Co robić, gdy pies wymiotuje? Przyczyny wymiotów

czytania opublikowano

Ilustracja przedstawiająca psa i jedzenie na ziemi

Wymioty u psa są spowodowane instynktowną koniecznością pozbycia się toksyn z układu pokarmowego i mogą budzić zrozumiały niepokój u opiekunów zwierząt. Gdy pies wymiotuje, następuje reakcja obronna organizmu, której przyczyn można szukać w chwilowej niedyspozycji czworonoga, przejedzeniu, spożyciu niejadalnego przedmiotu lub skutków ubocznych przyjmowanych leków. Każde zdarzenie wymiotów u psa należy monitorować, gdyż oprócz błahych przyczyn, mogą świadczyć o toczącej się infekcji. Na co powinien zwrócić szczególną uwagę opiekun zwierzaka, gdy jego pies wymiotuje?

Wymioty – pomysłowy wynalazek Matki Natury

Wiele zwierząt (w tym pies, kot i człowiek) jest wyposażonych w system obronny pozwalający szybko wydalić z układu pokarmowego niebezpieczne dla zdrowia substancje.

Proces wymiotów ma przeważnie przebieg gwałtowny, a za przebieg reakcji obronnej odpowiedzialny jest układ nerwowy ściśle współpracujący z przeponą, żołądkiem, przełykiem i układem mięśniowym.

Czy wiesz, że...

Czy wiesz, że konie, króliki, kawie domowe, szynszyle, myszy, chomiki, myszoskoczki, szczury nie potrafią wymiotować?

Przyczyny wymiotów – oznaki chorobowe

Wymioty u psa mogą stanowić objaw chorobowy. Do potencjalnych przyczyn wymiotów zaliczamy:

Oznaki nadchodzących wymiotów 

Pies manifestuje nadchodzące wymioty w charakterystyczny sposób:

Po wyżej wymienionych symptomach najczęściej następuje jedna lub kilka sekwencji wymiotów, po zakończeniu których pies wygląda na zmęczonego.

Zwierzę po wymiotach chętnie kładzie się i odpoczywa.

Czy wiesz, że...

Czy wiesz, że pies sam czasami próbuje wywołać u siebie wymioty, gdy czuje potrzebę pozbycia się z przewodu pokarmowego niestrawnych treści? W tym celu łapczywie zjada trawę i długie części roślin. Nie należy mu w tym przeszkadzać, gdyż stanowi to naturalny proces obronny, lecz jeśli czynności te powtarzają się, wskazane jest, by powiadomić o tym fakcie lekarza weterynarii.

Regurgitacja i kinetoza 

Regurgitacja – fizjologiczne ulewanie się pokarmu nie jest stricte reakcją obronną organizmu i nie łączy się z wyżej wymienionymi przyczynami wymiotów. To oznaka niedojrzałości układu pokarmowego u młodych psów lub sposób na dokarmianie młodych przez karmiące suki. Regurgitacja ma przebieg łagodniejszy od wymiotów. Nie towarzyszy jej zmęczenie, wysiłek i nieprzyjemne bodźce płynące z układu nerwowego i jelitowo-pokarmowego. Zwrócona treść ma częściowo niestrawiony charakter i jest przeważnie pokryta pianą. Regurgitacja u starszych psów powinna być starannie monitorowana i zgłaszana przez opiekunów do lekarza weterynarii.

Kinetoza – to choroba lokomocyjna dotykająca psy, koty i ludzi. Odruch wymiotny w tym przypadku nie wiąże się z podrażnieniem układu pokarmowego, a z konfliktem informacyjnym pomiędzy układem nerwowym, błędnikiem i mózgiem.

Błędnik rejestruje jednocześnie dwa sprzeczne ze sobą przekazy: siedzę, więc się nie poruszam, lecz odczuwam ruch ciałem (przy hamowaniu pojazdu lub zakrętach), więc jednak się poruszam.

Układ nerwowy nie potrafi połączyć faktów i protestuje wywołując nieprzyjemne reakcje typu: wymioty, ból głowy, nudności.

Kiedy wymioty u psa są wskazaniem do natychmiastowej reakcji opiekuna?

Jeśli wymioty u psa są sporadycznym przypadkiem i pies szybko wraca po nich do normalnej aktywności, można się uspokoić. Prawdopodobnie zjadł coś niestrawnego, tłustego lub po prostu przejadł się.

Jeśli jednak wymiotom u psa towarzyszą poniższe oznaki, należy natychmiast udać się po pomoc do kliniki weterynaryjnej.

Uwaga!

Rozdęty brzuch (przy wymiotach lub odruchach wymiotnych), przypominający bębenek jest jednym z symptomów skrętu lub rozszerzenia żołądka – śmiertelnie niebezpiecznej przypadłości dotykającej najczęściej psy wielkich ras. Czas ma istotne znaczenie w tej sytuacji, gdyż życie zwierzęcia może uratować w takim przypadku wyłącznie interwencja chirurgiczna.