Zapalenie skóry u psa – przyczyny, rodzaje i jak je leczyć?

czytania opublikowano

Ilustracja przedstawiajaca psa

Dermatozy, czyli choroby skóry u psa są jednymi z najczęściej występujących schorzeń u tych zwierząt. Zapalenie skóry u psa wywołuje u zwierzęcia ogromny dyskomfort, nerwowość, stres i cierpienie. Świąd, zmiany skórne i powikłania wtórne mogą wydawać się podobne, lecz ich przyczyny mogą leżeć w skrajnie odmiennych źródłach. Tylko czujność, uwaga i dogłębna znajomość własnego psa oraz ścisła współpraca z lekarzem weterynarii mogą przynieść skutek i rozwiązać problem zapalenia skóry u psa.

Świąd u psa – sygnał alarmowy

Problemy ze skórą u psa przeważnie zaczynają się niewinnie i rzadko przykuwają uwagę opiekuna na początkowym etapie choroby. Psy, podobnie jak inne zwierzęta, czasami drapią się lub w innym sposób radzą sobie z swędzeniem skóry. Niekiedy jednak sporadyczna czynność drapania czy wygryzania skóry przeradza się w kompulsywną, gwałtowną i autoagresywną reakcję, która ma przynieść zwierzęciu ulgę w świądzie. Na skórze dodatkowo mogą się pojawić inne oznaki toczącej się dermatozy, takie jak strupy, wysięki surowicze lub ropne, owrzodzenia, wyłysienia i inne zmiany.

Zwierzę odczuwające świąd jest w stanie szybko i poważnie naruszyć sobie powłoki skórne, a w powstałe rany wdają się infekcje wtórne potęgując cierpienie psa.

Zmiany dermatologiczne u psa

Każda zmiana, wykwit, owrzodzenie, wyłysienie czy fakt nadmiernego drapania się u psa jest czytelnym dowodem na to, że zdrowie psa uległo pogorszeniu. Co więcej, zmiany dermatologiczne i pogorszenie stanu okrywy włosowej u psa mogą manifestować wiele groźnych chorób. Nie zawsze zmiany skórne u psa sygnalizują poważną chorobę, lecz odpowiedzialnemu opiekunowi powinno leżeć na sercu dobro podopiecznego i powinien zbadać przyczynę zmian dermatologicznych jak najprędzej. Może w ten sposób pomóc zwierzęciu uporać się z przykrym świądem, a dodatkowo wyleczyć toczącą się w ukryciu infekcję.

Przyczyny dermatoz u psa

Do najczęściej występujących u psów chorób skórnych należą:


Uwaga!


Zmiany skórne u psa mogą być wywołane przez niewłaściwą opiekę i pielęgnację, zwłaszcza, jeśli mamy do czynienia ze zwierzęciem o długiej sierści. Braki w higienie psów długowłosych lub stosowanie niewłaściwych kosmetyków (np. przeznaczonych dla ludzi, a nie psów) mogą również doprowadzić do stanów zapalnych skóry u psów. Ponadto, zaniedbana, nieczesana długa sierść jest naturalnym środowiskiem dla różnego rodzaju pasożytów i bakterii, co sprzyja rozwojowi dermatoz.

Inne powody problemów skórnych u psów:

Objawy, których nie wolno zignorować

Choroby dermatologiczne wywołujące zapalenie skóry u psa

Najczęściej występujące choroby skórne u psa:


Uwaga!

Wymienione w artykule objawy chorób skórnych mogą wiązać się z wieloma, zgoła odmiennymi chorobami, od alergii począwszy, aż na nowotworach skończywszy.

Prosimy o powierzenie procesu diagnostycznego specjalistom i specjalistkom. Nie stawiajmy rozpoznania sami w domu. To lekarz weterynarii na podstawie badania klinicznego i badań dodatkowych pomoże nam rozwikłać dermatologiczną zagadkę i wdroży odpowiednie leczenie.