Dlaczego mój pies nie chce jeść? Przyczyny braku apetytu u psa

czytania opublikowano

Ilustracja przedstawiająca leżącego psa na ziemi

Uważny i troskliwy opiekun psa szybko zwróci uwagę na nietypowe zachowanie swojego podopiecznego, gdyż odstępstwo od normy może oznaczać problemy zdrowotne. Do tego typu znaków ostrzegawczych należy nagły brak apetytu u psa. Kiedy opiekun powinien się poważnie zaniepokoić? Kiedy zwrócić się o pomoc do lekarza? Co może być przyczyną spadku apetytu?

Naturalne przyczyny braku apetytu u psa

Osłabienie apetytu u psa może nastąpić z przyczyn naturalnych lub stosunkowo niegroźnych. Wszak nam również nie dopisuje zawsze apetyt. Nadmiar słońca, przejedzenie połączone z brakiem ruchu lub chwilowa niedyspozycja psychiczna może wpłynąć na zmniejszony apetyt zarówno u ludzi, jak i zwierząt.

Jednym z częstych powodów odmowy przyjmowania karmy u psa jest zwyczajne przejedzenie. Okres dobrowolnego głodu (głodówki) występuje w naturze, gdy dzikie zwierzę przyjmie nadmiar pokarmu, więcej niż potrzebuje jego organizm. Psy wychowywane w ludzkich rodzinach czasami mają skłonności do folgowania swoim zapędom żywieniowym, co może skończyć się uczuciem przejedzenia. Pamiętaj, nie przekarmiaj psa. To mu nie służy.

Lecz jeśli niechęć do jedzenia u psa trwa dłużej niż jeden dzień, a oprócz braku apetytu występują inne objawy, takie jak: niechęć do picia czy apatia - należy zaplanować wizytę u lekarza weterynarii.

Brak łaknienia może być bowiem objawem choroby.

Rodzaje braku łaknienia u psa

Pierwotny brak łaknienia

Pies może stracić apetyt z powodu zaburzeń na tle neurologicznym, psychicznym lub z powodu utraty węchu. W takim przypadku mamy do czynienia z pierwotnym brakiem łaknienia.

Przyczyną zmian na tle neurologicznym może być ból wewnątrzczaszkowy, podwyższone ciśnienie w tym obszarze lub choroby podwzgórza.

W przypadku zaburzeń psychogennych powodem spadku apetytu może być silny stres (utrata opiekuna, przeprowadzka, śmierć w rodzinie), strach (odgłos fajerwerków u psów lękliwych, po ciężkich przejściach lub z adopcji), potrzeba zmiany karmy. Przekąski podawane psu między posiłkami, karmienie przy stole, złe nawyki z okresu szczenięctwa lub niesmaczna dla psa karma mogą powodować, że pies nie będzie chętny do przyjmowania zalecanych dla niego porcji pożywienia.

Najsilniejszym zmysłem psa jest węch. To on stymuluje ośrodek łaknienia u psa i zaburzenia w tym rejonie mogą poważnie wpłynąć na potrzebę jedzenia u zwierzaka.

Pamiętaj!

Podobnie jak u ludzi, u psów nawyki żywieniowe kształtują się już w wieku dziecięcym. Błędy popełniane przez początkujących hodowców lub opiekunów mogą mieć silny wpływ na zachowanie psa w późniejszym wieku. Jeśli masz wątpliwości, w jaki sposób i czym karmić psa, skontaktuj się z lekarzem weterynarii.

Wtórny brak apetytu u psa 

Niechęć do jedzenia u psa może być spowodowana bólem o różnym stopniu natężenia, pochodzenia i umiejscowienia. Pies cierpiący z powodu zwyrodnieniowego bólu stawów czy urazu fizycznego prawdopodobnie straci z tego powodu chęć do jedzenia.

Przyczyną wtórnego braku łaknienia może być również stan zapalny narządów wewnętrznych, zaburzenia o podłożu endokrynologicznym, nowotworowym, zwyrodnieniowym. Na niechęć do jedzenia mogą mieć wpływ przyjmowane farmaceutyki, zabiegi chirurgiczne, choroba lokomocyjna. Do częstych przyczyn zaburzeń w przyjmowaniu pokarmu należą zatrucia pokarmowe. Brak apetytu, wymioty i biegunka stanowią silne reakcje obronne organizmu, który próbuje pozbyć się toksyn z układu pokarmowego. Wiele zwierząt cierpi także z powodu alergii pokarmowej, której objawem również może być brak apetytu a także wzdęcia, biegunki, wymioty towarzyszące stanom zapalnym przewodu pokarmowego.

Pamiętaj!

Podczas spaceru z psem po lesie, parku czy innym terenie zwróć szczególną uwagę, by Twój podopieczny nie brał niczego do pyska. Padlina, resztki jedzenia, śmieci mogą być powodem poważnych problemów gastrycznych u psów z ciężkim zatruciem włącznie!

Inwazja pasożytów jelitowych oraz choroby zakaźne mogą dawać objawy związane z brakiem łaknienia.

Uwaga!

Jednym z charakterystycznych objawów robaczycy u psa jest brak apetytu.

Rzekomy brak łaknienia u psa 

Jeśli jednak zdrowy pies odmawia jedzenia lub podchodzi do miski i wyraźnie chciałby zjeść, lecz coś go powstrzymuje, należy przyjąć, że pies cierpi na rzekomy brak łaknienia. Co może wywołać podobny stan u psa?

Ciało obce w obrębie pyska, ból przełyku żuchwy, szczęki czy języka, problemy stomatologiczne, stany zapalne gardła, nadżerki.

Uwaga!

Jeśli niechęć do jedzenia u psa trwa jeden, dwa dni, a jednocześnie pies nie przestaje pić wodę i nie manifestuje żadnych innych niepokojących objawów, tzn. pozostaje wesoły, skłonny do zabawy, wychodzenia na spacer, można przyjąć, iż jest to chwilowy brak zainteresowania pokarmem. Lecz jeśli stan braku łaknienia się przedłuża lub jeśli towarzyszą mu:

  • brak chęci do picia
  • apatia
  • niechęć do wychodzenia na spacer
  • wymioty
  • inne niepokojące objawy

należy natychmiast udać się do kliniki weterynaryjnej w celu postawienia diagnozy.