Zatwardzenie u kota – objawy, przyczyny, leczenie

czytania opublikowano

Ilustracja przedstawiająca leżącego kota

Zauważyłeś, że kuweta Twojego kota jest podejrzanie czysta od dwóch, trzech dni, a kot z wysiłkiem próbuje się bezskutecznie załatwić i głośno przy tym miauczy? Jeśli tak, to prawdopodobnie Twój podopieczny cierpi na zatwardzenie. Zaparcia u kotów zdarzają się, podobnie jak u ludzi czy psów. Jakie mogą być przyczyny zatwardzenia u kotów i czemu należy im zapobiegać? Jak pomóc kotu cierpiącemu na zatwardzenie? Zapraszamy do dalszej lektury!

Pytanie 1:

Ile razy kot powinien się załatwiać?

Zanim przejdziemy do omówienia potencjalnych przyczyn czy objawów zatwardzenia u kotów, należy wyjaśnić, jak często kot powinien oddawać stolec.

Dorosły, zdrowy kot żywiony suchą karmą wysokiej jakości powinien wypróżniać się przynajmniej raz dziennie. Stolec powinien być w miarę twardy i suchy.

Jeśli karma jest mokra, wypróżnień może być więcej (2), stolec może być bardziej wilgotny, powinien być jednak wciąż dość twardej konsystencji.

Pytanie 2:

Jakie objawy wskazują na zatwardzenie u kota?

Pytanie 3:

Jakie mogą przyczyny zatwardzenia u kotów?

Wśród potencjalnych przyczyn zatwardzenia u kota mogą się znaleźć błahe powody oraz takie, które stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia i życia zwierzaka.

Uwaga!

Nie wolno bagatelizować zatwardzenia u kota!

Przyczyny zatwardzenia u kota:

Uwaga!

Kot nie akceptuje zatęchłej, niezmienianej i brudnej wody. W naturze koty są wybredne i staranne w wyborze źródła wody. Preferują bieżącą wodę ze strumyków lub rzek, gdyż w płynącej wodzie trudniej o szkodliwe drobnoustroje. Zaopatrz kota w świeżą wodę, kup wodospad czy fontannę dla kota lub ustaw w mieszkaniu kilka miseczek z wodą, by kot mógł dokonać wyboru.

Uwaga!

Jeśli zauważymy, że z odbytu kota wystaje końcówka sznurka, wstążki, ozdoby choinkowej, należy udać się z wizytą do lekarza weterynarii. Nie wolno samemu wyciągać na siłę tych przedmiotów, bo możemy uszkodzić narządy wewnętrzne zwierzęcia!