Jak spacerują psy?

czytania opublikowano

Ilustracja przedstawiająca spacer z psem w lesie

Dlaczego psi spacer to zwykle trasa po śladach innych psów – ze szczególnym uwzględnieniem miejsc załatwiania potrzeb fizjologicznych?

Obwąchiwanie podłoża - ważny rytuał

Dla psa zapach moczu pozostawiony przez inne czworonogi na trawnikach czy chodnikach, jest jak codzienna gazeta dla opiekuna – niesie ze sobą wiele informacji. Szczególnie samce, które nie są wykastrowane, mają potrzebę pozostawiania nowych i odnawiania starych śladów. Mocz z czasem paruje, co wpływa na ograniczenia w eksploracji. Część psów – szczególnie rasy myśliwskie i teriery po obwąchaniu podłoża, a jeszcze przed sikaniem, potrafią drapać pazurami ziemię, aby wydobyć z niej zapach moczu.

 

Czy wiesz, że:

ilustracja przedstawiająca psa

Odnawianie swoich zapachów jest dla psów bardzo ważnym elementem znakowania terytorium spacerowego?

Pozwolić psu na wąchanie podłoża - czy nie? 

Opiekun powinien pozwolić swojemu psu na wąchanie podłoża do woli. Jest to bardzo ważny element życia, który dostarcza pupilowi bodźców. Niedopuszczalne jest odciąganie psa od rytuału wąchania. Może to prowadzić do frustracji i w konsekwencji do problemów emocjonalnych, które mogą skończyć się wizytą u specjalisty.

Ważne!

Pozwólmy decydować psu o trasie i rytmie spaceru. Obserwacja potrzeb osobistego czworonoga podczas spaceru może być dla nas odskocznią od ciągłego pośpiechu, który narzuca nam obecny styl życia -  szczególnie w miastach.