Rodzaje alergii u psów i kotów

czytania opublikowano

Zdjęcie przedstawiające psa na trawie

Alergia to zmora naszych czasów i dotyczy zarówno ludzi jak i zwierząt domowych. Polega na patologicznej reakcji organizmu na różne czynniki. Poznaj rodzaje, objawy oraz sposoby leczenia alergii u psów i kotów, aby oszczędzić swojemu pupilowi niepotrzebnego cierpienia.

Alergia środowiskowa - przyczyny, objawy

Nadwrażliwość na alergeny środowiskowe, wnikające przez skórę, przewód pokarmowy czy drogi oddechowe, która daje objawy dermatologiczne – to atopia, atopowe zapalenie skóry (AZS). Jednym z najczęstszych alergenów środowiskowych są roztocza kurzu domowego. Astma jako reakcja na uczulające czynniki, u zwierząt spotykana jest rzadziej niż AZS. Wiele alergii środowiskowych przebiega ze świądem, który oprócz drapania może manifestować się kompulsywnym wylizywaniem sierści, ocieraniem o przedmioty, tarzaniem. To bardzo poważne sygnały, na które powinniśmy szybko reagować. Pamiętaj – świąd jest uczuciem dużo bardziej uporczywym niż nawet ból. Ciągłe uczucie swędzenia jest w stanie bardzo obniżyć dobrostan naszego pupila. Jest wiele możliwości terapii, po jakie możemy sięgnąć. Najważniejsza jest właściwa diagnoza oparta na szczegółowych badaniach w gabinecie weterynaryjnym. Specjalista dobierze terapię najlepszą dla naszego psa czy kota.

Ważne

W leczeniu objawów atopowego zapalenia skóry możemy sięgać już nie tylko po terapię sterydami. Na rynku dostępne są innowacyjne preparaty o zupełnie innym mechanizmie działania, których bezpieczeństwo pozwala naszemu alergikowi długo cieszyć się dobrym zdrowiem i nie przejmować działaniami niepożądanymi! 

Alergia pokarmowa - objawy, leczenie

Alergia pokarmowa u psa może objawiać się nie tylko świądem skóry, ale także: stanami zapalnymi jelitbólem brzuchabiegunkamiobecnością gazówwymiotami. U niektórych zwierząt alergia pokarmowa objawi się zmianami skórnymi, nawracającym zapaleniem przewodów słuchowychlinieniem czy wylizywaniem łap.

Przy leczeniu zwierzęcia z alergią pokarmową pierwszym krokiem jest ustalenie z lekarzem weterynarii odpowiedniej diety. Rekomenduje się żywienie oparte na jednym źródle białka, które danego pacjenta nie uczula. 

Ważne

Jeśli zmiany skórne na to pozwalają, lekarz weterynarii może określić tzw. mapę świądu, czyli rozmieszczenie miejsc na ciele, które są charakterystyczne dla konkretnych nadwrażliwości. To pomocne w identyfikowaniu rodzaj alergii.

Diagnostyka alergii

Do diagnostyki alergii służą m.in. testy śródskórne. Za ich pomocą obserwuje się reakcję uczuleniową skóry na małe dawki różnych alergenów wprowadzonych w skórę. Diagnostyka alergii na podstawie badań laboratoryjnych krwi określa poziom przeciwciał skierowanych przeciwko poszczególnym alergenom środowiskowym.