Zatwardzenie u kota – objawy, przyczyny, leczenie
czytania opublikowano
Zauważyłeś, że kuweta Twojego kota jest podejrzanie czysta od dwóch, trzech dni, a kot z wysiłkiem próbuje się bezskutecznie załatwić i głośno przy tym miauczy? Jeśli tak, to prawdopodobnie Twój podopieczny cierpi na zatwardzenie. Zaparcia u kotów zdarzają się, podobnie jak u ludzi czy psów. Jakie mogą być przyczyny zatwardzenia u kotów i czemu należy im zapobiegać? Jak pomóc kotu cierpiącemu na zatwardzenie? Zapraszamy do dalszej lektury!
Pytanie 1:
Ile razy kot powinien się
załatwiać?
Zanim przejdziemy do omówienia potencjalnych przyczyn czy objawów zatwardzenia u kotów, należy wyjaśnić, jak często kot powinien oddawać stolec.
Dorosły, zdrowy kot żywiony suchą karmą wysokiej jakości powinien wypróżniać się przynajmniej raz dziennie. Stolec powinien być w miarę twardy i suchy.
Jeśli karma jest mokra, wypróżnień może być więcej (2), stolec może być bardziej wilgotny, powinien być jednak wciąż dość twardej konsystencji.
Pytanie 2:
Jakie objawy wskazują na
zatwardzenie u kota?
- Niezabrudzony piasek w kuwecie przez minimum
dwa dni (brak śladów stolca)
- Częste, bezskuteczne podejmowanie
prób wypróżnienia się kota
- Garbienie w kuwecie lub obok niej
- Nadmierna wokalizacja
- Brak apetytu i chęci do picia
- Brak normalnej aktywności
- Wymioty
Pytanie 3:
Jakie mogą przyczyny
zatwardzenia u kotów?
Wśród potencjalnych przyczyn zatwardzenia u kota mogą się znaleźć błahe powody oraz takie, które stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia i życia zwierzaka.
Uwaga!
Nie wolno bagatelizować zatwardzenia u kota!
Przyczyny zatwardzenia u
kota:
- Pilobezoary (kule włosowe) – skumulowane kłęby sierści wylizywanej podczas codziennej pielęgnacji mogą zbić się w
jelitach i doprowadzić do zaczopowania w obrębie jelita grubego. Kule włosowe
są suche i trudne do wydalenia. U kota mogą wystąpić jednocześnie problemy z
oddawaniem moczu. Zwierzę w takiej sytuacji
cierpi i odmawia przyjmowania jedzenia i picia, co może szybko doprowadzić do
odwodnienia organizmu. Kule włosowe mogą szczególnie dokuczać kotom o długiej
sierści.
- Brak ruchu – kot, mimo, iż z błogością oddaje się długim drzemkom, nie powinien wyłącznie spać i jeść. Brak ruchu szybko może doprowadzić do otyłości i zaburzeń w oddawaniu stolca. Jest to szczególnie ważne w przypadku sterylizowanych kotów
- Niewłaściwa dieta – jedzenie kota powinno składać z wilgotnych i tłustych
kąsków. Drugim warunkiem prawidłowej perystaltyki jelit jest swobodny dostęp do czystej, świeżej wody. Jeśli kot jest karmiony wyłącznie suchą karmą, ma
większe zapotrzebowanie na wodę.
Uwaga!
Kot nie akceptuje zatęchłej, niezmienianej i brudnej wody. W naturze koty są wybredne i staranne w wyborze źródła wody. Preferują bieżącą wodę ze strumyków lub rzek, gdyż w płynącej wodzie trudniej o szkodliwe drobnoustroje. Zaopatrz kota w świeżą wodę, kup wodospad czy fontannę dla kota lub ustaw w mieszkaniu kilka miseczek z wodą, by kot mógł dokonać wyboru.
- Spożycie niestrawnych lub niejadalnych przedmiotów – podczas zabawy kot może przypadkowo zjeść kawałek sznurka, zabawkę choinkową, włóczkę, wstążkę czy inny fascynujący kota przedmiot. Niestrawny przedmiot może doprowadzić do zaparcia i zaburzeń w funkcjonowaniu jelit.
Uwaga!
Jeśli zauważymy, że z odbytu kota wystaje końcówka sznurka, wstążki, ozdoby choinkowej, należy udać się z wizytą do lekarza weterynarii. Nie wolno samemu wyciągać na siłę tych przedmiotów, bo możemy uszkodzić narządy wewnętrzne zwierzęcia!