Badanie kału kota – cena
czytania opublikowano
Czy badanie kału kota dużo kosztuje? Jak długo czeka się na wyniki? Czy wygląda ono inaczej niż u psa? Poniżej przedstawiamy bliżej tę procedurę.
Jakie są wskazania do wykonania
badania kału u kota?
Badanie kału u kota nie różni się zasadniczo od badania kału psa. Dzięki diagnostyce zawartości i wyglądu próbki lekarz weterynarii może odkryć wiele zaburzeń i pasożytów, które bytują w kocim jelicie.
Jakie są wskazania do badania kału u kota?
- Podejrzenie inwazji pasożytniczej;
- problemy z utrzymaniem prawidłowej masy ciała;
- częste lub długotrwałe biegunki;
- choroby trzustki;
- choroby wirusowe (parainfluenza, koci koronawirus);
- uszkodzenie błony śluzowej jelita;
- nieregularność w wyglądzie kału.
Zanim jednak lekarz zacznie badać kał, to Opiekun musi zebrać jego próbki.
Jak
pobrać próbkę kału kota do badania?
Zwykle wystarczy zebrać odrobinę odchodów tuż po wyjściu kota z kuwety. Niektóre badania mogą wymagać pobrania próbki bezpośrednio z prostnicy kota. Wtedy niezbędna staje się wizyta w lecznicy weterynaryjnej.
Samodzielne pobranie odchodów kota nie jest trudne. Wystarczy, że będziesz się trzymać kilku zasad.
Na początek dopytaj lekarza weterynarii, czy są jakieś konkretne wskazania co do przechowywania próbek, pojemnika, którego użyjesz czy ograniczenia podawania niektórych leków przed badaniem.
Poza tym musisz zadbać o:
- odpowiedni pojemnik do przechowywania próbki – najlepiej ten oferowany przez lecznicę weterynaryjną lub dostępny w aptece;
- świeżość pobranych próbek – pamiętaj, żeby dostarczyć je jak najszybciej, a jeśli nie możesz tego zrobić, to przechowuj je w lodówce;
- wielkość próbki – wystarczy, jak w jednej próbce znajdzie się zaledwie 3 cm3 materiału badawczego (dwie kostki cukru);
- ilość próbek – czasem niezbędne będzie pobranie po sobie próbek z trzech kolejnych dni, na przykład do wykrycia konkretnych pasożytów;
- niewielką ilość żwirku – możesz tymczasowo zmienić podłoże w kuwecie albo zbierać odchody, zanim kot je zakopie.
Jeśli zadbasz o to, żeby spełnić wszystkie te wymagania, to samo badanie przebiegnie sprawniej, a wynik będzie najbliżej stanu faktycznego.
Rodzaje
badań kału kota wykonywanych w lecznicy
Lekarz weterynarii może wykonać badania na miejscu lub zlecić je zewnętrznemu laboratorium. Bez względu na miejsce wykonania, do wyboru ma kilka rodzajów badań.
Badanie mikroskopowe
Wykonywane, jeśli chcemy wykryć obecność pasożytów jelitowych w postaci jaj, larw czy niektórych form rozwojowych.
Rozmaz bezpośredni
Mała próbka kału zostaje rozmazana na szkiełku mikroskopowym i ogląda się ją pod mikroskopem. Ta metoda świetnie się sprawdza, jeśli podejrzewamy giardiozę i trafimy na obecność trofozoitów w kale. Dzięki temu możemy z łatwością rozpoznać obecność Giardii.
Metoda sedymentacyjna
Pozwala na wykrycie pasożytów, których jaja opadają na dno próbki z roztworem flotacyjnym.
Metoda flotacyjna
Działa na podobnej zasadzie, co sedymentacyjna. Jednak w tym przypadku jaja nie opadają na dno roztworu, tylko wypływają na jego powierzchnię. Jest najczęściej wykorzystywana w weterynarii małych zwierząt, jeśli chodzi o badanie na obecność pasożytów wewnętrznych.
Szybkie testy diagnostyczne
Wykorzystuje się je do wykrywania Giardii i niektórych zakaźnych chorób wirusowych. W przypadku niepewnego wyniku można dodatkowo zlecić też test ELISA – test immunoenzymatyczny.
Jak
często badać kał kota?
U zdrowego, dorosłego kota badanie kału wykonuje się minimum 1 do 2 razy w roku. Kocięta przed osiągnięciem pierwszego roku powinny być badane o wiele częściej. Do 20 tygodnia życia takie badanie powinno się wykonywać co 2-3 tygodnie.
Dodatkowe wskazania do badania kału:
- niedawna adopcja kota,
- koty wychodzące i polujące,
- inwazja pasożytów u innego kota w domu.
Ile
kosztuje badanie kału kota w lecznicy weterynaryjnej?
Cena badania kału zależna jest nie tylko od lecznicy, w której je robimy, ale zależy też metody, którą się stosuje do tego badania. Nie powinna się ona różnić kosztowo od badania kału psa. Najlepiej, jeśli przed badaniem dopytasz lekarza weterynarii, ile może ono kosztować w Twoim przypadku.
Może się też okazać, że oprócz badania kału niezbędna będzie również dodatkowa diagnostyka. Cena w tym przypadku też może znacznie się różnić.