Glisty u kota. Czy mój kot ma glisty?

czytania opublikowano

Ilustracja przedstawiająca badanego kota u weterynarza

Glista kocia Toxocara cati to pasożyt wewnętrzny, którego dorosła forma bytuje w jelicie cienkim ssaka. Na inwazję tego nicienia szczególnie narażone są kocięta i młode koty. Jak zabezpieczyć kota przed glistami? Jak wyglądają objawy kociej toksokarozy? Czy człowiek może zarazić się glistą kocią? Jak przebiega ta choroba u kotów? W dalszej części artykułu znajdziecie Państwo wyczerpujące odpowiedzi na powyższe pytania. Zapraszamy!

Toxocara cati – niebezpieczny intruz

Podobnie jak u psów, glista jest pasożytem wewnętrznym, żyjącym w jelicie cienkim zwierzęcia i migrującym po organach zarażonego osobnika.

Pies, kot i lis są dla glist żywicielem ostatecznym, co znaczy, że pasożyty mogą odbyć pełen cykl rozwojowy w ciele zainfekowanych zwierząt.

Toxocara cati, mimo iż może przeniknąć do organizmu człowieka, nie traktuje go jako żywiciela ostatecznego. Człowiek nie zaraża kolejnych ludzi czy zwierząt, gdyż pasożyt nie osiąga w jego ciele dojrzałości płciowej, a co za tym idzie, nie składa jaj.

Glisty kocie należą do rodziny nicieni. Mają obły kształt ciała o barwie białej lub blado żółtej. Dorosły osobnik T. cati dochodzi do 10 cm długości. W ciągu doby może złożyć od 20 do 50 tys. jaj, które wydalane są z odchodami ssaka.

Cykl rozwojowy glisty kociej

Najczęściej jaja pasożyta są połykane przez kocię wraz z mlekiem matki lub w pokarmie czy podczas wylizywania futra zakażonego osobnika.

Następnie w dwunastnicy kota przeistaczają się w larwy, które wędrują naczyniami krwionośnymi do różnych organów zwierzęcia. Do mózgu, płuc, wątroby, gałek ocznych, rdzenia kręgowego czy serca.

Z układu oddechowego są wykasływane do przełyku, skąd trafiają następnie do jelita cienkiego, miejsca, gdzie larwa przechodzi w stadium dojrzałe, zdolne do składania jaj i zarażania innych zwierząt.

Sposoby zarażenia glistą u kota

Glista kocia nie atakuje kociąt w fazie płodowej, jak ma to miejsce w przypadku szczeniąt, lecz przedostaje się przez mleko matki.

Kot może zarazić się pasożytem również spożywając mięso zarażonego zwierzęcia, wąchając i jedząc odchody chorych ssaków lub wylizując futro, na którym znajdują się jaja glisty.

Innym sposobem zarażenia kota glistą jest kontakt z żywicielem rezerwuarowym (nieswoistym). Jaja pasożyta mogą przeniknąć do ciała małych gryzoni, ptaków czy bezkręgowców i czekać w formie larwy na żywiciela ostatecznego. Kot zjadając zakażone stworzenie, sam się następnie zaraża.

Objawy zarażenia glistą u kota

Toksokaroza jest szczególnie niebezpieczna dla młodych organizmów. Atakowi glist kocich towarzyszą:

Nieleczona toksokaroza u kociąt może skończyć się wychudzeniem zwierzęcia, zaburzeniami wzrostu, anemią, krzywicą, a w skrajnych przypadkach nawet śmiercią.

Czy wiesz, że

Czy wiesz, że Twój kot, niewychodzący nigdy na zewnątrz, również może zarazić się jajami glist? Pasożyt może zostać przyniesiony do domu na butach mieszkańców.

Jak człowiek może zarazić się glistą kocią?

Najczęstszą drogą zarażenia T. cati jest gleba i piasek, zainfekowane odchodami chorych zwierząt.

Do transmisji pasożyta na żywiciela ludzkiego może dojść wskutek zjedzenia zainfekowanych owoców, warzyw, picia skażonej wody i wkładania nieumytych rąk do ust.

Czy wiesz, że

Czy wiesz, że nie musisz być posiadaczem kota czy psa, by zarazić się glistą? Jaja pasożytów przebywają powszechnie w piasku plaż, na terenach rekreacyjnych, w piaskownicach, na trawnikach.

Badania sprawdzające stopień skażenia środowiska formami inwazyjnymi dla człowieka wskazują, iż w 11 do 60 % próbek gleby i piasku obecne są jaja glist.

Próbki do analizy pobrano z terenów rekreacyjnych, placów zabaw itp. wielu polskich miast (m.in. Warszawy, Krakowa, Poznania)

Objawy zarażenia człowieka glistą kocią?

U człowieka zakażenie glistą kocią może występować:

Czy wiesz, że

Czy wiesz, że świeży kał kota nie stanowi dla opiekuna ryzyka zarażenia glistą? Agresywna forma pasożyta, larwa inwazyjna, dojrzewa w środowisku zewnętrznym przez ok. 3 tygodnie od chwili wydalenia z odchodami kota. Sprzątaj regularnie kocią kuwetę, a odchody starannie zabezpieczaj przed innymi zwierzętami!

Jak zabezpieczyć siebie i kota przed inwazją glist?