Dlaczego trzeba odrobaczać zwierzęta?
czytania opublikowano
Domowe zwierzaki mogą bardzo łatwo stać się nosicielem pasożyta wewnętrznego. Nawet zadbany pies czy kot podczas zwykłego spaceru lub niewinnego kontaktu z innym czworonogiem jest narażony na zarażenie! Trzeba pamiętać o tym, że pasożyty wewnętrzne mogą powodować różnorodne choroby, a ponadto przenosić się również na ludzi. Z tego względu tak ważne jest regularne odrobaczanie zwierząt domowych.
Pasożyty wewnętrzne – dlaczego są takie groźne?
Pasożytami niezwykle łatwo się zarazić i w zasadzie każdy zwierzak jest narażony na kontakt z nimi. Niestety pasożyty stanowią zagrożenie także dla ludzi – szczególnie dla dzieci! Pasożyty wewnętrzne wywołują szereg groźnych dla zdrowia chorób. W myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć należy regularnie odrobaczać swojego psa lub kota. Warto również obserwować swojego zwierzaka, bo w wielu przypadkach objawy zarobaczenia będą widoczne gołym okiem.
Co może świadczyć o tym, że nasz pupil jest zarobaczony?
1. Apatia: niektóre czworonogi z natury są zwierzętami o łagodnym usposobieniu, jeśli jednak nasz pies lub kot z bardzo aktywnego i radosnego pupila z dnia na dzień staje się osowiały i smutny, to może to oznaczać poważne kłopoty.
2. Matowa sierść: piękna, błyszcząca sierść to oznaka zdrowia i witalności. Gdy sierść matowieje, warto sprawdzić, czy przypadkiem zwierzak nie choruje.
3. Pogorszenie apetytu: zwykle łakomczuch, a od pewnego czasu niejadek? Uwaga! Drastyczne pogorszenie apetytu może oznaczać obecność pasożytów.
4. Spadek masy ciała: pies lub kot w ostatnim czasie znacząco stracił na wadze? Nagłe chudnięcie – szczególnie jeśli towarzyszy mu dobry apetyt jest zawsze sygnałem ostrzegawczym.
5. Zmiany skórne: wysypka, krostki, pęcherze albo rany pojawiające się w wyniku uporczywego drapania – również mogą oznaczać obecność pasożytów w organizmie.
6. Świąd odbytu: „saneczkowanie” to jeden z najbardziej charakterystycznych objawów zakażenia pasożytami. Jeśli zanotujemy takie zachowanie u psa – czym prędzej zabierzmy go na wizytę do gabinetu weterynaryjnego.
7. Czasem nie widzimy objawów wcale: niestety obecność pasożytów nie zawsze musi manifestować się charakterystycznymi objawami – czasem nie zauważymy ich wcale. Nie oznacza to jednak, że nasz pupil jest w pełni zdrowy – pilnujmy harmonogramu odrobaczania i stosujmy środki profilaktyczne.
Ważne!
Pasożyty chętnie zmieniają żywiciela. Niektóre z nich przenoszą się również na ludzi. Szczególne groźne są np. nicienie, w których cyklu rozwojowym, pewne etapy wędrówki larw prowadzą do uszkodzenia narządów wewnętrznych.
Jak często odrobaczać zwierzęta domowe?
Narażonych na zarażenie się pasożytami wewnętrznymi jest praktycznie 100% zwierząt. Kontaktu z pasożytami nie da się po prostu uniknąć. Nawet zadbany pies czy kot każdego dnia podczas spaceru, czy kontaktu z innym zwierzakiem może w prosty sposób zarazić się pasożytem. Miejskie trawniki, gleba w parku, coraz częściej nawet piaskownice skażone są jajami pasożytów. Wybierając się na spacer z psem, pamiętajmy o tym, by koniecznie zabrać ze sobą torebkę na odchody. Sprzątanie po psie to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim higieny.
Szacuje się, że:
Odsetek zwierząt zarobaczonych znacznie przekracza 50%, a wśród szczeniąt i kociąt wskaźnik ten jest znacznie bliższy 100%. Z tego względu należy bezwzględnie pamiętać o regularnym odrobaczaniu zwierząt domowych, by uniknąć przykrych konsekwencji, jakie wywołują choroby pasożytnicze.
Kiedy zacząć odrobaczanie?
Odrobaczanie zwierząt domowych (szczeniąt i kociąt) zaczynamy już od ok. 3 tygodnia życia i powtarzamy początkowo co dwa tygodnie, potem co miesiąc aż do ukończenia 6 miesiąca życia zwierzaka. Po tym czasie na zabieg odrobaczania psa i kota pojawiamy się w gabinecie weterynaryjnym przynajmniej 4 razy do roku. Indywidualny program profilaktyczny skomponuje dla nas lekarz weterynarii.
Oprócz regularnego odrobaczania zwierząt domowych niezwykle ważna jest także profilaktyka przeciwektopasożytnicza. Odpowiednie preparaty należy stosować przez cały rok, by skutecznie uchronić nasze czworonogi przed atakiem groźnych pasożytów. Więcej o profilaktyce przeciwpasożytniczej przeczytasz w artykule „Profilaktyka przeciwpasożytnicza u psów i kotów”.
Uwaga!
Na rynku dostępne są różnorodne preparaty na odrobaczanie: np. tabletki smakowe, czy krople spot-on. Odpowiedni preparat zawsze wybiera lekarz weterynarii, dopasowując go do potrzeb konkretnego zwierzaka.
Odrobaczanie zwierząt domowych to jeden z najważniejszych obowiązków właścicieli czworonogów. Nawet 100% psów i kotów narażonych jest na kontakt z pasożytami – z tego względu należy przestrzegać harmonogramu odrobaczania oraz przez cały rok stosować profilaktykę przeciwpasożytniczą. Takie działanie zapewni zdrowie i bezpieczeństwo nie tylko naszym pupilom, ale też wszystkim domownikom – pasożyty odzwierzęce chętnie bowiem szukają sobie również żywicieli wśród ludzi.