Wyprawka dla psa – co powinno się w niej znaleźć? część II

czytania opublikowano

Ilustracja przedstawiająca psa bawiącego się piłką

Wyprawka dla szczeniaka to nic innego, jak pakiet najbardziej potrzebnych przedmiotów w życiu codziennym psiaka. Właściwe skompletowanie zestawu startowego dla psiego malucha pomoże opiekunowi podczas pierwszego okresu po przybyciu czworonoga. W pierwszej części materiału opisaliśmy, jak należy podejść do zakupu legowiska, misek oraz karmy dla psa. W tej części opiszemy pozostałe akcesoria niezbędne do uzupełnienia wyprawki dla psa. Zapraszamy do lektury!

Wyprawka dla psa: obroża / smycz / szelki

Opieka nad psem to przede wszystkim wspólne spacery.

Szczeniętom, które jeszcze nie poznały tajników chodzenia na spacery sugerujemy kupić odpowiednie rozmiarem szelki.

Obroża na pierwszym etapie treningu i nauki chodzenia przy nodze może sprawiać małemu psu dyskomfort, gdy nieopatrznie szarpnie się zainteresowany motylkiem, kamykiem, ptakiem czy inną, fascynującą sprawą. Szelki spełnią funkcję pomocnego narzędzia do nauki chodzenia psa przy nogach opiekuna, pozwolą kontrolować małego odkrywcę i zapobiegną przypadkowym szarpnięciom za szyję, co może w skrajnych przypadkach skończyć się urazem odcinka szyjnego u szczeniaka.

Ponadto szelki mogą zapewnić młodemu psu poczucie większego bezpieczeństwa ze strony opiekuna i wzmóc zaufanie do człowieka. Ale wybór opcji obroża czy szelki warto skonsultować z doświadczonym psim behawiorystą / behawiorystką i dopasować rozwiązanie do konkretnego zwierzaka i jego temperamentu.

Obroża również powinna się znaleźć jednak w zestawie startowym dla szczeniaka, gdyż należy małego psa od początku uczyć noszenia tego akcesorium. Obroża noszona przez psiaka w domu pomaga opiekunom w kontrolowaniu podopiecznego oraz w treningu czystości.

Zarówno obroża, jak i szelki powinny być dobrane do rozmiaru psa. Przy ich wyborze również sugerujemy praktyczne podejście, gdyż za kilka tygodni maluch z pewnością znacznie urośnie i trzeba będzie zmienić sprzęt na nowy, większy.

Przy wyborze smyczy sugerujemy kierować się wagą psiaka oraz materiałem wykonania. Małym rasom (lub niewielkim pieskom) można kupić smycz wciąganą automatycznie, choć trenerzy szkolący maluchy w psich przedszkolach zwracają uwagę, że ten rodzaj smyczy może niekorzystnie wpływać na naukę psa.

Smycz wciągana i wyciągana automatycznie nie pozwala psu na określenie, jaki jest dystans między nim a opiekunem, co może mieć przełożenie na szarpanie się psa.

Solidnie wykonana smycz, z dobrej jakości materiału może posłużyć na długo psu i opiekunowi.

Uwaga!

Nie pozwalaj szczeniakowi na szarpanie, gryzienie smyczy, nawet jeśli ten widok Cię teraz bawi i rozczula. Dziś maluch jest jeszcze niewielkich rozmiarów i szarpanie drobnymi zębami za sprzęt prawdopodobnie nie zniszczy smyczy, lecz te złe nawyki u dorosłego psa mogą mieć opłakane skutki dla uprzęży. Ponadto smycz jest narzędziem, które pomoże Ci zapanować nad psem na spacerze. Pamiętaj, szczeniak od początku powinien wiedzieć, że smycz należy do człowieka i nie jest zabawką.

Wyprawka dla psa: gryzaki / zabawki

Nie pozwól, by Twój szczeniak się nudził! Wspólna zabawa ze szczeniakiem zapewni mu odpowiednią dawkę ruchu, wzmocni łączące Was więzi i pomoże rozładować wulkan energii drzemiący w małym ciałku. Ponadto specjalne gryzaki umilą psu czas, gdy będziesz musiał /musiała zostawić go samego w domu oraz przyniosą ulgę w okresie wyrzynania zębów.

Uwaga!

Gryzaki i zabawki dla szczeniaka kupuj tylko w wyspecjalizowanych sklepach dla zwierząt. Zabawki dla dzieci i przedmioty codziennego użytku  NIE SĄ przystosowane dla zwierząt. Mogą nie wytrzymać naporu ostrych jak igły zębów mlecznych, często zawierają niebezpieczne metalowe elementy, a pocięte na kawałki mogą grozić połknięciem, zadławieniem i uduszeniem się psa.

Wyprawka dla psa: akcesoria do pielęgnacji

Czesanie sierści psa to czynność, do której zwierzak powinien być przyzwyczajany od małego. Regularna pielęgnacja okrywy włosowej u psa pozwoli utrzymać ją w dobrej kondycji. Ponadto systematyczne czesanie pomoże usunąć nadmiar podszerstka, co z kolej z pewnością przełoży się na czystość w domu. Dobór akcesoriów przedyskutuj z groomerem lub pracownikiem sklepu zoologicznego. Warto dopasować szczotki do rodzaju i długości sierści psa.

Psy przeważnie kochają czesanie, gdyż przynosi im to ulgę, gdy nie mogą podrapać się w trudno dostępnych miejscach.

Uwaga!

Przyzwyczajaj szczeniaka do czesania powoli, bez pośpiechu i unikaj zdenerwowania. To ważna wskazówka zwłaszcza dla psów ze schroniska. Zadbaj o komfort podopiecznego, mów do niego łagodnie i pozwól wąchać trymer i zgrzebło. Z czasem maluch zrozumie, że czesanie to frajda i nie ma powodu do obaw.

Wyprawka dla psa: podkłady higieniczne

Pierwsze chwile ze szczeniakiem w domu mogą obfitować w „mokre” zdarzenia. Aby oszczędzić dywany, zdejmij je na czas nauki, a podłogę wyłóż podkładami higienicznymi, na które maluch będzie mógł się załatwić, jeśli nie zdążysz z wyprowadzeniem go spacer.

Pamiętaj!

Szczeniak w pierwszym okresie swego życia załatwia się bardzo często. Najczęściej rano bezpośrednio po spaniu. Zaobserwuj zwyczaje małego podopiecznego, by w porę wyprowadzić go na zewnątrz. Pamiętaj, by jak najczęściej zabierać psiego malucha na spacer i głośno chwalić go za załatwienie potrzeb poza domem. Nie karć psa za wpadki w obrębie mieszkania. Nie zrozumie Twojego podniesionego głosu czy kary. Jedynie wystraszysz psiaka i trudniej Ci będzie pozyskać jego zaufanie. Łagodność i konsekwencja – to podstawa, na której można budować wzajemną relację pies – człowiek.

Podkłady higieniczne można nabyć zarówno w sklepach z akcesoriami dla zwierząt, jak i w aptekach.