Pasożyty wewnętrzne u kota preparaty?
czytania opublikowano
Pasożyty wewnętrzne atakują częściej koty żyjące na wolności oraz koty wychodzące, lecz również koty pozostające na stałe w mieszkaniach nie są bezpieczne i wolne od endopasożytów. Jakie rodzaje robaków zagrażają Twojemu kotu? Jak rozpoznać objawy choroby pasożytniczej? Jak często odrobaczać kota? Jak podawać kotu preparaty na robaki?
Kot może zarazić się robakami stosunkowo łatwo. Wystarczy, iż wypije wodę z kałuży, w której znajdują się larwy pasożyta, zje trawę, na której są jaja, zje mięso zakażonego gryzonia czy ptaka. Kocięta mogą zarazić się pijąc mleko matki chorej na chorobę pasożytniczą, a dorosłe koty wylizując futro innego osobnika.
Nie wystarczy separować kota od innych zwierząt. Niewypuszczanie na zewnątrz, do ogrodu czy na łąkę, też nie przyniesie pełnej pewności co do bezpieczeństwa pupila.
Jedynym pewnym środkiem jest regularne odrobaczanie kota preparatami zaleconymi przez lekarza weterynarii.
Jakie rozpoznać czy mój kot ma pasożyta?
Do najczęstszych objawów choroby pasożytniczej u kota należą:
- Apatia
- Wymioty
- Biegunka
- Zła kondycja okrywy włosowej
- Zmniejszony/zwiększony apetyt
- Wychudzenie
- Śluz, krew w kale
- Kaszel (gdy pasożyt zaatakuje płuca)
W przypadku tasiemczycy czy inwazji glist kocich, niektóre stadia rozwojowe pasożyta opiekun może rozpoznać gołym okiem. Kot często wylizuje sobie okolice odbytu, a w odchodach widać robaki.
Kot zaatakowany przez robaki może wydawać się niespokojny, rozdrażniony. Sierść staje się matowa i przerzedzona.
Nieleczone choroby pasożytnicze powodują wycieńczenie organizmu, niewłaściwe funkcjonowanie kluczowych organów wewnętrznych, zatrucie toksynami pochodzącymi z procesu przemiany materii pasożyta, a w skrajnych przypadkach mogą doprowadzić do śmierci zwierzęcia.
Jakie rodzaje pasożytów wewnętrznych żerują na kotach?
Do najczęściej występujących pasożytów wewnętrznych należy glista kocia Toxocara cati, tęgoryjce Ancylostoma tubaeforme, tasiemce Dipylidium caninum , nicienie (Trichuris vulpis, Aelurostrongylus abstrusus).
Koty zarazić się mogą w wieloraki sposób. Poprzez zjedzenie zarażonych odchodów innego osobnika, gleby czy trawy skażonej jajami lub larwami pasożyta, skażonego mięsa ofiary, poprzez mleko matki, wylizując futro innego kota, przez kontakt bezpośredni. Pasożyty wykorzystują również inne pasożyty, zewnętrzne do zainfekowania żywiciela ostatecznego.
Wektorami chorób mogą być pchły, komary, ślimaki, gryzonie, ptaki.
Czy kot niewychodzący powinien być odrobaczany?
Absolutnie tak!
Nawet pupil kanapowiec, który nigdy nie opuszcza bezpiecznego schronienia mieszkania może zostać zainfekowany pasożytem wewnętrznym. Jak?
To my, opiekunowie, nieświadomie możemy być sprawcami inwazji pasożyta przynosząc zainfekowaną ziemię na butach, schodząc do piwnicy, gdzie mieszkają zapchlone szczury czy dzikie koty, przynosząc larwy na spodniach, rękach, ubraniu.
Pamiętaj!
Nawet niewychodzący kot może zarazić się pasożytem! Dopilnuj systematycznego odrobaczania swojego pupila, a pomożesz uniknąć wielu groźnych chorób.
Kiedy odrobaczamy kota?
Dorosłego kota należy odrobaczać co trzy miesiące. Wyjątek stanowią młodziutkie kocięta, które ze względu na potencjalne zarażenie z mlekiem matki oraz z powodu niedoskonałego układu odpornościowego są szczególnie podatne na infekcje pasożytnicze.