Badania profilaktyczne u psów i kotów

czytania opublikowano

Ilustracja przedstawiająca kota na badaniu u lekarza weterynarii

Badania profilaktyczne pomagają naszym czworonogom uniknąć wielu chorób. Dzięki nim można wykryć schorzenia na wczesnym etapie, co daje większe szanse na wyleczenie.

Czy wiesz, że:

Szczenięta i kocięta powinny w pierwszym roku życia odbywać regularne wizyty u lekarza weterynarii w celu wykonania szczepień profilaktycznych i odrobaczeń? Dodatkowo trzeba pamiętać, że psy i koty wychodzące należy przez cały rok zabezpieczać przeciwko kleszczom.

Badania kontrolne zwierząt w okresie wzrostu

Szczenięta i kocięta w okresie wzrostu powinny być kontrolowane pod kątem chorób wieku rozwojowego. Szczególnie dotyczy to psów dużych ras. Regularne wizyty u lekarza weterynarii w ciągu całego życia powinny odbywać zwierzęta zagrożone chorobami przewlekłymi z powodu skłonności genetycznych, rasowych czy osobniczych.

Badania kontrolne zwierząt starszych

Seniorzy na czterech łapach wymagają częstszych konsultacji u lekarza weterynarii. Powinny one oprócz szczegółowego wywiadu i badania klinicznego, uwzględniać badania laboratoryjne krwi z oznaczeniem parametrów tarczycowych, badania moczu, kontrole narządu ruchu, serca, narządu wzroku czy diagnostykę obrazową, która pozwala na ocenę anatomiczną narządów wewnętrznych.

Uwaga

Pamiętaj, że profilaktyka dotyczy również ochrony zwierząt zdrowych! Psy i koty, które nie manifestują problemów zdrowotnych, powinny być kontrolowane przez lekarza weterynarii przynajmniej raz w roku.