszelkie zmiany zachowania, które mogą świadczyć o pogorszeniu stanu zdrowia. W takim wypadku należy jak najszybciej udać się do lekarza weterynarii i w razie potrzeby zapewnić psu stosowną diagnostykę i leczenie.

Ważne!

Odpowiedzialna opieka nad psem to również profilaktyka, czyli zabezpieczanie przeciwko pasożytom czy kastracja zwierzęcia, które nie jest hodowlane.

Każdy pies jest inny, ma inny bagaż doświadczeń, co szczególnie dotyczy przygarniętych zwierzaków. Naszym zadaniem jest sprawić, aby wszystkie nasze zwierzęta czuły się bezpieczne i szczęśliwe.