Śluz, krew, pasożyty – co może (a nie powinno!) pojawić się w kale psa?

czytania opublikowano

Ilustracja przedstawiająca psa na dworze

Sprzątanie po swoim psie ma kilka niezaprzeczalnie pozytywnych cech. Sprzątając odchody swojego zwierzaka, dbamy o środowisko, zmniejszamy zagrożenie dla innych zwierząt (i ludzi!) związane z pasożytami jelitowymi, troszczymy się o estetykę naszego otoczenia, a przede wszystkim możemy monitorować stan zdrowia naszego zwierzaka. Jaki powinien być obraz stolca zdrowego psa, a jakie symptomy powinny zaniepokoić opiekuna i skłonić go do szukania porady w klinice weterynaryjnej? Na te pytania odpowiemy w dalszej części materiału. Zapraszamy!

Jak powinien wyglądać stolec zdrowego psa?

Pytanie o wygląd stolca psa to jedno z podstawowych, jakie zadaje lekarz weterynarii podczas wizyty z czworonogiem i trudno się temu dziwić.

Odstępstwa od normy w obrazie wydalanych przez psa odchodów mogą wskazywać na toczące się infekcje lub choroby.

Zanim jednak przejdziemy do omawiania potencjalnie niebezpiecznych zmian w wyglądzie kału u psa, powinniśmy określić, jak powinna wyglądać kupa zdrowego czworonoga.

Oczywistym jest, że nie istnieje jeden, nienaruszalny wzorzec dla stolca zdrowego psa.

Odchody jamnika czy maltańczyka będą wyglądały inaczej niż kał berneńczyka czy wyżła, chociażby z powodu różnic w gabarytach tych zwierząt. Rodzaj pożywienia także wpływa na wygląd kału psa. Inaczej może wyglądać stolec zwierzaka żywionego karmą mokrą, karmą przygotowywaną w domu, a inaczej kał zwierzaka żywionego komercyjną karmą suchą, niemniej jednak pewne podobieństwa w wyglądzie odchodów zdrowych zwierząt istnieją.

Kupa zdrowego psa powinna być:

Pamiętaj!

Pamiętaj, kolor kału psa może się zmieniać w zależności od zawartości składników mineralnych w karmie zwierzęcia. Konsystencja i kolor stolca mogą również ulec zmianie, jeśli zbyt szybko zastąpimy jeden rodzaj karmy innym lub całkowicie zrewolucjonizujemy sposób karmienia w zbyt krótkim czasie. Czasem jednak zmiana koloru to ważny objawy procesu chorobowego!

Co powinno zaniepokoić opiekuna w wyglądzie stolca u psa?

Pamiętaj!

Każda z wyżej wymienionych zmian w wyglądzie odchodów u psa może świadczyć o pogarszającej się kondycji zdrowotnej zwierzęcia i jest wskazaniem do szukania dla niego fachowej pomocy. Nie zwlekaj z wizytą u lekarza weterynarii, gdyż szybciej wdrożone leczenie ułatwi psu powrót do zdrowia.