Wzdęty brzuch u psa – co może być przyczyną?

czytania opublikowano

Ilustracja przedstawiajaca psa trzymanego przez weterynarza

Wzdęty brzuch u psa to jeden z tych ostrzegawczych objawów chorobowych, który może mieć podłoże w wielorakich przyczynach: od zbyt łapczywego spożycia karmy, przez guzy pochodzenia nowotworowego, aż po śmiertelnie groźny skręt żołądka. W dalszej części materiału przybliżymy możliwe źródła wzdęć brzucha u psa. Zapraszamy do lektury!

Wzdęcia brzucha i gazy u psa – kłopotliwy problem

Prawdopodobnie większość opiekunów psów choć raz musiało zmierzyć się z nieprzyjemnymi gazami u swojego psa. Odbijanie się, odgłosy przelewania treści w brzuchu czy wspomniane wcześniej gazy to przykre zjawisko dla domowników, ale przede wszystkim dla czworonoga.

Gazy i wzdęcia brzucha to dla czworonoga duży dyskomfort fizyczny. Zwierzę odczuwa kolki i nie może znaleźć sobie wygodnej pozycji do odpoczynku. Pies staje się niespokojny i zdenerwowany.

Najczęściej przyczyną tego stanu rzeczy nie jest jednak groźna choroba, a efekt nieprawidłowo zbilansowanej karmy, lub nietolerancji czy alergii pokarmowej.

Gotowe mieszanki karm dla psów dostępne w supermarketach czy sklepach zoologicznych są różnej jakości, a jeśli w ich składzie znajdą się składniki o właściwościach wzdymających, to na odpowiedź ze strony układu trawiennego psa nie trzeba będzie długo czekać.

Wzdęcia brzucha u psa a składniki z karmy

Jakie składniki z karm powszechnie dostępnych na rynku mogą wywoływać wzdęcia u psa?

Uwaga

Jeśli Twojemu psu przytrafiają się wzdęcia, udaj się po poradę do swojego lekarza weterynarii. Rozwiązaniem może być zmiana karmy i lekarz podpowie Ci, jaki skład powinien mieć pokarm odpowiedni dla Twojego ulubieńca. A przy okazji wizyty, specjalista wykluczy inne prawdopodobne przyczyny wzdętego brzucha u psa.

Niestety, trzeba również wspomnieć, iż sami opiekunowie przykładają często rękę do wywoływania wzdęć u psa podając podopiecznemu resztki z obiadu lub kości zwierzęce. W powszechnej świadomości opiekunów zwierząt domowych wciąż pokutuje mit o karmieniu kota mlekiem, a psa kośćmi. To duży błąd żywieniowy, który potrafi wywołać prawdziwą rewolucję żołądkową u czworonoga.

Pamiętaj!

Dorosły kot nie powinien pić mleka, gdyż jego układ trawienny jest pozbawiony enzymów rozkładających laktozę, a pies nie powinien jeść kości, zwłaszcza drobiowych z powodu drobnych, ostrych, rozszczepiających się fragmentów.

Oprócz niskiej jakości karmy lub nieprawidłowo zbilansowanej diety, przyczyn wzdętego brzucha u psa można poszukiwać w następujących przyczynach:

Psy z adopcji, zwłaszcza, jeśli mają za sobą epizody głodówki, mogą jeść pokarm w sposób niekontrolowany i łapczywy, zbyt szybko, połykając przy okazji duże hausty powietrza. Skutkiem mogą być wspomniane wcześniej wzdęcia i gazy. Podobnie może się zdarzyć, jeśli pies będzie czuł się zagrożony podczas jedzenia, np. gdy do miski podczas karmienia zaglądają mu mieszkające z nim koty lub inne psy

Skręt i rozszerzenie żołądka u psa – śmiertelne zagrożenie dla życia zwierzęcia

Rozdęty, twardy, przypominający w dotyku napiętą skórę pokrywającą bęben to jeden z symptomów skrętu żołądka u psa.

Inne symptomy skrętu żołądka u psa:

Skręt żołądka u psa to nagły i zagrażający życiu stan. W przypadku wystąpienia objawów, konieczna jest natychmiastowa interwencja chirurgiczna w klinice weterynaryjnej. W tej sytuacji ważna jest każda minuta. Skręt żołądka nie minie samoistnie! Niepodjęcie interwencji grozi psu śmiercią w męczarniach.

Skręt żołądka może zdarzyć się każdemu psu, lecz częściej przytrafia się psom dużych i olbrzymich ras.

Głęboka klatka piersiowa psów sprzyja zaburzeniom w prawidłowym odbijaniu się gazów. Gazy zatrzymują się i gromadzą w komorze żołądka, co może doprowadzić do rozszerzenia i skrętu żołądka.

Skręt żołądka – profilaktyka

Opiekunowie wszystkich psów, a szczególnie tych o dużych gabarytach, powinni mieć na uwadze zagrożenie wystąpienia skrętu lub rozszerzenia żołądka u ich podopiecznych. Można uniknąć lub zminimalizować ryzyko postępując według poniższych wskazówek: