Dlaczego pies się drapie?

czytania opublikowano

ilustracja przedstawiająca psa drapiącego się na trawie

Świąd u psa towarzyszy zwykle problemom dermatologicznym. Może być wywołany wieloma przyczynami. Podczas wizyty u lekarza weterynarii, spowodowanej wystąpieniem świądu, ważne są: dokładny wywiad z opiekunem, badanie kliniczne i szczegółowa diagnostyka.

Problemy dermatologiczne u psa

Problemy dermatologiczne, którym towarzyszy świąd mogą dotyczyć skóry i okrywy włosowej. Większość ciała psa jest pokryta sierścią. Naskórek u psa ma ok. 5 mm grubości i składa się z warstwy rogowej – najbardziej zewnętrznej, a także warstwy kolczystej, ziatnistej i podstawnej. Komórki warstwy rogowej są na bieżaco złuszczane, eliminowane, a zastępowane nowymi komórkami pochodzącymi z głębszych warstw.

Naskórek chroni skórę właściwą przed niekorzystnym oddziaływaniem czynników zewnętrznych takich jak słońce. Keratynizacja to naturalny proces polegający na złuszczaniu się i powstawaniu nowego naskórka. Jeśli ten proces nie zachodzi prawidłowo, skóra może mieć gorszą ochronę.

Pod naskórkiem znajduje się skóra właściwa, zbudowana z tkanki łącznej zawierającej włókna kolagenowe i elastynowe.

Czy wiesz, że

Czy wiesz, że skóra jest największym narządem organizmu, który chroni tkanki wewnętrzne, reguluje temperaturę ciała organizmu psa oraz wchłania substancje ze środowiska i wydziela je na zewnątrz.

Skóra psa jest narządem wrażliwym i każde jej podrażnienie czy stan zapalny może obniżać komfort życia czworonoga i powodować świąd.

Problemy ze skórą u psa

Problemy ze skórą u psa są często manifestacją odpowiedzi immunologicznej organizmu na patogeny i nieprzychylne bodźce zewnętrzne.

Opiekun psa najczęściej trafia do lekarza weterynarii na konsultację dermatologiczną jeśli obserwuje u swojego pupila objawy związane ze świądem takie jak drapanie, wylizywanie, ocieranie o przedmioty. Dodatkowo mogą występować widoczne zmiany skórne takie jak zaczerwienienia, krosty, strupy, łupież, wypadanie sierści, przerzedzenia, pogorszenie kondycji okrywy włosowej.

W trakcie konsultacji dermatologicznej, która ma na celu wykryć przyczyny świądu, lekarz weterynarii przeprowadza dokładny wywiad z opiekunem psa, który dotyczy: okresu trwania objawów, pory roku, przebiegu, stylu życia, żywienia, suplementacji i wszelkich zmian i nowych sytuacji, występujących w życiu pacjenta na czterech łapach.

Po zebraniu wywiadu i badaniu klinicznym lekarz weterynarii decyduje o dalszych krokach diagnostycznych. Dotyczą one badań laboratoryjnych krwi, pobrania zeskrobin, wymazów, wycinków czy testów alergicznych.

Przyczyny problemów dermatologicznych u psów

Problemy dermatologiczne, którym towarzyszy świąd mogą być spowodowane m. in. inwazją pasożytów czy innych drobnoustrojów, infekcjami o rożnym podłożu, błędami żywieniowymi, schorzeniami na tle hormonalnym, problemami na tle alergicznym.

Częstą przyczyną uporczywego świądu u psa może być atopowe zapalenie skóry (AZS).

AZS – atopowe zapalenie skóry

To schorzenie jest genetycznie uwarunkowane i wiąże się z nadmierną odpowiedzią układu immunologicznego i zwiększonym wytwarzaniem przeciwciał IgE w reakcji na alergeny występujące w środowisku np. rośliny, roztocze, pleśnie. Na skutek wdychania alergenów psy mogą odczuwać swędzenie skóry. W przebiegu AZS oprócz świądu, występuje charakterystyczne umiejscowienie zmian skórnych - w okolicy pyska i łap, przewlekły lub nawracający stan zapalny skóry. Cześciej na atopowe zapalenie skóry cierpią rasy: pekińczyk, bokser, labrador, bulterier, west highland white terrier, ale tak naprawdę predyspozycje rasowe zacierają się już od dawna, a alergie, w tym atopowe zapalenie skóry, jako problem cywilizacyjny dotykają bardzo duży odsetek psów i kotów bez względu na rasę i warunki bytowania.

Świąd u psa 

W przypadku nadwrażliwości pokarmowej u psa może występować świąd pyska, uszu i kończyn, a nawet całego ciała, a także objawy ze strony przedowu pokarmowego. Odpowiedź immunologiczna na alergen pokarmowy może być gwałtowna, jeśli pies jest uczulony na więcej niż jeden czynnik.

UWAGA!

W przypadku świądu u psa należy jak najszybciej udać się do lekarza weterynarii, gdyż uporczywe drapanie może prowadzić do zmian w wyglądzie okrywy włosowej, samouszkodzeń w postaci trudno gojących się ran, które wtórnie mogą wywoływać nadkażenia bakteryjne, wymagające antybiotykoterapii.

Zakażenia bakteryjne skóry u psów są najczęściej wtórnymi infekcjami wynikającymi z zaburzeń funkcjonowania układu odpornościowego. Dotyczy to zakażeń m.in. gronkowcami, drożdżakami czy innymi zakażeniami na tle grzybiczym czy bakteryjnym.

Nieleczony świąd może być też przyczyną zaburzeń behawioralnych, które mogą prowadzić do zachowań niepożądanych takich jak agresja wobec opiekuna czy stany lękowe. Świąd jest dużo bardziej uporczywy niż nawet ból, więc zwierzęta, które go odczuwają 24 godziny na dobę tracą komfort życia i stają się rozdrażnione. Nieleczony świąt to cierpienie dla zwierzaka. Reaguj!