Dlaczego pies drapie się w okolicy ogona?

czytania opublikowano

Ilustracja przedstawiająca gryzącego się psa na trawie

W Internecie można znaleźć wiele zabawnych na pierwszy rzut oka filmików, których bohaterami są pociesznie zachowujące się psy. Czasami faktycznie nasi czworonożni przyjaciele doskonale bawią się wykonując komiczne ewolucje, lecz bywają zdarzenia, które nie są wcale dla psów wesołe, a wywołują salwy śmiechu u ludzi. Doskonałym przykładem niezrozumienia przez opiekunów sytuacji jest drapanie się, gryzienie lub gonienie własnego ogona. Dlaczego pies goni swój ogon? Czemu gryzie się i drapie w okolicy ogona? Zapraszamy do zgłębienia tematu.

Stres czy świąd? – oto jest pytanie

Niezwykłe zachowanie psa związane z jego ogonem może mieć dwojakie podłoże.

Wygryzanie sierści u nasady ogona, drapanie się, czy gonienie ogona może być spowodowane problemami behawioralnymi lub wywołane świądem.

Zanim jednak opiekun skieruje swe kroki w kierunku gabinetu behawiorysty, należy skonsultować się z lekarzem weterynarii, by wykluczyć problemy dermatologiczne u psa.

Czym jest świąd u psa?

O świądzie u psa mówimy, gdy zwykłe, sporadyczne drapanie się psa wywołane prozaiczną przyczyną, przeradza się w gwałtowną, kompulsywną czynność rozrywania i wygryzania skóry w poszukiwaniu ulgi od nieznanego czynnika. Świądowi towarzyszy wyraźna nerwowość, spadek dobrego samopoczucia psychicznego, czasami pojawiają się zmiany dermatologiczne oraz wtórne zakażenia, do których dochodzi wskutek otwarcia ran na inwazję chorobotwórczych patogenów (bakterii, wirusów, grzybów). Pies cierpiący z powodu świądu poszukuje ulgi na wiele sposobów, a niektóre z nich mogą niedoświadczonym opiekunom wydawać się zabawne.

Zapewniamy jednak, że dla psa wcale takie nie są.

Pies odczuwający świąd czuje ogromny dyskomfort. Znika radość z życia, traci chęć do zabawy, snu czy jedzenia.

Świąd sprzyja pojawianiu się  bolesnych, drażniących i irytujących zakażeń wtórnych, które zaogniają się potęgując problem.

Obowiązkiem odpowiedzialnego opiekuna jest jak najszybsze udzielenie pomocy psu.

Jak leczyć świąd u psa?

Podjęcie leczenia świądu u psa musi być poprzedzone starannym wywiadem i najczęściej wykonaniem zleconych przez lekarza weterynarii badań.

Pomimo, iż poniżej przedstawiamy listę najczęściej występujących przyczyn świądu u psa, nie należy samemu stawiać na ich podstawie diagnozy, a tym bardziej podejmować leczenia na własną rękę.

Przyczyny świądu u psa:

Co jednak, gdy opiekun wykluczy wszystkie powyższe czynniki, a pies dalej drapie się i wygryza ogon?

Gonienie przez psa własnego ogona, wygryzanie nasady lub kompulsywne drapanie się w ogon mogą mieć podstawy behawioralne.

Niezwykłe zachowania psa związane z nadmiernym zainteresowaniem ogonem mają zwierzęciu przynosić poprawę nastroju, uspokoić emocje, wyciszyć lub rozładować nagromadzony stres.

Jakie czynniki mogą zaburzać równowagę psychiczną psa?

Z pomocą w rozwiązaniu problemu behawioralnego u psa pomoże z całą pewnością lekarz weterynarii oraz specjalista znający się na psiej psychologii.