Prawidłowe żywienie psa – czyli jak karmić czworonoga?

czytania opublikowano

Zdjęcie przedstawiające psa i jego opiekuna zaglądających do lodówki

Prawidłowe żywienie psa ma ogromny wpływ na zdrowie i kondycję naszego czworonoga. Na rynku znajdziemy najróżniejsze karmy i smakołyki, zawierające odpowiednią dawkę witamin i minerałów potrzebnych naszemu zwierzakowi do prawidłowego rozwoju.

W pigułce!

ilustracja przedstawiająca obrys psa

Jak karmić psa? Pod uwagę należy wziąć jego wiek i wagę. Podstawą żywienia psów małych i szczeniąt będzie karma mokra, średnich i dużych psów sucha karma dla psa. Jeśli pies nie choruje na żadne choroby przewlekłe, to ogranicznikiem mogą być jedynie jego preferencje smakowe. Pies alergik, czy cukrzyk będzie potrzebował karmy specjalistycznej. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości dotyczące żywienia psa nie bójmy się zasięgnąć porady lekarza weterynarii – pomoże nam on dobrać najlepszą dietę dla naszego przyjaciela na czterech łapach.  

Czy pies może jeść domowe posiłki? 

W latach 90. wśród psich właścicieli popularny był trend karmienia psów nie tylko resztkami ze stołu, ale też zwyczajnymi domowymi posiłkami. Na szczęście dziś świadomość dotycząca prawidłowego żywienia psa jest coraz większa i domowe posiłki stanowią obecnie rzadkość w psim jadłospisie. Dlaczego nie można podawać psu ludzkich posiłków? Przede wszystkim dlatego, że są mocno przyprawione i niejednokrotnie tłuste. Tak chętnie podawane psom kości mogą poważnie im zaszkodzić – a wszystko przez to, że pies nie może swoimi zębami rozdrobnić kości na tyle mocno, by pozbyć się ostrych kawałków. Psy za kośćmi przepadają – są smaczne, soczyste, pełnią funkcję gryzaka – trudno dziwić się czworonogom. Należy jednak pamiętać, że kości pod żadnym pozorem nie powinny znaleźć się w psim jadłospisie. Ostre odłamki mogą ranić jamę ustną, przełyk i ścianę żołądka. Zdarza się, że odłamki kostne zbijają się w kamienną masę, którą psu jest trudno wydalić z organizmu. Zdarzają się też przypadki perforacji jelit – a te mogą prowadzić nawet do śmierci zwierzaka!

Uwaga!

Pod żadnym pozorem nie należy karmić psa kośćmi! Ostre odłamki mogą poważnie ranić cały przewód pokarmowy – jamę ustną, przełyk, żołądek oraz jelita. Poważne zranienia wymagają często interwencji chirurgicznej, ale zdarza się, że psa nie da się uratować i umiera on w wyniku spożycia tego „śmiertelnego smakołyka”.

Jak karmić psa?

Co podawać psu do jedzenia

Na rynku znajdziemy całą gamę profesjonalnych karm dla psów i kotów. Oczywiście możemy też samodzielnie przygotować zbilansowaną karmę dla psa w domu, ale wymaga to sporo wysiłku i przede wszystkim wiedzy z zakresu dietetyki. Do najpopularniejszych karm dla psów należą: 

Suche karmy - suche chrupki w najróżniejszych smakach: drób, wołowina, indyk, kaczka, łosoś, jagnięcina – wybór jest ogromny! Suche karmy dla psów przeznaczone są przede wszystkim dla ras średnich i dużych. Do wyboru mamy karmy sprzedawane w opakowaniach i karmy na wagę.

Mokre karmy - w małych porcjach podzielonych na saszetki (te znakomicie sprawdzą się w podróży) i w puszkach – standardowych i XL. Z sosem, galaretką, miękkie i soczyste – doskonałe dla szczeniaków i małych psów, a także dla psich seniorów, którzy mogą mieć problem z pogryzieniem twardszych kawałków. 

Psie smakołyki - psy to prawdziwe łasuchy. Będą zachwycone deserem w postaci suszonego mięsa, suszonych pasków skóry dzika lub sarny, psimi ciasteczkami, czy soczystymi gryzakami.  Takie smakołyki możemy również wykonać sami. Jest wiele inspirujących przepisów na psie bezpieczne prozdrowotne przekąski.

Karma specjalistyczna - obecnie wiele psów cierpi na różnorodne schorzenia, które wymagają wdrożenia specjalistycznej diety. Na rynku znajdziemy karmy dla psów diabetyków, alergików, karmy bezzbożowe i inne. 

Jak często karmić psa

Woda na życzenie: pies powinien mieć nieograniczony dostęp do wody. Ustawmy miskę psa w łatwo dostępnym miejscu i regularnie ją wymieniajmy na świeżą.

Szczeniaki: szczeniaki jedzą częściej, ale za to mniejsze porcje niż psy dorosłe. Podajemy im mokrą karmę kilka razy dziennie - w zależności od rasy, wagi i indywidualnego zapotrzebowania organizmu.

Psy dorosłe: dorosłym osobnikom wystarcza posiłek podany 2 razy dziennie – należy przy tym pamiętać, by pojedyncza porcja nie była zbyt obfita. Pomiędzy posiłkami pies może otrzymywać smakołyki i gryzaki, które nie tylko zaspokoją jego apetyt, ale też pomogą mu utrzymać higienę jamy ustnej. 

Karma dla psa – jaką wybrać? 

Jeśli nie wiemy, co powinien jeść nasz pies, skonsultujmy się z lekarzem weterynarii. On pomoże nam dobrać odpowiednią karmę dla szczeniaka, dla psa dorosłego, dla psa alergika i dla psa z problemami zdrowotnymi. Co ważne na rynku znajdziemy mnóstwo różnorodnych karm dla psów, które różnią się między sobą nie tylko mieszanką składników odżywczych, ale też smakiem. Nawet wybredny psiak ma szansę znaleźć przysmak, który rozpieści jego kubki smakowe. By uniknąć niepotrzebnych kosztów, wybierzmy się do sklepu, który sprzedaje karmę dla psa na wagę. Zaopatrzmy się w próbki różnorodnych karm i w saszetki z morką karmą, i sprawdźmy, co naszemu czworonogowi smakuje najlepiej.  Nie róbmy tego jednak gdy nasz pupil jest alergikiem. Otwarte worki karmy to środowisko, w którym łatwo mnożą się roztocza, a są one jednym z najsilniejszych alergenów. 

Ważne!

Psa nie należy dokarmiać resztkami ze stołu. Chleb, słodycze, ser żółty, cebula, czosnek, winogrona, awokado, produkty mleczne – to lista produktów dla psów zakazanych. Ich trawienie jest dla psa bardzo trudne i może skutkować nie tylko żołądkowymi rewolucjami, ale nawet poważnym zatruciem organizmu, a nawet śmiercią