Wakacje z kotem - dobry czy zły pomysł?

czytania opublikowano

Ilsutracja przedstawiająca kota w kapoku w samochodzie

Stoisz przed decyzją czy wziąć swego kota na wyjazd wakacyjny ze sobą czy też zostawić go pod czyjąś opieką w domu? Tak, chyba każdy opiekun/ka miał choć raz taki dylemat w życiu… Jakie są plusy, a jakie minusy zabrania kota na ferie lub wyjazd wakacyjny? Jak przygotować kota na wyjazd? Po odpowiedzi zapraszamy do dalszej części materiału.

Zabrać kota na wakacje czy nie? Oto jest pytanie!

Jeśli zapytasz o poradę lekarza weterynarii lub behawiorystę zwierzęcego, z dużą dozą prawdopodobieństwa odpowie: „ -To zależy … od kota”.

Alternatywa: zabrać kota ze sobą czy też zostawić go w domu to tak naprawdę może być wybór pomiędzy większym a mniejszym złem. Dlaczego?

Powodem jest niezwykle wrażliwa psychika kota.

Kot - samotny drapieżnik o wrażliwej psychice

Aby dobrze zrozumieć kota i zapewnić mu przyjazne dla niego otoczenie w domu człowieka, warto zastanowić się, z jakiego środowiska to zwierzę pochodzi i z jakimi warunkami niegdyś musiało się mierzyć.

Kot żyjący w naturze to niewielkich rozmiarów drapieżnik. Z racji małych gabarytów, kot nie mógł pozwolić sobie na jakąkolwiek dawkę pewności siebie charakteryzującą jego ogromnych kuzynów z Azji czy Afryki. Lęk o własne bezpieczeństwo był stałą w życiu kota żyjącego na wolności.

Kot zatem chronił się przed większymi drapieżnikami doprowadzając do perfekcji umiejętność błyskawicznej ucieczki, chowania się w zakamarki i ukrywania oznak chorobowych, by nie stanowić łatwego celu dla innych zwierząt.

Kot żyjący dziś w domu człowieka nie zapomniał wzorców, dzięki którym jego przodkowie przetrwali w niebezpiecznym dla nich środowisku. Wciąż łatwo wpada w popłoch, gdy usłyszy szczekanie psa za oknem, chowa się pod łóżkiem, gdy coś spadnie z hukiem na podłogę, ukrywa przed opiekunem ból i gorsze samopoczucie.

Może właśnie dlatego kot niezwykle ceni spokój, przewidywalność i ustalony rytm w swoim życiu…

Znajome środowisko, spenetrowany układ mebli i zakamarków w mieszkaniu, kochający opiekunowie, inni czworonożni przyjaciele zaakceptowani przez kota, ulubiona karma, czy też żwirek w kuwecie stanowią o swoistej równowadze w życiu zwierzaka. I działają uspokajająco na lękliwe zwierzęta.

Odstępstwa od rutyny w życiu kota i ich możliwe konsekwencje

Delikatna psychika kota łatwo może ulec zachwianiu. Dla kota traumatycznym, trudnym do zaakceptowania doznaniem może być wiele czynników:

Do takich czynników zaliczyć można również wyjazd z kotem na wakacje lub pozostawienie go samego w domu, gdy opiekun/ka zażywa odpoczynku poza domem.

Zabrać kota na wakacje, czy zostawić go w domu pod opieką?

Nie ma jednej, uniwersalnej odpowiedzi. Na powyższe pytanie odpowiedzieć może jedynie opiekun/ka, która doskonale zna swojego podopiecznego.

Koty na całym świecie podróżują ze swoimi opiekunami, np z powodu uczestnictwa w wystawach czy konkursach dla zwierząt. I świetnie sobie radzą zarówno w podróży, jak i w czasie samej imprezy, gdy wokół wiele nieznanych zapachów, ludzi i zwierząt.

Zaznaczyć tu jednak trzeba, iż zwierzęta uczestniczące w konkursach są przyzwyczajane do takiego trybu życia od małego. Nie bez znaczenia jest również fakt, iż niektóre rasy kotów są bardziej predysponowane do podróży i przygód niż inne.

Jak możesz przyzwyczaić kota do podróży?

Pamiętaj!

Może Cię kusić, by z powodu współczucia zrezygnować z trzymania kota w kontenerku podczas jazdy samochodem i by puścić go wolno we wnętrzu auta. Nie rób tego! To niebezpieczne dla Ciebie, Twoich pasażerów, innych uczestników ruchu drogowego oraz samego kota. Wystarczy, iż będziesz choć raz zmuszony/a podczas jazdy do ostrego hamowania, by sytuacja wymknęła się spod kontroli i skończyła nieszczęściem…

Kot pozostawiony w swoim domu pod opieką sąsiada

Jeśli zdecydowałeś/aś, że pozostawisz jednak swojego kota w domu, pod opieką sąsiada, przyjaciółki, czy kogoś z rodziny zadbaj, by rozłąka z Tobą była dla niego jak najmniej dotkliwa.

Upewnij się, czy osoba, której powierzasz swojego kota wie, że powinna odwiedzać zwierzaka przynajmniej raz dziennie. To absolutne minimum! I nie chodzi tylko o podanie kotu karmy, zmianę wody na świeżą, czy posprzątanie w kuwecie. Kot powinien mieć kontakt z człowiekiem, by nie czuł się porzucony i osamotniony.

Poproś, by osoba opiekująca się Twoim kotem zadbała o rozrywkę i zabawę z czworonogiem i np. zostawiła dostęp kotu do okna, by zwierzak mógł obserwować otoczenie z parapetu.

Jeśli brakuje Ci pomysłów, w jaki sposób zminimalizować stres u kota związany z Twoim wyjazdem, poproś o wskazówki lekarza behawiorystę.