Robaki u kota objawy - drogi zarażenia, profilaktyka

czytania opublikowano

Ilustracja przedstawiająca kota

Robaki u kota

Koty, w szczególnej mierze wychodzące, są narażone na ryzyko zarażenia pasożytami. Odwieczny instynkt łowiecki, niestępiony przez udomowienie, powoduje, iż przelatujący ptak czy mysz w trawie są pokusą nie do odparcia dla małego drapieżnika, nawet, jeśli jest najedzony. W poniższym artykule omówimy gatunki pasożytów atakujących koty, sposoby transmisji i objawy towarzyszące inwazji robaków. Zapraszamy do lektury!

Pasożyty jelitowe atakują organizm kotów głównie przez wrota układu pokarmowego. Co ważne, ofiarami robaków padają zarówno koty wychodzące, jak i te, które nie opuszczają mieszkań czy domów.

Jak to możliwe?

Niektóre pasożyty dokonują inwazji na organizm żywiciela wykorzystując inne owady pasożytnicze, np. pchły, komary czy kleszcze. Wystarczy wtedy ugryzienie zarażonego owada, by przekazać kotu jaja pasożyta wewnętrznego.

Jak łatwo się domyślić, trudno uchronić domowego kota przed ukąszeniem komara czy przeniesieniem pchły na bucie, spodniach czy torbie.

Jak zatem poradzić sobie z ochroną kota?

Zanim przejdziemy do kwestii zapobiegania inwazji pasożytów, pragniemy zapoznać Państwa z najczęściej występującymi robakami u kotów.

Rodzaje pasożytów u kota

Najpowszechniejszą grupą robaków jelitowych u kotów są nicienie.

Glisty

Kot może zarazić się glistami już w pierwszym okresie po narodzinach. Jeśli matka kociąt jest zarażona glistami (Toxocara cati lub Toxocara leonina), przekazuje dzieciom robaki w swoim mleku podczas karmienia.

Starsze koty zarażają się zjadając przypadkowo jaja glist ze środowiska. Wystarczy wylizanie futra ubrudzonego zanieczyszczoną przez jaja pasożyta ziemią, zjedzenie źdźbła trawy, wypicie wody z kałuży lub upolowanie i zjedzenie gryzonia, w którego tkankach znajdują się otorbione formy larw.

Glistnica może przebiegać w sposób bezobjawowy, jeśli zwierzę jest w dobrej kondycji zdrowotnej, lecz u słabszych, bardzo młodych osobników, zaawansowana choroba może doprowadzić kota do anemii, zaburzenia procesu wzrostu, a także do śmierci.

Czy wiesz, że

Czy wiesz, że świeży kał kota zarażonego glistami nie jest zagrożeniem dla innych zwierząt? Jaja glisty do osiągnięcia stadium inwazyjnego potrzebują odpowiedniej temperatury, wilgotności i czasu.

Tęgoryjec

Tęgoryjec (Ancylostoma tubaeforme i Uncinaria stenocephala) jest jednym z robaków jelitowych odżywiających się krwią swojego gospodarza wprost z narządów układu pokarmowego. Narząd gębowy tęgoryjców wyposażony jest w charakterystyczne haki, dzięki którym robak wbija się w błonę śluzową jelita cienkiego.

Do zakażenia przeważnie dochodzi podczas spożycia gleby zanieczyszczonej larwami pasożyta, rzadziej do transmisji dochodzi przez skórę.

Masywna robaczyca wywołana aktywnością tęgoryjca może doprowadzić kota do anemii.

Tasiemiec

Tasiemiec psi (Dipylidium caninum) do odbycia pełnego cyklu życiowego potrzebuje dwóch żywicieli: pośredniego – pchły, wszoły i ostatecznego – kręgowca (psa, kota, wilka, lisa).

Zarażona jajami tasiemca pchła pożywiając się na skórze kota prowokuje zwierzę do drapania się i wygryzania sierści. W ten sposób kot zjada przypadkowo zainfekowane owady i wprowadza tasiemca do własnego organizmu.

Tasiemiec żywi się składnikami odżywczymi pobieranymi bezpośrednio z jelita cienkiego kota.

Objawy robaków u kota

Objawy tasiemczycy u kota

Objawy glistnicy u kota

Objawy tęgoryjca u kota

Profilaktyka przeciw pasożytom wewnętrznym u kota

Zasady odrobaczania kotów

Kocięta powinny być poddane odrobaczaniu od trzeciego tygodnia życia co dwa tygodnie, aż do momentu odstawienia od mleka matki. Następnie odrobacza się młode koty co miesiąc do ukończenia szóstego miesiąca życia.

Kotki karmiące odrobacza się wraz z kociętami, by zapobiec przeniknięciu robaków w mleku matki.

Koty biorące udział wystawach lub przeznaczone do hodowli odrobacza się miesiąc przed imprezą wystawienniczą i 2 do 4 tygodni po zakończeniu wystawy. Koty hodowlane odrobacza się co miesiąc.

Koty niewychodzące, gdy ryzyko zjedzenia przypadkowego gryzonia zarażonego pasożytem jest niewielkie, odrobacza się 1 do 2 razy w roku.

Cały rok należy dbać o profilaktykę przeciwpasożytniczą dla swoich kotów!