Pielęgnacja zębów u zwierząt – dlaczego należy o nie dbać?

czytania opublikowano

Zdjęcie przedstawiające zęby psa

Utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej u czworonogów jest tak samo ważne, jak u ludzi. Wielu psich i kocich właścicieli wciąż nie zdaje sobie z tego sprawy. Tymczasem okazuje się, że brak dbałości o zęby u psa czy kota może skutkować poważnymi konsekwencjami w postaci chorób w obrębie nie tylko jamy ustnej, ale i całego organizmu.

Jak dbać o zęby psa i kota? 

Niedostateczne dbanie o prawidłową higienę jamy ustnej u swojego czworonożnego przyjaciela może prowadzić do wielu przykrych dolegliwości. Jak dbać o zdrowe zęby psa i kota? Warto pamiętać o kilku rzeczach. 

Regularne szczotkowanie: to absolutna podstawa higieny jamy ustnej. Do szczotkowania warto przyzwyczajać zwierzaka już we wczesnym okresie życia. Nie trzeba jednak od razu sięgać po szczoteczkę i pastę. Pyszczki psów i kotów są bardzo wyczulone na dotyk. Z tego względu warto stopniowo przyzwyczajać zwierzę do procesu szczotkowania. Najpierw przez kilka dni należy dotykać delikatnie okolice pyszczka i przez skórę masować zęby, następnie należy dotykać zęby bezpośrednio unosząc przy tym fałd skórny (można nanieść na palce odrobinę pasty, by przyzwyczaić zwierzaka do jej smaku), a dopiero na końcu dodać do tego szczoteczkę. 

Uwaga!

Do mycia zębów psa czy kota nie należy absolutnie używać pasty przeznaczonej dla ludzi! W sklepie zoologicznym lub lecznicy weterynaryjnej zaopatrzymy się w specjalistyczną pastę dla zwierząt – np. o smaku mięsa. 

Gryzaki do zwalczania kamienia nazębnego: najczęstszą przyczyną brzydkiego zapachu z pyszczka jest kamień nazębny. By się go pozbyć, nie wystarczy regularnie szczotkować zęby. Tu idealnie sprawdzą się specjalistyczne gryzaki, które sprzyjają mechanicznemu usuwaniu nagromadzonego osadu. Naturalne gryzaki i przysmaki dentystyczne dodatkowo wspomagają pracę jelit, wzmacniają florę bakteryjną układu pokarmowego, uzupełniają dietę naszych pupili o ważne składniki odżywcze. Oprócz tego gryzaki spełniają funkcję relaksacyjną (pomagają zwierzakom zwalczyć stres) i rozrywkową (psy uwielbiają gryźć! Dla nich to czysta przyjemność!). 

Odpowiednia dieta: wielu właścicieli czworonogów uważa, że nieprzyjemny zapach wydobywający się z pyszczka to standard. Tymczasem można sobie z tym problemem dość prosto poradzić. Oprócz regularnego szczotkowania i podawania gryzaków warto przyjrzeć się z bliska diecie naszego pupila. Jeśli do tej pory częstowaliśmy psa czy kota słodyczami, chlebem, to koniecznie powinniśmy z tego zrezygnować. Do tego warto ograniczyć podawanie pokarmów o lepkiej konsystencji, które mogą przyklejać się do dziąseł i pozostawać tam przez wiele godzin. 

Dlaczego nie należy zaniedbywać higieny jamy ustnej u zwierząt?

Zaniedbane zęby i dziąsła u psów i kotów mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Wśród nich należy wymienić przede wszystkim: 

1.  Zapalenia dziąseł: bezpośrednią przyczyną powstawania zapaleń dziąseł jest gromadzenie się płytki nazębnej. Jeśli nie będziemy usuwać jej regularnie, to szybko zamieni się ona w kamień nazębny. Zapalenie dziąseł to pierwsze stadium chorób przyzębia, kolejnym jest zapalenie przyzębia, a następnie paradontoza. Problem ten dotyczy najczęściej ras małych psów, u których w stosunkowo niewielkich pyszczkach stłoczone są dużej wielkości zęby, co zdecydowanie utrudnia ich prawidłowe szczotkowanie.

2.  Paradontoza: jest efektem gromadzenia się płytki i kamienia nazębnego i nieleczonego zapalenia dziąseł, które prowadzi do zaniku kości i w efekcie do wypadania zębów. Paradontoza nie pojawia się z dnia na dzień – jest konsekwencją długoterminowych zaniedbań, co oznacza również, że mamy naprawdę sporo czasu na działanie. Regularna higiena jamy ustnej czworonoga i wizyty u lekarza weterynarii pod kątem sprawdzenia stanu uzębienia to podstawa przeciwdziałania parodontozie. Na rynku pojawiają się także specjalistyczne preparaty weterynaryjne dedykowane przeciwdziałaniu tej chorobie – warto zapytać o nie swojego lekarza weterynarii. 

3.  Nadżerki, krwawienia dziąseł: to kolejny problem, z jakim mogą spotkać się nasze psy i koty, jeśli odpowiednio wcześnie nie zadbamy o zdrowie ich zębów. Krwawienie z dziąseł to bardzo wyraźny sygnał, że w jamie ustnej pojawił się stan zapalny – nie wolno go ignorować, bo nieleczony doprowadzi do jeszcze większych problemów – np. nadżerek czy ropni. Zmian tego rodzaju bardzo często nie widać na pierwszy rzut oka i dopiero po usunięciu kamienia nazębnego można zobaczyć, w jakim stanie są dziąsła psa czy kota – niestety w wielu przypadkach bywa już za późno na leczenie i trzeba liczyć się z koniecznością usunięcia zęba  – zabiegi stomatologiczne wykonuje się w przypadku zwierząt zawsze w pełnym znieczuleniu. 

4.  Silna bolesność w obrębie jamy ustnej: ból zęba, dziąseł? Jeśli nasz pupil odmawia jedzenia, jest osowiały, niechętnie sięga po gryzak, to może oznaczać, że w jamie ustnej pojawiła się jakaś zmiana chorobowa. Pamiętajmy, że zęby i dziąsła nigdy nie bolą bez przyczyny – zwracajmy uwagę nawet na najdrobniejsze oznaki ze strony naszego czworonoga dotyczące jamy ustnej i zębów. Regularnie prośmy też lekarza weterynarii o wykonanie przeglądów stomatologicznych i udzielenie porad dotyczących dbania o jamę ustną – dzięki nim nasz zwierzak będzie cieszył się zdrowymi zębami na dłużej!

5.  Infekcje wtórne: czyli infekcje całego organizmu dotykające narządów takich jak serce, płuca, nerki, wątroba. Wielu osobom może wydawać się to nieprawdopodobne, ale bakterie rozmnażające się w obrębie jamy ustnej mogą mieć ogromny wpływ na powstawanie stanów chorobowych całego organizmu. 

W pigułce!

Higiena jamy ustnej to podstawa dobrego samopoczucia każdego czworonoga. Dzisiaj dzięki coraz szerszej ofercie specjalistycznych preparatów przeznaczonych do dbania o zęby psów i kotów możemy zapewnić naszym przyjaciołom zdrowy i piękny uśmiech na lata. Pamiętajmy przede wszystkim o regularnym szczotkowaniu, o przeglądach dentystycznych, a także o odpowiedniej diecie. Dzięki nim nasz zwierzak uniknie wielu zdrowotnych komplikacji i będzie cieszył się zdrowym uśmiechem każdego dnia.