Jak nauczyć psa załatwiania potrzeb fizjologicznych poza domem?

czytania opublikowano

Ilustracja przedstawiająca psa leżącego na trawie

Przy nauce czystości naszego ukochanego psiego malucha pomaga natura. Zwierzęta urodzone w gnieździe, instynktownie starają się załatwiać potrzeby fizjologiczne z dala od niego.

Czy wiesz, że:

ilustracja przedstawiająca obrys psa


Psy już w wieku trzech tygodni wychodzą z kojca, żeby oddać mocz?


Uczenie psa czystości wymaga od opiekuna zaangażowania, czasu i cierpliwości. Warto przeznaczyć na to kilka dni urlopu, gdyż, wiąże się to z przebywaniem non stop ze szczeniakiem. Zważywszy jednak na fakt, że to nauka na kilkanaście lat wspólnego życia, to naprawdę warto!

Od czego zacząć trening czystości?

Aby ograniczyć do minimum możliwość załatwiania potrzeb fizjologicznych przez psa w domu, należy wdrożyć na kilka dni, do osiągnięcia zamierzonego celu, system kilkunastu krótkich spacerów dziennie. W trybie dziennym szczenię należy wyprowadzać: 

Trening czystości a spacery

Wyjścia mają być krótkie. Psiak zwykle chwilę spaceruje, zaczyna wąchać podłoże i przechodzi do upragnionego siusiu lub kupki. W trakcie nie można psu przeszkadzać, można za to wypowiadać pochwały głosem pełnym ciepła i akceptacji. 

Uwaga!

Jeśli problem załatwiania potrzeb fizjologicznych w domu trwa długo, warto zasięgnąć porady specjalistycznej i skontaktować się z behawiorystką/ behawiorystą.