Dlaczego mój pies nie ma apetytu? Część 2

czytania opublikowano

Ilustracja przedstawiająca psa i jedzenie w misce

Chwilowy brak łaknienia u psa u nie powinien sprawiać opiekunowi zwierzaka większego niepokoju. Jeśli jednak brak apetytu przeciąga się ponad dobę oraz towarzyszy mu niechęć do picia, to konieczna jest wizyta u lekarza weterynarii. Jakie mogą być przyczyny braku apetytu u psa i kiedy są oznaką poważnej choroby? Zapraszamy do drugiej części artykułu!

Spis treści:

Wtórny brak apetytu u psa – potencjalne przyczyny

Rzekomy brak apetytu u psa

Rzekomy brak łaknienia u psa występuje, gdy zwierzę odczuwa zdrowy odruch głodu, chętnie podchodzi do miski z jedzeniem, lecz nie może zjeść pokarmu z przyczyn takich jak:

Na szczególną uwagę zasługuje sytuacja, gdy pies traci apetyt po zjedzeniu bliżej nieokreślonego pożywienia znalezionego podczas spaceru.

Pies może zjeść zatrutą lub zepsutą żywność, trutkę na szczury, szczepionkę dla dzikich zwierząt, papier, folię ubrudzoną jedzeniem lub przysmak naszpikowany ostrymi przedmiotami.

Pamiętaj!

Nie pozwól psu jeść przypadkowo znalezionej żywności! Jeśli Twój pies należy do łasuchów, nałóż mu, na czas spaceru kaganiec uniemożliwiający zjadanie podejrzanego pokarmu. Jeśli jednak Twój pies zjadł na spacerze coś o niewiadomym pochodzeniu, a następnie stracił apetyt, udaj się niezwłocznie do kliniki weterynaryjnej na konsultację.

Skutki zdrowotne zaburzeń łaknienia

Krótkotrwały post u psa nie powinien być powodem do zmartwienia. Psy żyjące na wolności lub przedstawiciele niektórych ras pierwotnych nie jedzą regularnie i zdarzają się im okresy głodówek.

Pies o prawidłowej masie ciała, bez niepokojących oznak chorobowych może sam regulować popyt na jedzenie. Jeśli post trwa do dwóch dni i pies bez oporów pije w tym czasie wodę, można poprzestać na obserwacji i nie niepokoić się.

Jeśli jednak okresowi głodówki towarzyszą niepokojące objawy dodatkowe lub pies odmawia jednocześnie picia wody, należy bezzwłocznie udać się na konsultację do lekarza weterynarii.

Niechęć do picia wody może skutkować groźnym dla zdrowia i życia odwodnieniem organizmu psa. Szczególnie niebezpieczna jest utrata od 15 do 20% płynów organizmu.

Długotrwały okres głodówki może doprowadzić psa do poważnego w skutkach niedożywienia. Chroniczne zaburzenie łaknienia u psa mogą prowadzić do:

Jak przekonać psa do jedzenia?

Jakie objawy powinny zaniepokoić opiekuna psa:

Powyższe symptomy powinny zaalarmować opiekuna psa i skłonić go do niezwłocznej wizyty w klinice weterynaryjnej.

Lekarz weterynarii po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu i po wykonaniu podstawowych badań, może zlecić wykonanie dodatkowych czynności diagnostycznych.

Jeśli wyniki badań nie wykazują odchyleń od normy, można rozważyć następujące działania, by przywrócić psu apetyt: