Wymioty u psa – przyczyny, zagrożenia, leczenie

czytania opublikowano

Ilustracja przedstawiącja leżącego psa oraz miseczki z jedzeniem

Wymioty u psów zdarzają się stosunkowo często. Powszechność zwracania treści żołądkowej przez psy powoduje, iż wielu opiekunów lekceważy ten naturalny odruch obronny organizmu czworonoga. Wymioty jednak, mimo, iż w niektórych przypadkach mogą wynikać z przyczyn fizjologicznych, często stanowią poważne ostrzeżenie dla opiekuna zwierzęcia. Dlaczego pies wymiotuje? Czy są to wymioty czy zwracanie pokarmu – jaka jest różnica? Jak pomóc wymiotującemu psu? Zapraszamy do zapoznania się z dalszą częścią artykułu.

Jednym z podstawowych odruchów obronnych organizmu psa są wymioty. To wieloetapowa, złożona reakcja układu żołądkowo-jelitowego, mięśniowego i nerwowego psa, mająca na celu zwrócenie treści z przedniej części układu pokarmowego. Pies najczęściej próbuje w ten instynktowny sposób pozbyć się nieświeżego pokarmu, toksyn czy niejadalnych przedmiotów.

Czy wiesz, że

Pies wymiotuje próbując w instynktowny sposób nie dopuścić, by w do krwioobiegu dostały się szkodliwe substancje.

Jak działa mechanizm wymiotów u psa? 

 Zanim dojdzie u psa do wymiotów, można zaobserwować charakterystyczne sygnały ostrzegawcze, uprzedzające czynność zwracania pokarmu.

Uwaga!

Czasami, ku zdumieniu opiekuna, pies zjada gwałtownie trawę, by pomóc sobie w opróżnieniu żołądka ze szkodliwych lub niestrawnych elementów. Nie należy przeszkadzać zwierzęciu, lecz obserwować rozwój wydarzeń. Jeśli jednak pies zbyt często podjada trawę, należy rozważyć zmianę karmy lub skontaktować się z lekarzem weterynarii. Przy notorycznym zjadaniu trawy pies może poważnie podrażnić sobie przewód pokarmowy.

Inne oznaki zbliżających się wymiotów:

Następnym etapem jest gwałtowne, jednorazowe lub wielokrotne zwrócenie treści z układu pokarmowego.

Po wymiotach pies przeważnie jest zmęczony, pragnie położyć się i odpocząć.

Wymioty czy cofanie się pokarmu (regurgitacja)?

Jeśli pies zwraca pokarm łagodnie, w sposób przypominający ulewanie się mleka u niemowlęcia, mamy do czynienia z cofaniem się pokarmu, czyli z regurgitacją.

Regurgitacji nie towarzyszą klasyczne, gwałtowne skurcze przepony i głośne dźwięki, jakie zdarzają się przy wymiotach. Pies nie wygląda na zmęczonego ani nie manifestuje cierpienia. Zwrócony pokarm zachowuje swój pierwotny kształt lub ulega częściowemu strawieniu.

Czy wiesz, że

Czy wiesz, że cechą charakterystyczną dla regurgitacji jest pienista ślina pokrywająca zwróconą treść żołądkową?

Cofanie się pokarmu ma miejsce zwykle u bardzo młodych psów, po odstawieniu mleka matki. Zanim szczenię nauczy się dawkować sobie stały pokarm, może zwracać treść żołądkową nawet dwa razy dziennie.

Starszym psom również może się sporadycznie zdarzyć regurgitacja. Obawy opiekuna mogą jednak budzić częste nawroty cofania pokarmu.

W takim przypadku należy udać się na konsultację do lekarza weterynarii w celu wykluczenia np. rozszerzenia przełyku.

Suki karmiące swoje młode również zwracają przyjęty pokarm, lecz fakt ten nie powinien niepokoić opiekuna czy hodowcę. Częściowo strawiona masa pokarmowa służy matce do wykarmienia młodych i ma podłoże czysto fizjologiczne.

Co jednak powinno zaniepokoić opiekuna psa?

Jeśli pies po zwróceniu pokarmu powraca szybko do normalnej aktywności i nie manifestuje dodatkowych dolegliwości, możemy się uspokoić. Prawdopodobnie pies przejadł się, zakrztusił lub zjadł coś, co mu chwilowo „leżało na żołądku”. W końcu i nam też się zdarza zjeść coś niestrawnego, prawda?

W takim przypadku opiekun powinien podawać psu przez najbliższe po wymiotach godziny, częste, lecz jednorazowo niewielkie ilości wody (duża porcja wody może sprowokować psa do kolejnych wymiotów), przegłodzić kilka godzin, a po ustaniu niepokojących objawów, nakarmić lekkostrawnym posiłkiem.

Praktyczna rada:

ugotuj ryż z marchewką i chudym mięsem, np. z kurczaka jeśli pies nie ma alergii pokarmowej. Schłodzoną (lecz nie zimną) masę podawaj psu w niewielkich ilościach, aż do ustąpienia dolegliwości pokarmowych, gdy pies wróci do normalnej aktywności. Możesz też zastosować karmę weterynaryjną dedykowaną psom z problemami żołądkowo – jelitowymi, zapytaj lekarza weterynarii o to rozwiązanie.

Wymioty połączone z biegunką, podwyższoną temperaturą, apatią i niechęcią do ruchu i jedzenia powinny obudzić czujność opiekuna zwierzęcia.

Wymioty bowiem, zaraz po biegunce są jednym z głównych objawów chorobowych u psów.

Niestety, przed lekarzem weterynarii stoi niełatwe zadanie: jak postawić prawidłową diagnozę?

Lista chorób, którym towarzyszą wymioty u psów jest długa: