Ruja u kota

czytania opublikowano

Ilustracja przedstawiająca leżące koty na ławce

Czy masz wrażenie, że zachowanie Twojej kotki zmieniło się diametralnie w ciągu ostatnich dni? Czy rozpaczliwie zawodzi, ociera się o meble, jest niespokojna i wygląda jakby cierpiała? Możliwe, że Twoja kotka przechodzi ruję. Jak pomóc kotce w rui? W poniższym materiale przedstawimy fazy cyklu płciowego kotki, opiszemy charakterystyczne oznaki rui oraz przedstawimy powody, dla których warto rozważyć kastrację samicy kota.

Ruja u kotki to naturalny etap jej cyklu rozwojowego. To również szczególny czas w życiu kota, gdy potrzebne jest zrozumienie i troska ze strony opiekuna/ki, zarówno pod względem zdrowotnym, jak i behawioralnym.

Dojrzałość płciowa kota

Ruja jest naturalną fazą płodności samicy kota. Kotka osiąga dojrzałość płciową, gdy jej układ rozrodczy jest zdolny do wyprodukowania komórek jajowych. U samca dojrzałość płciowa następuje, gdy jego jądra są w stanie wytworzyć plemniki. Jednocześnie w układzie hormonalnym kota dochodzi do zmiany gospodarki hormonalnej. Rozpoczęcie produkcji hormonów płciowych u kotki (estrogenu i progesteronu) i kocura (testosteronu) zbiega się z pojawieniem się u nich pierwszych oznak popędu płciowego.

Pierwsza ruja u kotki

Pierwsza ruja u kotki pojawia się między czwartym a dwunastym miesiącem życia.

Moment osiągnięcia dojrzałości płciowej u kotki zależy od rasy (koty krótkowłose osiągają dojrzałość szybciej niż długowłose), masy ciała (średnio powyżej 2,5 kg masy ciała), ale też pory roku (długość dnia i stopień natężenia światła).

Marcowanie kotów

Kot jest zwierzęciem poliestrycznym, co oznacza, iż ruja u samicy występuje cyklicznie, najczęściej kilka razy w ciągu roku.

Regularność rui u kotki jest uwarunkowana dwoma czynnikami: długością dnia i natężeniem światła.

Pojawienie się rui u kotki żyjącej na wolności w naszej strefie klimatycznej zbiega się z okresem wiosennym, gdy dzień staje się dłuższy. Najczęściej jest to okres od marca do maja. Stąd też pochodzi potoczna nazwa okresu godowego u kota - marcowanie.

Jednak część kotów żyje w domu człowieka, gdzie światło nie jest uwarunkowane wyłącznie przez słońce. Cykl rozrodczy tych zwierząt może być zaburzony.

Symptomy rui u kotki

Oznaki rui u kotki są niezwykle charakterystyczne i trudno je pomylić lub przeoczyć.

Uwaga!

Kotka w czasie rui może z niezwykłą determinacją próbować wydostać się z domu lub mieszkania. Należy w tym okresie zwrócić szczególną uwagę na otwarte czy uchylone okna, gdyż kot może zaklinować się w nich lub spaść z wysokości.

• Wokalizacja

Kotka wydaje z siebie donośne, bolesne miauczenie przypominające lament lub płacz dziecka. To sposób nawoływania, wabienia potencjalnych partnerów seksualnych.

• Oddawanie moczu

Samica w rui częściej niż zwykle oddaje mocz. Może znakować teren próbując zwabić partnera seksualnego. Zapach feromonów z moczu kotki w rui jest dla człowieka przykry w odbiorze.

Czas trwania rui

Czas trwania rui u kotki to średnio od pięciu do siedmiu dni. W tym czasie u samicy żyjącej na wolności zwykle dochodzi do połączenia z samcem w akcie kopulacji.

Ruja u kotki - czas szczególnej troski

Niemożność zaspokojenia przez kotkę jednej z jej najważniejszych potrzeb naturalnych jest dla niej ogromnym cierpieniem psychicznym. To również trudny do zniesienia czas dla członków jej ludzkiej rodziny.

Zmienność nastrojów kotki, przenikliwe, bolesne zawodzenie, trwające niekiedy długie godziny i wyraźne cierpienie kota poddaje próbie cierpliwość kochających opiekunów. Apelujemy jednak, by wykazać się empatią i łagodnością wobec pobudzonego kota.

Jak pomóc kotce w rui?

Jeśli Twoja kotka przechodzi ruję, a nie planujesz zakładania bądź powiększania hodowli, możesz jej pomóc doraźnie na kilka sposobów:

Najlepszym i najskuteczniejszym sposobem uniknięcia rui u kotki jest poddanie jej zabiegowi sterylizacji lub kastracji.

Dlaczego warto rozważyć sterylizację/kastrację kotki?

Brak możliwości spełnienia swej naturalnej funkcji rozrodczej jest dla kotki wielkim obciążeniem psychicznym. To ważny, lecz nie jedyny powód, dla którego warto rozważyć sterylizację/kastrację kotki.

l  Niepoddanie kotki sterylizacji/kastracji przy jednoczesnym uniemożliwieniu jej zajścia w ciążę zwiększa ryzyko wystąpienia u niej groźnych dla życia chorób: ropomacicze, nowotwór listwy mlecznej, cysty na jajnikach. Im wcześniej kotka zostanie poddana zabiegowi ograniczenia rozrodu, tym mniejsze prawdopodobieństwo zachorowania     na wyżej wymienione choroby.

Ograniczenie bezdomności kotów - każda niekastrowana kotka przechodzi ruję dwa, trzy razy w roku. Jeżeli dojdzie do ciąży, w miocie urodzi się kilka kociąt. Znalezienie dla nich wszystkich dobrego domu jest sporym wyzwaniem. Nikt nie wie tego lepiej niż pracownicy schronisk i przytulisk, gdzie bezdomne koty długo czekają na swych nowych opiekunów. Koty, którym się nie powiedzie, mają przeważnie krótki żywot, obarczony chorobami, wypadkami komunikacyjnymi i lękiem o własne życie.

Pamiętaj!

Pamiętaj, kastracja czy sterylizacja kotki nie jest dla niej krzywdą, a szansą na spokojne, szczęśliwe życie bez stresu i chorób.